Reklama

Z prasy zagranicznej

Wielkie chrzciny

450 dzieci ulicy przyjęło sakrament chrztu św. w katedrze Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Manili. Chrztu udzielali kard. Luis Antonio Tagle oraz 7 kapłanów z jego diecezji.

Wśród najuboższych Filipińczyków panuje mylne przekonanie, że „nie stać” ich na sakramenty, bo trzeba za nie płacić – stąd wiele dzieci ulicy jest nieochrzczonych. Akcja została przeprowadzona dzięki fundacji ANAK-Tulay ng Kabataan (Most dla dzieci), która w ostatnich dwóch dekadach pomogła 55 tys. dzieci ulicy.

* * *

La Crotx

Kto krytykuje Papieża?

Reklama

W Stanach Zjednoczonych Franciszek nie ma najlepszej prasy. Skąd się to bierze? Jest to, zdaniem francuskiego korespondenta „La Croix” w Watykanie Nicolasa Seneze, efekt zaplanowanej kampanii przeciwko Papieżowi. Stoi za nią potężna grupa konserwatywnych katolików amerykańskich. Dysponują oni wielkimi funduszami i potężnymi mediami – twierdzi Seneze. To do napisanej przez niego niedawno książki nawiązał Franciszek podczas lotu do Afryki, gdy powiedział nieco prowokacyjnie, że to zaszczyt być krytykowanym przez takie środowisko.

Celem tej dyfamacyjnej akcji jest zmuszenie Papieża do rezygnacji. Jej częścią był słynny list abp. Carla Vigano, w którym oskarżył on Franciszka m.in. o przywrócenie do łask byłego kardynała Theodore’a McCarricka. Wtedy Papież nie wdał się w dyskusję z byłym nuncjuszem. Powiedział jedynie dziennikarzom, aby „robili swoją robotę” i sprawdzili stawiane przez byłego dyplomatę zarzuty. Ostatecznie okazało się, że oskarżenia były wyssane z palca.

Mimo początkowej porażki amerykańskie środowisko nie odpuściło. Jego kampania jest skuteczna – w ograniczonym, oczywiście, zakresie – poza granicami USA. Skąd ataki konserwatystów na Papieża? Rozdrażniło ich to, że Franciszek wprowadził do wewnątrzkościelnej debaty dyskusję o chrześcijańskiej tożsamości. Papież stoi na stanowisku, że polega ona nie na ustawicznym moralizowaniu, ale na wierności Ewangelii.

* * *

Il Messaggero.it

Papież się nie zmieni

Reklama

Jeden z najbliższych, o ile nie najbliższy doradca Ojca Świętego – emerytowany już niemiecki kardynał Walter Kasper także odniósł się do działań antypapieskiej opozycji. Jego zdaniem, nie przyniesie ona skutków, na które liczą adwersarze Franciszka, i nie wywrze na niego skutecznej presji, aby się zmienił. Papież, uformowany na ignacjańskich ćwiczeniach duchownych, ma wielką wewnętrzną siłę, która przekłada się na pewność siebie. Dodatkowo chce, aby wdrożone przez niego reformy nie rozpłynęły się po jego śmierci. Ma to zapewnić dobór kardynalskiego kolegium elektorskiego. Kluczowy będzie dla tej kwestii, zdaniem kard. Kaspera, najbliższy konsystorz. Według niego, grupa wybrańców Franciszka ma zagwarantować kontrolę sukcesji. Kardynał uważa, że dziś także ludzie nie zaakceptowaliby wyboru papieża o innym charakterze. Nie da się już zawrócić z obranego przez Ojca Świętego kierunku – stwierdził kard. Kasper.

* * *

The Catholic Church

Matka Boża z Luján łączy

Tradycyjna środowa audiencja generalna, która odbędzie się 30 października na Placu św. Piotra, będzie miała wyjątkowy charakter. W jej trakcie, w obecności pochodzącego z Argentyny papieża Franciszka, biskupi polowi armii Argentyny i Wielkiej Brytanii wymienią się figurami przedstawiającymi Matkę Bożą z Luján.

Biskup Paul Mason, duchowy opiekun katolickich żołnierzy brytyjskich, przekaże swojemu argentyńskiemu odpowiednikowi – bp. Santiago Oliverze statuę, którą wojska brytyjskie zdobyły w 1982 r. podczas konfliktu o Falklandy. Statua trafiła na wyspy razem z argentyńskimi żołnierzami, którzy je zaanektowali, co wywołało reakcję Brytyjczyków. Wysłana z wysp brytyjskich ekspedycja odbiła sporne terytorium, a argentyńscy żołnierze, gdy się wycofywali, zostawili statuę, która trafiła do brytyjskiej katedry polowej w Aldershot. Po 37 latach statua wróci za ocean, a w prezencie brytyjski biskup polowy otrzyma inną kopię figury Matki Bożej z Luján, która od lat 30. XX wieku jest patronką Argentyny oraz Paragwaju i Urugwaju.

* * *

MEC

Zamykają kościoły

Muzułmańskie władze masowo zamykają kościoły protestanckie w Algierii. We wrześniu odebrano chrześcijanom klucze od 8. już świątyni, licząc od 2017 r. Tym razem trafiło na kościół w Boghni, w północnej części kraju. Budynek do tej pory służył 380-osobowej wspólnocie protestanckiej. Władze zarzuciły jej, że nie ma urzędowej licencji na praktykowanie kultu. Problem w tym, że władze ignorują wnioski o wydanie licencji składane przez grupy chrześcijan. Już kolejne 4 grupy algierskich protestantów otrzymały urzędowy nakaz zawieszenia zgromadzeń i innej działalności. Algierscy chrześcijanie, którzy znaleźli się w sytuacji bez wyjścia, proszą świat o modlitwę.

2019-10-08 14:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: wzrasta liczba ataków na miejsca kultu

2020-09-28 20:20

[ TEMATY ]

USA

profanacja

miejsca kultu religijnego

Archiwum

W USA wzrasta liczba aktów wandalizmu wobec miejsc kultu. W Kalifornii wandale zdewastowali chaldejską katedrę św. Piotra – sprofanowali krzyże, a na ścianach umieścili swastyki i polityczne hasła, m.in. „Black Lives Matter”. „Przypomina nam to o prześladowaniach, jakich doświadczają nasi bracia w Iraku” – napisali w mediach społecznościowych członkowie wspólnoty chaldejskiej. Zapewnili jednocześnie o swojej modlitwie o nawrócenie sprawców.

Społeczność chaldejska w Stanach Zjednoczonych znacznie rozrosła się w ostatnich latach, ze względu na napływ imigrantów z Bliskiego Wschodu. Wandale niszczą jednak nie tylko wschodnie świątynie. Atak na katedrę św. Piotra jest ostatnim z serii aktów wandalizmu, które dotykają amerykańskie kościoły. Niedawno na Florydzie w jednym z kościołów wandale podpalili ławki, a w Teksasie mężczyzna kijem baseballowym uszkodził krucyfiks i drzwi do seminarium duchownego. W zeszłym tygodniu w teksańskiej katedrze została zniszczona figura Najświętszego Serca Jezusowego. Biskupi Stanów Zjednoczonych wyrazili swoje zaniepokojenie powtarzającymi się incydentami. „Nasze społeczeństwo potrzebuje uzdrowienia” – napisał abp Thomas G. Wenski.

Problem jest na tyle poważny, że odbija się na nastrojach społecznych w USA. Według niedawnego badania RealClear Opinion Research przeprowadzonego wśród katolików, znaczna większość respondentów jest zaniepokojona przemocą na tle religijnym. Badanych niepokoi wandalizm i antychrześcijańskie hasła wznoszone podczas protestów przeciwko rasizmowi.

Chrystianofobia narasta również w Europie. Coraz częściej dochodzi do aktów wandalizmu, podpaleń świątyń i niszczenia krzyży. W zeszłym roku na starym kontynencie odnotowano co najmniej 3 tys. aktów wandalizmu wobec chrześcijańskich miejsc kultu. Eskalacja ataków miała miejsce we Francji, ale wzrost nastąpił również w Niemczech, Belgii i Irlandii.

Według raportu amerykańskiego instytutu Gatestone liczba aktów nietolerancji wzrosła we Francji i w Niemczech proporcjonalnie do zwiększonej fali migracji ze świata muzułmańskiego. Media jednak nie informują o tożsamości sprawców i kraju ich pochodzenia. Dane nie są też na tyle szczegółowe, żeby przypisać konkretne ataki grupom związanym z islamem czy dżihadystami.

CZYTAJ DALEJ

Jedenaście datkomatów od Mastercard i Caritas Polska stanie w kraju do końca października

2020-09-29 15:07

[ TEMATY ]

pieniądz

pieniądze

pomoc

Artur Stelmasiak

Do końca października Mastercard i Caritas Polska zainstalują pierwsze jedenaście datkomatów w dziesięciu różnych miejscach na terenie kraju - poinformował we wtorek na konferencji prasowej dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki.

Nowe urządzenia pozwolą na szybkie przekazanie funduszy na wybrany cel charytatywny Caritas w formie zbliżeniowej – kartą, telefonem lub dowolnym urządzeniem mobilnym z funkcją płatności.

"Korzystając z nowoczesnych rozwiązań technologicznych chcemy łączyć tradycję z nowoczesnością" – powiedział ks. Marcin Iżycki. Wyraził nadzieję, że datkomaty umożliwią Polakom szybsze i łatwiejsze przekazywanie darów na różne projekty prowadzone przez Caritas.

Zapowiedział, że w sumie Caritas Polska planuje postawienie 30 takich urządzeń. "Do końca października umieścimy 11 w różnych miejscach kraju, a do końca roku kolejnych 19" – poinformował ks. Iżycki.

Powiedział, że cztery staną na dworcach PKP: w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i w Kielcach, dwa na Lotnisku Chopina. Datkomaty będą także m.in. w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, bazylice Mariackiej w Kołobrzegu, w parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku oraz w Centrum Okopowa w Warszawie.

Darczyńcy będą mogli wpłacać pieniądze na jeden z kilku celów wyznaczonych przez Caritas. Tematy zbiórek są związane z bieżącymi potrzebami na całym świecie i na początek będą to cztery akcje: "Rodzina Rodzinie" - dla poszkodowanych w konfliktach zbrojnych; "Na pomoc Bejrutowi" - dla poszkodowanych w wyniku wybuchu chemikaliów w lokalnym porcie; "Pomoc Wenezueli" - dla cierpiących głód oraz "Program Skrzydła" - pomoc polskim dzieciom w zaspokajaniu potrzeb umożliwiających edukację na odpowiednim poziomie, jak również na cele statutowe Caritas Polska.

W datkomatach będą dostępne cztery opcje językowe: polska, angielska, francuska oraz niemiecka. Z czasem mogą być dodawane w innych językach.

"Pomaganie jest bezcenne, a Polacy chcą ludziom pomagać, o czym świadczy wiele akcji dobroczynnych prowadzonych przez Caritas Polska. Chętnie również korzystają z innowacji - 90 proc. płatności dokonywana jest w Polsce zbliżeniowo" - zwróciła uwagę Kamila Kaliszyk z Mastercard.

W ocenie Bernarda Boczara z Polskich ePłatności - "datkomat jest bardzo perspektywicznym przedsięwzięciem, które wyznaczy trendy dla różnych organizacji, stowarzyszeń czy fundacji". "Jest to w pewnym sensie rewolucyjne rozwiązanie, które pozwali, że darowizny wpłacane za jego pośrednictwem będą większe, a ich zbiórka wygodniejsza" - dodał.

Zwrócił uwagę, że "doświadczenie pokazuje, że obrót płatności bezgotówkowych po wprowadzeniu datkomatów wzrasta nawet o 30 proc. Poza tym, w odróżnieniu od tradycyjnej skarbonki, środki trafiają już następnego dnia po wpłacie" - powiedział Bernard Boczar.

Projekt datkomatów jest kolejną wspólną inicjatywą realizowaną przez Mastercard i Caritas. W ubiegłym roku Bank Pocztowy zaczął wydawać specjalną kartę płatniczą z logo Caritas. Jej posiadacze automatycznie dołączają do programu Mastercard Bezcenne Chwile, w ramach którego za każdą transakcję kartą zbierane są punkty, wymieniane następnie na cegiełki dobroczynne Caritas. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję