Reklama

Niedziela Świdnicka

Siewca Słowa Bożego

Przedstawiciele duchowieństwa z całej diecezji, wierni parafii katedralnej i innych świdnickich wspólnot przybyli do katedry, aby modlić się w intencji Pasterza Kościoła świdnickiego w dniu jego święta patronalnego, we wspomnienie św. Ignacego

Niedziela świdnicka 44/2019, str. 2-3

[ TEMATY ]

imieniny

Marek Zygmunt

Msza św. imieninowa bp. Ignacego Deca

Msza św. imieninowa bp. Ignacego Deca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z tej okazji solenizant przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej m.in. przez wikariusza generalnego bp. Adama Bałabucha, pracowników Świdnickiej Kurii Biskupiej, wykładowców i alumnów Wyższego seminarium Duchownego, wielu księży dziekanów, proboszczów i wikariuszy.

W okolicznościowej homilii ks. prał. dr Czesław Majda, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu, brat śp. ks. prał. Stanisława Majdy, przez wiele lat kierującego wspólnotą pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, przypomniał, że we wspomnienie patrona Księdza Biskupa dziękujemy Panu Bogu za świetlany wzór świętości i zarazem za owocną posługę bp. Ignacego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Św. Ignacy był z pochodzenie Grekiem. Urodził się ok. roku 30. Nie wiemy prawie nic o jego dzieciństwie i młodości. Jedynie legenda głosi, że był szczęśliwym dzieckiem, które Chrystus postawił przed uczniami i rzekł: „Za prawdę powiadam wam, jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa Niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w Królestwie Niebieskim”.

Reklama

Spotykamy Ignacego dopiero jako trzeciego z kolei biskupa Antiochii. Urząd ten sprawował przez 40 lat. Podczas prześladowania chrześcijan za czasów Trajana został uwięziony i wystawiony pod eskortą żołnierzy do Rzymu, gdzie w czasie igrzysk miał być rzucony na pożarcie dzikim zwierzętom. W trakcie uciążliwej podróży napisał siedem listów do gmin chrześcijańskich m.in. w Efezie, Rzymie, Troadzie, Smyrnie i do św. Polikarpa. Siedem zachowanych do dzisiaj listów ponad wszelką wątpliwość autentycznych stanowi ważne dokumenty wiary i życia pierwotnego Kościoła.

Św. Ignacy ukazał w nich Chrystusa jako prawdziwego Boga i człowieka łączącego w sobie naturę Boską i ludzką. W swoich listach Ignacy wyraził także żarliwość wiary, głęboki pokój serca wobec czekającego go męczeństwa. W Rzymie rzucony w Koloseum na pożarcie dzikim zwierzętom złożył życie za wiarę, wykrzykując: „Niech stanę się miłym chlebem dla Pana”.

Nasza wiara wyrosła na fundamencie ofiary Chrystusa, świadectwa Apostołów i przelanej krwi męczenników, w tym i św. Ignacego, który zachęca nas do wierności Chrystusowi, Jego Kościołowi oraz budowaniu jedności.

Jedność jest nade wszystko cechą Boga, który istnieje w trzech osobach, jest jedynym, którą chrześcijanie mogą realizować na tej ziemi, nie jest niczym innym jak naśladowaniem jedności Boskiej.

Zwracając się w szczególny sposób do solenizanta, podkreślił, że przymioty charakteryzujące św. Ignacego widnieją również w posłudze Pasterza Kościoła świdnickiego.

– Z zapałem stworzyłeś struktury diecezji. Z oddaniem budujesz jedność kapłańską Kościoła świdnickiego oraz jedność duchowieństwa i wiernych. Jesteś odważnym głosicielem Ewangelii i prawd w niej zawartych. Jesteś siewcą słowa Bożego, o czym świadczą kolejne tomy „Siejby Słowa”.

Reklama

Dzisiaj przeżywając Twoje imieniny, dziękujemy Panu Bogu za Twoją owocną służbę Ludowi Bożemu. W 22. rozdziale Ewangelii wg św. Łukasza znajdziemy dialog Jezusa z Piotrem Apostołem, podczas którego Piotr otrzymuje od swojego mistrza szczególne zadanie „umacniaj Twoich braci”. Św. Ambroży, komentując ten fakt, mówi, że wyrażają one istotę ludzkiego posługiwania – umacnianie w wierze, miłości i jedności. W tym trudzie umacniania wiary pragniemy Cię wesprzeć. Jesteśmy z Tobą, otaczamy Cię życzliwymi sercami i modlimy się za Ciebie. Szczęść Ci Boże, Księże Biskupie, na dalszą pasterską posługę w Kościele świdnickim – akcentował kaznodzieja.

Zabierając głos w imieniu duchowieństwa i wiernych całej diecezji bp Adam Bałabuch podkreślił, że dzisiejszy dzień jest dla nas okazją, by podziękować Księdzu Biskupowi za to, że idziemy razem, że walczymy wspólnie o sprawę Bożą, że biegniemy razem w kierunku Boga. Prośmy, byśmy razem szli dalej. W Bogu jest nasza przyszłość, tu na ziemi i potem w wieczności. Pan Bóg będzie chciał, byśmy razem tworzyli taką dobrą wspólnotę diecezjalną – apelował bp Adam Bałabuch.

Po Eucharystii w auli Świdnickiej Kurii Biskupiej życzenia składali solenizantowi m.in. poseł Ireneusz Zyska, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński, reprezentanci senatora Aleksandra Szweda, Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu. Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. prał. Dionizego Barana w Świdnicy i wielu innych stowarzyszeń, organizacji związanych z Kościołem świdnickim.

2019-10-29 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Imieninowe respiratory z Watykanu

W czwartkową uroczystość świętego Jerzego, czyli w dniu imienin papieża Franciszka, Watykan wysyła na jego prośbę respiratory do szpitali we Włoszech, Rumunii i Hiszpanii. Podczas porannej mszy papież modlił się za ubogie rodziny i ofiary lichwiarzy.

Tegoroczne imieniny papieża, który ma na imię Jorge, mijają pod znakiem pomocy i troski o potrzebujących w czasach pandemii.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV wzywa do refleksji i dziękczynienia na koniec roku

2025-12-31 11:15

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV podczas ostatniej w tym roku audiencji generalnej na placu św. Piotra wezwał wiernych do refleksji nad minionym rokiem, powierzenia się Bożej Opatrzności i dziękczynienia za otrzymane łaski. W przemówieniu, wygłoszonym w kontekście kończącego się Jubileuszu i okresu Bożego Narodzenia, Ojciec Święty, przywołując słowa swego poprzednika, podkreślił znaczenie postaw uwielbienia, zadziwienia i wdzięczności.

Papież rozpoczął od lektury fragmentu Listu św. Pawła do Efezjan (Ef 3,20-21), chwalącego Boga za Jego nieskończoną moc. Leon XIV podsumował 2025 r. jako czas naznaczony radością z pielgrzymek w Roku Świętym, ale też bólem po śmierci papieża Franciszka i trwających konfliktach zbrojnych. Zachęcał do przedstawienia wszystkiego Bogu i proszenia o odnowę łaski.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież spotkał się z wiernymi na Placu Świętego Piotra

2025-12-31 18:51

[ TEMATY ]

Watykan

Papież Leon XIV

Vatican Media

Po zakończeniu „Te Deum” odprawionego w bazylice św. Piotra Leon XIV udał się do szopki ustawionej na środku placu, gdzie pomimo panującego w Rzymie przenikliwego zimna zgromadziło się wielu wiernych.

Po przybyciu samochodem Leon XIV wysiadł i, przez kilka minut modlił się przed sceną Narodzenia Pańskiego, a następnie ponownie zatrzymał się na modlitwie przed Dzieciątkiem. Na koniec udzielił błogosławieństwa zgromadzonym rzeszom. Wydarzenie uświetniała muzyka orkiestry Gwardii Szwajcarskiej. Zbliżając się pieszo do barier, Leon XIV pozdrowił zgromadzonych wiernych oraz policję watykańską i włoską, która czuwa nad bezpieczeństwem na Placu św. Piotra. „Niech żyje Papież”, „szczęśliwego nowego roku” - te słowa towarzyszyły nieodzownym zdjęciom i selfie obecnych, wśród których było również wiele dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję