Reklama

Niedziela Sandomierska

Sandomierskie święto muzyczne – w dawnym i współczesnym stylu

Koncertem muzyki średniowiecznej w wykonaniu Liarman Trio w sandomierskim kościele św. Jakuba zakończył się XXIX Festiwal „Muzyka w Sandomierzu”

Niedziela sandomierska 37/2019, str. 8

[ TEMATY ]

koncert

Alicja Trześniowska

Liarman Trio w kościele św. Jakuba

Liarman Trio w kościele św. Jakuba

Nazwa zespołu nawiązuje do pieśni Schuberta „Der Leiermann” – o wędrownym grajku, grającym na lirze korbowej. Wystąpili: Susana Raso (mezzosopran), która śpiewała oraz grała na altówce, tamburynie galicyjskim, bandurrii i kastanietach, Lidia Małyszek – flecistka, Łukasz Gaszler – kompozytor, grający na lirze korbowej własnej konstrukcji oraz na gitarze. W tym wyjątkowym miejscu, artyści wykonali głównie muzykę polską i kastylijską z XIII wieku, jak również utwory z XIV i XV wieku. Urzekający głos Susany Raso i świetna, bardzo emocjonalna interpretacja – podobnie jak gra Lidii Małyszek i Łukasza Gaszlera, przeniosły słuchaczy w czas zamków – ważnych ośrodków kultury, wspaniałych katedr, klasztorów, dobrych władców, szlachetnych rycerzy, pięknych dam, pobożnych mnichów, wędrownych trubadurów, tajemniczych legend, a przede wszystkim – żarliwej wiary. Wykonano m.in. utwór „Omnia beneficia” (Wszystkie dobrodziejstwa), pochodzący z XIII wieku, najstarszy zabytek polskiej muzyki polifonicznej z kancjonału starosądeckiego klasztoru Klarysek, w którym wielbiony jest Bóg, który zbawia skruszonego grzesznika, udzieliwszy mu przebaczenia. Hymn pielgrzymów zmierzających do grobu św. Jakuba Apostoła w Composteli w założeniu wykonawców nawiązywał do faktu, że sandomierski kościół znajduje się na święto jakubowskim szlaku pielgrzymkowym. Porywające serca i dusze okazały się „Cantigas de Santa Maria” – XIII-wieczne, jednogłosowe pieśni ku czci Matki Bożej, mówiące o cudach za Jej przyczyną, których autorem jest Alfons X Mądry, król Kastylii i Leonu, zwany ojcem poezji hiszpańskiej, mecenas nauki i sztuki. Mocno oklaskiwano epickie pieśni rycerskie i miłosne. Majestatycznie zabrzmiał starodawny hiszpański marsz triumfalny, zatytułowany „Koronacja królewska”.

Festiwal „Muzyka w Sandomierzu” na stałe wrósł w pejzaż kulturalny miasta. Cieszy się powodzeniem wśród turystów z różnych stron Polski. Jego wysoki poziom sprawia, że biorą w nim udział znani artyści. Urozmaicona jest również formuła festiwalowa, która obok muzyki klasycznej zawiera muzykę rozrywkową. Na atmosferę tego wydarzenia wpływa także to, że co roku odbywa się ono w mieście wyjątkowym ze względu na swoją historię. Organizowany jest wśród zabytków dawnej architektury, gotyckiej katedry, na dziedzińcu Zamku Królewskiego i w jego wnętrzach oraz w jednej z najstarszych w Polsce świątyń – dominikańskim kościele św. Jakuba.

W programie festiwalu znalazł się koncert pieśni Stanisława Moniuszki z okazji 200-lecia urodzin kompozytora, które wykonała znakomita solistka Urszula Kryger (mezzosopran) z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Polish Camerata pod dyr. Marka Głowackiego. Wystąpili: Orkiestra Salonowa Camerata, Teatr Muzyczny IWIA, prezentujący widowisko muzyczno-taneczne „Od kankana do czardasza”, oraz Orkiestra Kameralna Primuz z gościem Krzesimirem Dębskim. Zagrano utwory Antonia Vivaldiego, Grażyny Bacewicz, Krzesimira Dębskiego, m.in. jego muzykę do filmów: „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Stara baśń”. Pamięci Zbigniewa Wodeckiego poświęcony był występ Sławka Uniatowskiego. Koncert pamięci Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy zagrał Piotr Nalepa Breakout Tour i Kwartet smyczkowy ARSO Ensemble. Organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Sandomierzu wraz z Sandomierskim Centrum Kultury. Współorganizatorzy to Muzeum Okręgowe w Sandomierzu i Klasztor św. Jakuba.

2019-09-10 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły koncert w Świątyni Opatrzności Bożej

[ TEMATY ]

koncert

Niepodległość

niepodległość

Artur Stelmasiak

W Świątyni Opatrzności Bożej trwa koncert "Przymierza" - dzieło Michała Lorenca. Multimedialna prezentacja wyświetlana na ścianie ołtarzowej zapiera dech w piersiach, bo opowiada historię a także współczesne problemy.

Ponad stu muzyków wykonało przedpremierowy koncert w Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 17. Teraz trawa koncert z udziałem przedstawicieli rządu i parlamentu, który transmituje TVP 1.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję