Reklama

Pod patronatem „Niedzieli”

Jeden świat – wiele kultur

2019-10-16 12:28

mak
Niedziela Ogólnopolska 42/2019, str. 50

Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy zaprasza na kongres „Jeden świat – wiele kultur”, który odbędzie się w dniach 25-26 października br. w siedzibie uczelni.

W ramach kongresu odbędą się X Międzynarodowa Konferencja Interdyscyplinarna „Człowiek i nauka we współczesnym świecie” oraz konferencje tematyczne: „Wiara i rozum źródłami odkrywania prawdy o człowieku”, „Państwo i prawo”, „Prawo karne w Konstytucji”, „Współczesne wyzwania ekonomii”, „Człowiek (i) maszyna. Technologia w soczewce humanistyki”, „Dziecko we współczesnym świecie”, „Funkcjonariusz służby więziennej – wyzwania współczesności”, „Nauki techniczne w służbie człowieka”.

Do udziału w kongresie zaproszeni są zarówno przedstawiciele świata nauki, jak i osoby spoza środowiska akademickiego. W obradach zawsze bierze udział liczne grono studentów. Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna edycja – wzorem lat ubiegłych – będzie obfitować w wiele cennych spostrzeżeń i refleksji oraz inspirować do pogłębionych badań naukowych i przemyśleń. Kongres z całą pewnością wzbogaci naszą wiedzę o człowieku i nauce w różnych wymiarach współczesności.

Reklama

Artykuły napisane na podstawie przedstawionych prezentacji, po uzyskaniu pozytywnej recenzji, zostaną opublikowane w recenzowanej monografii naukowej bądź w punktowanych czasopismach naukowych.

Integralną częścią tego naukowego spotkania będą liczne imprezy towarzyszące – wśród nich: Kujawsko-Pomorskie Forum Nauki i Innowacji, w ramach którego przedsiębiorcy z Kujaw i Pomorza będą mieli sposobność zaprezentowania szerokiej publiczności rezultatów swoich projektów badawczo-rozwojowych, a także planowanych lub już wdrożonych innowacji (25 października godz. 10.30 w sali 17A – budynek A) oraz wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” (26 października), przygotowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Na wystawie zostanie zaprezentowanych czterdziestu wybitnych Polaków – sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub prawie zapomnianych w Polsce odkrywców, wynalazców, badaczy i podróżników, m.in.:

Benedykt Dybowski, Wiktor Godlewski, Ernest Malinowski, Emil Korytko, Bronisław Malinowski, Henryk Arctowski, Bronisław Piłsudski i inni.

Historia kongresu sięga 2010 r., kiedy to zainaugurowano cykl corocznych międzynarodowych konferencji, mających na celu szeroko rozumiany dialog międzykulturowy i wymianę myśli na temat istotnych problemów współczesnego świata. Poprzednie edycje kongresu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem – dotychczas w dziewięciu edycjach wzięło udział ponad 3 tys. uczestników. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele nauk: humanistycznych, społecznych, medycznych, technicznych, przyrodniczych, którzy reprezentowali krajowe i zagraniczne ośrodki naukowe.

Honorowymi przewodniczącymi konferencji są: dr Helena Czakowska, prof. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy – rektor i ks. Federico Lombardi SJ – przewodniczący Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger – Benedykt XVI.

Kongres odbywa się pod patronatem honorowym: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz prezydenta Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej Romana Czakowskiego, a jednym z jego patronów medialnych jest „Niedziela”.

Zaproszenie na kongres skierowane jest także do wszystkich osób zainteresowanych w.w. tematyką – wstęp wolny, bez konieczności wcześniejszej rejestracji.

Informacje i kontakt:
www.oneworld-manycultures.kpsw.edu.pl
Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy
ul. Toruńska 55-57, 85-023 Bydgoszcz
tel. 52 365 84 27, 510 993 091
e-mail: congress2019@kpsw.edu.pl .

Reklama

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej w S. Giovanni Rotondo

2019-11-14 11:15

Jasna Góra

W poniedziałek 11 listopada rozpoczęła się peregrynacja kopii Jasnogórskiej Ikony we włoskim Sanktuarium św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

youtube.com

Na lotnisku Matka Boża została uroczyście powitana nie tylko przez gospodarzy Sanktuarium, ale także przez władze miejskie, o czym dowiadujemy się z relacji Beaty Grzyb, Polki pracującej w Sektorze Biura Pielgrzyma przy Sanktuarium św. Ojca Pio.

„Dzisiaj mamy trzeci dzień obecności Matki Bożej w San Giovanni Rotondo – opowiada Beata Grzyb - Kiedy 11 listopada na naszym lotnisku wylądował helikopter byliśmy z delegacją: burmistrz miasta, bracia kapucyni, prowincjał, nasz ojciec rektor i inna znacząca grupa braci. Czekaliśmy wzruszeni, ja z bukietem biało-czerwonych róż, z kokarda i polską flagą”.

Obecnie jak przyznaje pani Beata trwają modlitewne spotkania mieszkańców miejscowości i pielgrzymów z wizerunkiem 'Madonna Nera' - jak nazywają Ją Włosi. I choć znają Ją przede wszystkim dzięki postaci papieża Polaka - św. Jana Pawła II, relacje Włochów z Częstochowską Madonną mają charakter bardzo indywidualny i intymny.

„Spoglądałam na włoskich ludzi, byli wzruszeni, płakali. Spojrzałam na matkę z dzieckiem, która tam bardzo długo siedziała jeszcze po różańcu. Obraz był już zasłonięty, wszyscy mieli wychodzić a ona pozostała, by kontynuować modlitwę” – mówi Beata Grzyb.

Obraz Matki Bożej do S. Giovanni Rotondo dotarł dzięki kapucynowi o. Romanowi Ruskowi. W czwartek 7 listopada Moderator Grup Modlitwy św. Ojca Pio w Polsce zabrał go z Jasnej Góry, by przewieźć na włoską ziemię. Peregrynacja zakończy się 25 listopada.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Jubileusz Stowarzyszenia Odra – Niemen

2019-11-17 10:43

Anna Majowicz

- 10 lat temu zmieniło się moje życie. Przez tyle lat kieruję Stowarzyszeniem Odra-Niemen, które założyłam z moim mężem Eugeniuszem i przyjacielem Norbertem. Z zupełnego przypadku, bez finansów z zewnątrz, bez zaplanowanej strategii, bez planu, bez wsparcia mediów, powstała organizacja, a z nią nowe życie wielu kombatantów – mówi Ilona Gosiewska, prezes Stowarzyszenia Odra – Niemen.

Anna Majowicz
Uczestnicy spotkania

Historia Stowarzyszenia rozpoczęła się w domu Teresy Sobol z Iwieńca, u której Ilona Gosiewska poznała płk Weronikę Sebastianowicz. - Wydano nam rozkaz zorganizowania paczek dla całego środowiska kombatantów ze Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Nie znaleźliśmy wtedy wsparcia u istniejących organizacji, założyliśmy więc własną i już od samego początku otrzymaliśmy ogromną pomoc od wielu środowisk, szkół i ludzi z terenu całej Polski – wspomina prezes Odry – Niemen.

Razem ze Stowarzyszeniem narodziła się akcja Rodacy – Bohaterom. Zasady tego projektu opartego na środowisku kombatantów, na ich doświadczeniach, wartościach i postawach, zbudowały nie tylko organizację, nie tylko aktywny i trwały wolontariat, ale przede wszystkim międzypokoleniową wspólnotę działającą ponad podziałami.

Dziś Stowarzyszenie Odra – Niemen posiada 7 oddziałów w Polsce i jeden we Lwowie, oraz sieć przyjaciół z wielu środowisk w całym kraju. Wszyscy spotkali się 16 listopada we Wrocławiu, by uczcić 10-lecie działalności.

Zobacz zdjęcia: 10-lecie Stowarzyszenia Odra-Niemen

W programie obchodów było spotkanie z kombatantami z kraju i zagranicy oraz rodakami z Litwy, Białorusi i Ukrainy, targowisko różności, warsztaty tematyczne, pokaz filmów oraz koncert Pawła Przewoźnego. Głównym punktem wydarzenia była uroczysta gala, na której zostały wręczone nagrody dla osób zaangażowanych w pomoc Stowarzyszeniu.

- Mam serdeczną nadzieję, że za 10 lat wciąż będziemy trwali, z doświadczeniem pokolenia, które nauczyło nas szlachetnej miłości do Ojczyzny, obowiązku, wytrwałości i niezależności. Przez te wszystkie lata, podczas spotkań z bohaterami naszej wolności, rodakami zza wschodniej granicy, ze świadkami historii słyszymy zdanie: ,,Nie zapominajcie o nas”. Obiecuję w imieniu nas wszystkich z Odry – Niemen i jej przyjaciół z różnych środowisk, że pamiętamy i pamiętać będziemy – podsumowuje jubileusz prezes Ilona Gosiewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem