Reklama

Głos z Torunia

Zaproszeni do miłości

– Żeby dobrze przeżyć życie małżeńskie, życie rodzinne, żeby dobrze przeżyć kapłaństwo, potrzeba nie tylko talentów, które otrzymujemy od Boga, ale duchowości, siły charakteru i pracy, nieustannego wysiłku, a co więcej, otwarcia na łaskę Boga – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Święta Rodzin

Niedziela toruńska 37/2019, str. 1, 7

[ TEMATY ]

rodzina

Renata Czerwińska

W parafii pw. św. Andrzeja w Toruniu zawiązał się krąg Domowego Kościoła

W parafii pw. św. Andrzeja w Toruniu zawiązał się krąg Domowego Kościoła

W słoneczne popołudnie u schyłku wakacji kaplica pw. św. Andrzeja na toruńskim Jarze wypełniła się wiernymi. Przeważały wśród nich dzieci w wózkach, na rękach rodziców, baraszkujące na trawie, a niektóre, trochę starsze, w gronie ministrantów czy wśród solistek parafialnego chóru. Najmłodsza parafia w diecezji, zaledwie 3-letnia, przeżywała 29 sierpnia Święto Rodzin.

Najlepsze świadectwo

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Śmigiel, który nie omieszkał podziękować małżonkom za dar ich świadectwa. Choć świat z trudnością przyjmuje prawdę o świętości życia, nie można zaniedbać jej przekazywania. – Najpiękniejszym świadectwem i nauczaniem, które może przekonać świat współczesny do małżeństwa, są same małżeństwa. Święte, dobre, pełne miłości, otwarte na to, co mówi Bóg, wrażliwe, przyjazne, kierujące się głęboką miłością, szacunkiem do siebie, małżeństwa wzmocnione pomocą od samego Boga – mówił Ksiądz Biskup.

Także ci, którzy przeżywają kryzys, mogą odnaleźć w Bogu źródło mocy do przezwyciężania trudności. To On umacnia każdego człowieka w jego osobistym powołaniu.

Fundament

Reklama

Z tego właśnie, by pod Bożym wejrzeniem kształtować swoje małżeństwa, postanowiły skorzystać rodziny, które wstąpiły do tworzącego się kręgu Domowego Kościoła. Małżonkowie obecni w świątyni odnowili swoje przyrzeczenia. – Gdy mijają lata, kiedy człowiek przypomina sobie przyrzeczenia, które składał Bogu, wtedy uzmysławia sobie na nowo, co go doprowadziło do ołtarza, do związku sakramentalnego, jak małżeństwo powinno wyglądać, na jakich fundamentach powinno się opierać – zachęcał Ksiądz Biskup. W parafii widać, że na tym fundamencie chcą budować. W osiedlowym przedszkolu prawie wszyscy rodzice (oprócz dwóch rodzin) wyrazili zgodę, aby ich dzieci uczęszczały na religię.

Wspólne świętowanie

Elementem świętowania było wmurowanie aktu erekcyjnego i poświęcenie kamienia węgielnego w nowo budującym się kościele, którego dokonał bp Wiesław Śmigiel. – Budujemy kościół, ale budujemy również wspólnotę – zaznaczył proboszcz ks. Łukasz Skarżyński. Parafianie widzą zaangażowanie proboszcza oraz wikariusza ks. Kamila Pańkowca. To chociażby festyny rodzinne, mecze piłki nożnej o puchar św. Andrzeja, wycieczki i pielgrzymki dla dzieci i młodzieży, ale także organizacja Półekstremalnej Drogi Krzyżowej czy cykliczne Msze św. w intencji małżeństw oczekujących potomstwa oraz mających problem z poczęciem. Wierni nieraz chwalą się, że mają najlepszą parafię. Tego dnia do świętowania zostali zaproszeni goście: ks. prał. Stanisław Majewski z sanktuarium Miłosierdzia Bożego, w którego kościele odbywały się pierwsze Msze św. nowo założonej parafii, ks. kan. Zdzisław Syldatk z toruńskiej parafii pw. św. Maksymiliana, odpowiedzialny za Bractwo św. Józefa, sympatycy parafii – dziadkowie i babcie – zgromadzeni na Eucharystii. Gościnni parafianie podjęli wszystkich posiłkiem i życzliwymi rozmowami przy wspólnym stole.

2019-09-10 13:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ostrożnie ze schematami

Niedziela Ogólnopolska 44/2011, str. 24-25

[ TEMATY ]

rodzina

młodzi

ludzie

Bożena Sztajner/Niedziela

Młodość jest związana z nadzieją. W młodości czuć posmak czegoś nowego. To nowe ożywia stary świat. Stary odchodzi, a powolnym krokiem nadchodzi nowe pokolenie.
Jakie ono jest?
Jedni mówią źle o młodzieży, inni jej bronią. Jak jest naprawdę?
Człowiek jest tajemnicą. Trudno go opisać, zdefiniować i ocenić. Można tylko mówić o pewnych zjawiskach, postawach, zachowaniach, ale to tylko zewnętrzne spojrzenie na człowieka.
Jednak próbujemy zdjąć okulary i zobaczyć, co dzieje się z młodym pokoleniem Polaków na początku XXI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję