Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Męczennicy wierni do końca

– Męczennicy nie opuścili Koszyc, mimo iż wiedzieli, że zbliża się niebezpieczeństwo. Zostali ze swoim małym stadem jak dobrzy pasterze. Nie wycofali się ze strachu ani z powodu obiecanych korzyści, ale pozostali wierni Ojcu Świętemu i Kościołowi, w którym zostali powołani, by służyć. Ich wierność przemawia do nas i przyciąga nas jak magnes – mówił słowacki abp Bernard Bober w Koszycach.

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2019, str. 4

[ TEMATY ]

Męczennicy Koszyccy

ke-arcidieceza.sk

Uroczysta Msza św. w Koszycach

Uroczysta Msza św. w Koszycach

Biskupi, kapłani i wierni z Polski, Słowacji, Czech, Węgier, Ukrainy i Rumunii uczestniczyli w głównych obchodach 400. rocznicy śmierci Męczenników Koszyckich: Melchiora Grodzieckiego SJ, Stefana Pongracza SJ i kanonika Marka Križa. Uroczystości odbywały się w sobotę 7 września w Koszycach na Słowacji. Uczestnicy procesyjnie wyruszyli do katedry św. Elżbiety, gdzie była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity koszyckiego Bernarda Bobera. Wśród koncelebransów znalazł się biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskupi i kapłani z Polski,w tym z naszej diecezji. – Trzej katoliccy kapłani nie bali się prześladowań ani śmierci, a dokładnie 400 lat temu, 7 września 1619 r., świadczyli o wierności Chrystusowi. Od tego czasu niebo nad Koszycami zostało otwarte, a lokalny Kościół stopniowo stał się diecezją męczenników – mówił Arcybiskup w homilii. I dodał: – Dlatego dzisiaj dziękujemy jeszcze raz i przesyłamy wdzięczne pozdrowienia do miejsc narodzin naszych męczenników: chorwackiego Kriżewca, Alvincu w dzisiejszej Rumunii, a także do polskiego Cieszyna.

Reklama

Z racji pierwszej soboty Eucharystię poprzedziła modlitwa maryjna pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Koszyc Marka Forgáča. W niedzielę 8 września uroczystą Mszę św. z okazji śmierci św. Męczenników celebrował w kościele Najświętszej Trójcy arcybiskup-metropolita węgierski Péter Erdő.

W pasterskim liście skierowanym do wiernych przed uroczystościami, abp B. Bober przypomniał, że w jubileuszowym roku śmierci św. Męczenników w Koszycach przyświecała Słowakom intencja, aby odnowić pragnienie wierności. – Męczennicy oddali swoje życie za wierność wobec Jezusa i Jego Kościoła. Teraz świętują 400. rocznicę urodzin dla nieba. Zostali potraktowani przez władców tego świata jako ostatni, ale Bóg przyjął ich pierwszych w swoim królestwie, ponieważ pozostali wierni – podkreślał abp Bober. Relikwie męczenników odwiedziły wszystkie parafie na Słowacji. Odbyła się tam konferencja poświęcona męczeństwu. Ponadto Słowakom udało się zrekonstruować prawdziwy wygląd twarzy męczenników. 6 września na Słowacji zaprezentowano znaczek z ich podobiznami. A tymczasem 12 października uda się do Koszyc pielgrzymka z naszej diecezji w trwającym Roku św. M. Grodzieckiego. Diecezjanie wraz z bp. R. Pindlem podziękują Panu Bogu za dar męczeństwa św. Melchiora i będą się modlić przez jego wstawiennictwo.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Benedykt XVI: tylko wiara wyzwala człowieka z ograniczeń i ciasnoty jego czasów

2021-07-27 14:45

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

O swojej drodze kapłańskiej i doświadczeniach duszpasterskich opowiedział papież-senior Benedykt XVI w wywiadzie udzielonym pisemnie Tobiasowi Winstelowi z okazji 70. rocznicy swoich święceń kapłańskich, a który ukazał się na łamach niemieckiego miesięcznika katolickiego „Herder Korrespondenz”.

Oto całość rozmowy Tobiasa Winstela z Benedyktem XVI w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Ekumeniczny pochówek dawnych mieszkańców Wrocławia

2021-07-28 18:55

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Na Cmentarzu Kiełczowskim pochowano szczątki dawnych Wrocławian. Kości zostały odkryte przy budowie nowego torowiska na ul. Złotoryjskiej.

W ekumenicznej ceremonii powtórnego pochówku wzięli udział ks. Rafał Kowalski przedstawiciel Kościoła Rzymskokatolickiego oraz sekretarz biskupa ewangelickiego Waldemara Pytla, ks. Paweł Meler z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję