Reklama

Z prasy zagranicznej

2019-10-16 12:28

pr
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 35

W łączności z synodem

Papież Franciszek 4 października – w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – posadził w Ogrodach Watykańskich dąb. Sadzonka drzewka została przywieziona z Asyżu. Widocznym znakiem łączności z rozpoczętym 2 dni później synodem dla Amazonii była obecność podczas jego sadzenia dwóch małżeństw pochodzących z tego regionu świata, nad którym z troską pochylają się ojcowie synodalni.

The New York Times

Co zmienia Franciszek?

Lewicowy „The New York Times” uważa, że Franciszek prawdopodobnie nie zmieni świata, ale na pewno zmieni Kościół. Jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników twierdzi, że stanie się tak za pośrednictwem kardynałów i biskupów mianowanych przez obecnego Ojca Świętego. Po ostatnim konsystorzu już ponad połowa elektorów pochodzi z jego nadania. Zdaniem nowojorskiej gazety, to duchowni, którzy myślą tak jak sam Papież i widzą Kościół podobnie jak on – Kościół, który nie zamyka się w sobie, ale idzie do świata.

Kardynalska większość elektorska ma zagwarantować, że kolejny Ojciec Święty nie zawróci z kursu obranego przez obecnego papieża. Zdaniem „The New York Timesa”, pontyfikat Franciszka różni się od pontyfikatów jego poprzedników tym, że oni kładli nacisk na wierność doktrynie, a on promuje pasterzy, którzy są blisko owczarni, szczególnie tej znajdującej się na peryferiach, stąd większość nominacji kardynalskich otrzymali hierarchowie z Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Tymczasem nawet zwolennicy Papieża podkreślają słabość tej tezy. Za przykład podają, że podczas ostatniego konklawe rzekomo „konserwatywne” grono kardynalskie wybrało „reformatorskiego” papieża. Niekoniecznie więc ludzie wybrani przez niego muszą wybrać następcę, który jota w jotę zgadzałby się z obranym przez niego kursem.

Reklama

The Tablet

Recepta na laicyzację

Papież znów zaskoczył. Tym razem pewne zdziwienie wywołała nominacja na urząd szefa prałatury terytorialnej w Trondheim w Norwegii. Po kilku latach wakatu na tym stanowisku wkrótce obejmie je przedstawiciel zakonu kontemplacyjnego, trapista z jedynego w Wielkiej Brytanii klasztoru tego zgromadzenia w Leicestershire. Erik Varden przeszedł na katolicyzm, gdy był już dorosły. Studiował filozofię i teologię na Cambridge. Wstąpił do zgromadzenia trapistów, a w wywiadach mówił, że w opactwie w Leicestershire pozostanie do końca życia. Przyjął jednak nominację Papieża i będzie się zajmował duszpasterstwem w swojej ojczystej Norwegii.

Franciszek uznał, że głęboka duchowość jest cechą, która pozwoli dialogować ze zsekularyzowanym światem, a kraje skandynawskie należą do najbardziej zsekularyzowanych na świecie.

BBC

Starożytny „Nowy Jork”

Ileż jeszcze skarbów kryje w sobie ziemia izraelska? Jeden Pan Bóg raczy wiedzieć, ale można być raczej pewnym, że mnóstwo. Na północy Izraela odkryto pozostałości miasta sprzed 5 tys. lat. Odkrycie to, jak wiele innych w tym kraju, było przypadkowe. Ruiny odsłoniły się podczas prac przygotowawczych pod budowę drogi, którą wytyczono właśnie w tym miejscu. Ze wstępnych badań wynika, że w miejscowości z epoki brązu mogło żyć nawet 6 tys. osób. Była bardzo rozwinięta. Archeolodzy rozpoznali wśród odkrytych szczątków drogi rytualną świątynię i fortyfikacje. Nowe odkrycie ma o tyle wielkie znaczenie, że zmieni spojrzenie na odległe czasy urbanizacji Izraela. Uczeni są przekonani, że odkryli starożytny „Nowy Jork”. Niestety, zanosi się na to, że turyści nie będą mogli nigdy zwiedzić tego miejsca. Archeolodzy dostaną trochę czasu na zbadanie odkrywki, w tym zebranie najcenniejszych artefaktów, a później w tym miejscu powstanie duży węzeł drogowy.

TimesNowNews.com

Pokazał hipokryzję władz

Pakistański deputowany Naveed Aamir Jeeva, chrześcijanin z Pakistańskiej Partii Ludowej, zapewne nie liczył na to, że zgłoszone przez niego propozycje poprawek do konstytucji zostaną przegłosowane. Chciał nimi pokazać hipokryzję władz, które zapewniają opinię międzynarodową, że w Pakistanie mniejszości religijne mają takie same prawa jak muzułmańska większość, choć w rzeczywistości nie mają. Niemuzułmanin nie może np. zostać premierem rządu czy prezydentem. Jeeva przedłożył w sejmie poprawki do ustawy zasadniczej, które dozwalałyby, aby te funkcje mogli pełnić np. chrześcijanie. Muzułmańska większość odrzuciła te postulaty.

HUFFPOST

Spadający tynk

Bazylika św. Piotra wymaga nieustannej konserwacji oraz napraw. Ostatnio w czasie jednej z celebracji papieskich z sufitu transeptu oderwało się kilka kawałków tynku. Spadły na posadzkę po lewej stronie ołtarza. Służby natychmiast przesadziły siedzących w tej części uczestników liturgii. Zarządzający podkreślają, że Bazylika św. Piotra jest w dobrym stanie technicznym, a ubytki w suficie zostaną szybko uzupełnione.

Reklama

Abp Gądecki: forma pogrzebu oczyszczeniem Kościoła poznańskiego

2019-11-18 11:36

msz / Poznań (KAI)

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego – powiedział po pogrzebie abp. Juliusza Paetza abp Stanisław Gądecki.

episkopat.pl
Abp Stanisław Gądecki

Publikujemy tekst oświadczenia, jakie metropolita poznański wypowiedział podczas dzisiejszego briefingu w Poznaniu:

„W związku ze śmiercią ks. abp. Juliusza Paetza pragnę podkreślić kilka faktów z przeszłości i – za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zwrócić się do wszystkich z krótkim przesłaniem: 2001 – komisja kierowana przez abp. Antoniego Stankiewicza dla zbadania wiarygodności oskarżeń przekazała swoje wnioski Stolicy Apostolskiej, 2002 – św. Jan Paweł II przyjął dymisję abp. Juliusza Paetza, 2002 – kard. Giovanni Battista Re zalecił, aby abp senior nie przewodniczył publicznym czynnościom liturgicznym, 2002 – św. Jan Paweł II potwierdził tę decyzję, 2013 – kard. Tarcisio Bertone zachęcił abp. seniora do życia w odosobnieniu, do przemyśleń i modlitwy, wezwanie to zostało powtórzone przez nuncjusza Celestino Migliore w 2016 r.

Dzisiaj rano miała miejsce Msza św. pogrzebowa w katedrze poznańskiej, miejscem pochówku abp. seniora będzie cmentarz parafialny rodziny zmarłego na poznańskiej Starołęce.

W trosce o jedność Kościoła proszę wszystkich wiernych o to, aby strzegli samych siebie i byli bez grzechu.

Jestem przekonany, że sytuacja w której znaleźliśmy się dzisiaj posłuży do oczyszczenia Kościoła poznańskiego”.

Przeczytaj także: Abp Paetz nie został pochowany w katedrze
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Już jutro pierwsza debata „Myśląc z Wyszyńskim”

2019-11-20 17:36

Łukasz Krzysztofka

21 listopada pod hasłem „Dlaczego Prymas Tysiąclecia? Co zawdzięczamy kard. Stefanowi Wyszyńskiemu?” w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbędzie się pierwsza debata z cyklu „Myśląc z Wyszyńskim”.

Łukasz Krzysztofka

Debaty odbywać się będą w każdy trzeci czwartek miesiąca - w ramach przygotowań do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego - i poświęcone będą nauczaniu Prymasa Tysiąclecia. Poruszane na nich będą także aktualne tematy będące wyzwaniami dla człowieka, społeczeństwa i Kościoła.

Spotkania będą miały charakter otwarty i będą odbywały się z udziałem ekspertów, w tym historyków i biografów. Każda debata przebiegać będzie według podobnej formuły. Rozpocznie ją krótkie wprowadzenie, po którym uczestnicy wysłuchają 20-minutowego wykładu przygotowanego przez głównego prelegenta. Następnie głos zabiorą dwaj inni prelegenci, a po ich wystąpieniach przewidziano dyskusję z możliwością zadawania pytań z sali. Na zakończenie debatę podsumują prelegenci.

W ramach cyklu „Myśląc z Wyszyńskim” przewidziano siedem debat. Pierwsze spotkanie odbędzie się 21 listopada 2019 roku o godzinie 18.00. Wezmą w nim udział: prof. dr hab. Antoni Dudek, prof. dr hab. Jan Żaryn oraz dr Ewa Czaczkowska.

W kolejnych miesiącach poruszane będą następujące tematy:

Grudzień 2019: „Rodzina. Wyzwania i szanse współczesnej rodziny”.

Styczeń 2020: „Prawda antropologiczna: mężczyzną i kobietą zrodził ich”.

Luty 2020: „Czas to miłość”.

Marzec 2020: „Praca – przymus czy szansa?”.

Kwiecień 2020: „W służbie dobra wspólnego. Polityka, naród, państwo”.

Maj 2020: „Nigdy jeden przeciw drugiemu. Kard. Karol Wojtyła i Prymas Stefan Wyszyński – komplementarność charyzmatów”.

Organizatorem debat jest Archidiecezja Warszawska we współpracy z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Papieskim Wydziałem Teologicznym w Warszawie, Instytutem Prymasa Wyszyńskiego, Mt5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Centrum Myśli Jana Pawła II.

Spotkania będzie można na żywo oglądać w internecie na stronie www.archidiecezja.warszawa.pl oraz kanale YouTube - https://youtu.be/Vn7gLDFgwn8

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem