Reklama

Z prasy zagranicznej

W łączności z synodem

Papież Franciszek 4 października – w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – posadził w Ogrodach Watykańskich dąb. Sadzonka drzewka została przywieziona z Asyżu. Widocznym znakiem łączności z rozpoczętym 2 dni później synodem dla Amazonii była obecność podczas jego sadzenia dwóch małżeństw pochodzących z tego regionu świata, nad którym z troską pochylają się ojcowie synodalni.

The New York Times

Co zmienia Franciszek?

Lewicowy „The New York Times” uważa, że Franciszek prawdopodobnie nie zmieni świata, ale na pewno zmieni Kościół. Jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników twierdzi, że stanie się tak za pośrednictwem kardynałów i biskupów mianowanych przez obecnego Ojca Świętego. Po ostatnim konsystorzu już ponad połowa elektorów pochodzi z jego nadania. Zdaniem nowojorskiej gazety, to duchowni, którzy myślą tak jak sam Papież i widzą Kościół podobnie jak on – Kościół, który nie zamyka się w sobie, ale idzie do świata.

Kardynalska większość elektorska ma zagwarantować, że kolejny Ojciec Święty nie zawróci z kursu obranego przez obecnego papieża. Zdaniem „The New York Timesa”, pontyfikat Franciszka różni się od pontyfikatów jego poprzedników tym, że oni kładli nacisk na wierność doktrynie, a on promuje pasterzy, którzy są blisko owczarni, szczególnie tej znajdującej się na peryferiach, stąd większość nominacji kardynalskich otrzymali hierarchowie z Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Tymczasem nawet zwolennicy Papieża podkreślają słabość tej tezy. Za przykład podają, że podczas ostatniego konklawe rzekomo „konserwatywne” grono kardynalskie wybrało „reformatorskiego” papieża. Niekoniecznie więc ludzie wybrani przez niego muszą wybrać następcę, który jota w jotę zgadzałby się z obranym przez niego kursem.

Reklama

The Tablet

Recepta na laicyzację

Papież znów zaskoczył. Tym razem pewne zdziwienie wywołała nominacja na urząd szefa prałatury terytorialnej w Trondheim w Norwegii. Po kilku latach wakatu na tym stanowisku wkrótce obejmie je przedstawiciel zakonu kontemplacyjnego, trapista z jedynego w Wielkiej Brytanii klasztoru tego zgromadzenia w Leicestershire. Erik Varden przeszedł na katolicyzm, gdy był już dorosły. Studiował filozofię i teologię na Cambridge. Wstąpił do zgromadzenia trapistów, a w wywiadach mówił, że w opactwie w Leicestershire pozostanie do końca życia. Przyjął jednak nominację Papieża i będzie się zajmował duszpasterstwem w swojej ojczystej Norwegii.

Franciszek uznał, że głęboka duchowość jest cechą, która pozwoli dialogować ze zsekularyzowanym światem, a kraje skandynawskie należą do najbardziej zsekularyzowanych na świecie.

BBC

Starożytny „Nowy Jork”

Ileż jeszcze skarbów kryje w sobie ziemia izraelska? Jeden Pan Bóg raczy wiedzieć, ale można być raczej pewnym, że mnóstwo. Na północy Izraela odkryto pozostałości miasta sprzed 5 tys. lat. Odkrycie to, jak wiele innych w tym kraju, było przypadkowe. Ruiny odsłoniły się podczas prac przygotowawczych pod budowę drogi, którą wytyczono właśnie w tym miejscu. Ze wstępnych badań wynika, że w miejscowości z epoki brązu mogło żyć nawet 6 tys. osób. Była bardzo rozwinięta. Archeolodzy rozpoznali wśród odkrytych szczątków drogi rytualną świątynię i fortyfikacje. Nowe odkrycie ma o tyle wielkie znaczenie, że zmieni spojrzenie na odległe czasy urbanizacji Izraela. Uczeni są przekonani, że odkryli starożytny „Nowy Jork”. Niestety, zanosi się na to, że turyści nie będą mogli nigdy zwiedzić tego miejsca. Archeolodzy dostaną trochę czasu na zbadanie odkrywki, w tym zebranie najcenniejszych artefaktów, a później w tym miejscu powstanie duży węzeł drogowy.

Reklama

TimesNowNews.com

Pokazał hipokryzję władz

Pakistański deputowany Naveed Aamir Jeeva, chrześcijanin z Pakistańskiej Partii Ludowej, zapewne nie liczył na to, że zgłoszone przez niego propozycje poprawek do konstytucji zostaną przegłosowane. Chciał nimi pokazać hipokryzję władz, które zapewniają opinię międzynarodową, że w Pakistanie mniejszości religijne mają takie same prawa jak muzułmańska większość, choć w rzeczywistości nie mają. Niemuzułmanin nie może np. zostać premierem rządu czy prezydentem. Jeeva przedłożył w sejmie poprawki do ustawy zasadniczej, które dozwalałyby, aby te funkcje mogli pełnić np. chrześcijanie. Muzułmańska większość odrzuciła te postulaty.

HUFFPOST

Spadający tynk

Bazylika św. Piotra wymaga nieustannej konserwacji oraz napraw. Ostatnio w czasie jednej z celebracji papieskich z sufitu transeptu oderwało się kilka kawałków tynku. Spadły na posadzkę po lewej stronie ołtarza. Służby natychmiast przesadziły siedzących w tej części uczestników liturgii. Zarządzający podkreślają, że Bazylika św. Piotra jest w dobrym stanie technicznym, a ubytki w suficie zostaną szybko uzupełnione.

2019-10-16 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Niedziela warszawska 28/2004

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

•Zmiana księży w archidiecezji BIAŁOSTOCKIEJ
• Zmiana księży w diecezji BIELSKO-ŻYWIECKIEJ
• BYDGOSKA – diecezja
• CZĘSTOCHOWSKA – archidiecezja
• DROHICZYŃSKA diecezja
• ELBLĄSKA diecezja
• EŁCKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji GDAŃSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji GLIWICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji GNIEŹNIEŃSKIEJ
• KALISKA diecezja
• KATOWICKA archidiecezja
• KIELECKA diecezja
• KOSZALIŃSKO – KOŁOBRZESKA diecezja
• Zmiany księży w archidiecezji KRAKOWSKIEJ
• Zmiana księży w diecezji LEGNICKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji LUBELSKIEJ
• ŁOMŻYŃSKA diecezja
• ŁOWICKA diecezja
• Zmiana księży w archidiecezji ŁÓDZKIEJ
• Zmiana księży w diecezji OPOLSKIEJ
• PELPLIŃSKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji PŁOCKIEJ
• Zmiana księży w archidiecezji POZNAŃSKIEJ
• PRZEMYSKA archidiecezja
• RADOMSKA diecezja
• RZESZOWSKA diecezja
• SANDOMIERSKA diecezja
• SIEDLECKA diecezja
Zmiana księży w diecezji SOSNOWIECKIEJ
• SZCZECIŃSKO-KAMIEŃSKA archidiecezja
• ŚWIDNICKA diecezja
• Zmiana księży w diecezji TARNOWSKIEJ

• TORUŃSKA diecezja
Zmiana księży w archidiecezji WARMIŃSKIEJ
Zmiana księży w archidiecezji WARSZAWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji WARSZAWSKO-PRASKIEJ
Zmiana księży w diecezji WŁOCŁAWSKIEJ
• WROCŁAWSKA archidiecezja
Zmiana księży w diecezji ZAMOJSKO-LUBACZOWSKIEJ
Zmiana księży w diecezji ZIELONOGÓRSKO-GORZOWSKIEJ

CZYTAJ DALEJ

Początki łacińskiej liturgii w diecezji. Powstaje Kronika

2020-07-10 21:06

[ TEMATY ]

kronika

łacińska liturgia

MJscreen, M. Procyk

Fragment kroniki w wersji elektronicznej.

Niedawno pisaliśmy na łamach „Niedzieli” o jubileuszu 10-lecia celebracji Mszy Świętych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i duszpasterstwa wiernych związanych z tradycyjną liturgią w diecezji bielsko-żywieckiej, które zostały zwieńczone Mszą św. 20 czerwca w kościele św. Barbary w Mikuszowicach Krakowskich. A jak wyglądały początki? Zostały one przedstawione w wersji elektronicznej „Kroniki Duszpasterstwa’’, która wkrótce zostanie przeniesiona do wersji książkowej.

W Kronice zanotowano między innymi, że w kwietniu 2010 r. biskup Tadeusz Rakoczy – ówczesny ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej wyraził zgodę na celebrację Mszy św. według Mszału papieża bł. Jana XXIII. Długo wyczekiwane wydarzenie w diecezji – pierwsza Msza św. w nadzwyczajnej formie obrządku rzymskiego odbyła się w niedzielę 20 czerwca w kaplicy domu katechetycznego przy parafii św. Maksymiliana w Bielsku-Białej Aleksandrowicach o godz. 15.15.

W ten sposób opisano tę pierwszą Mszę św: „Uroczystość została poprzedzona serią wykładów naszego księdza celebransa i zarazem opiekuna ks. dr. Grzegorza Klai, które poruszały kilka istotnych kwestii pomocnych w odpowiednim przygotowaniu się do przeżywania tej formy rzymskiej Liturgii. Po spotkaniach osoby, które wyraziły taką chęć, miały okazję nauczyć się ministrantury. Msza św. została odprawiona w kaplicy kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Bielsku-Białej o godzinie 15.15. We Mszy św. uczestniczyło ok. 60 wiernych, co dobrze rokowało na przyszłość duszpasterstwa. W czasie kazania nasz duszpasterz przyrównał Liturgię do sieci, w którą Kościół na polecenie Chrystusa łowi tysiące dusz. Wezwał nas także, aby wierni pozwolili porwać się Bogu. Po Mszy odbyło się spotkanie na którym można było wymienić myśli, a także lepiej się poznać”.

W Kronice zanotowano również, że przygotowanie wiernych do żywego uczestnictwa we Mszach św. odbywało się przez setki godzin wykładów. Zaprezentowano miejsca celebracji Mszy św. w NFRR w kolejnych latach. Pisano również o pielgrzymkach i wyjazdach duszpasterstwach oraz o innych zagadnieniach związanych z Mszą św. w NFRR.

Materiały i zdjęcia zebrane przez jedną z uczestniczek duszpasterstwa, Marię Procyk, będą wykorzystane do Wielkiej Księgi – Kroniki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję