Reklama

Akcja Katolicka

Odnowić życie parafii

Akcja Katolicka (AK) w Polsce ma już swoją długoletnią i piękną tradycję. Pojawiła się u nas zaledwie dwa lata po jej powołaniu przez papieża Piusa XI, a jej patronem stał się św. Wojciech. W latach 30. zgromadziła aż 750 tys. członków. Zawierucha wojenna i czasy komunistycznej władzy uniemożliwiły zapoczątkowany przed wojną rozwój Akcji Katolickiej w Polsce. Dopiero zmiany sierpniowe stworzyły możliwość jej reaktywowania.

Niedziela kielecka 17/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas wizyty "ad limina apostolorum" biskupów polskich w 1993 r. Jan Paweł II wypowiedział znamienne słowa: "..trzeba, aby Akcja Katolicka na nowo odżyła, bo bez niej infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna". Słowa te dały impuls do działania.
Powołane na nowo w 1995 r. Stowarzyszenie ma swój statut i kierownictwo. Jej centralnym organem jest Krajowy Instytut Akcji Katolickiej, któremu przewodzi bp warszawski Piotr Jarecki. Z Instytutu wywodzą się Diecezjalne Instytuty i Parafialne Oddziały.
Czym jest Akcja Katolicka? W skrócie można powiedzieć, że jest stowarzyszeniem katolików świeckich, którzy współpracują ściśle z hierarchią Kościoła i jego duszpasterzami, przyczyniając się, poprzez swoje zaangażowanie i świadectwo wiary, do ewangelizacji świata. Widzieć, oceniać i działać - to sedno zainteresowań Akcji. Bp Kazimierz Ryczan 23 września 1995 r. powołał w naszej diecezji Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej. Ks. dr Jerzy Marcinkowski - kościelny asystent Akcji - miał przed sobą trudne zadanie. Promował Akcję Katolicką w parafiach, informował proboszczów, pomagał zakładać instytuty parafialne. Jego następca, ks. dr Adam Perz, desygnowany na to stanowisko w listopadzie 2002 r. kontynuował dzieło poprzednika. Przeprowadził ankietę wśród wszystkich księży proboszczów, aby zobaczyć, jaki jest stan aktualny AK w diecezji. Okazało się, że tylko w pięciu parafiach istnieją i dość prężnie działają Parafialne Oddziały AK. W czterech z tych parafii udało się odnowić władze statutowe, a w jednej reaktywować Parafialny Oddział AK.
Nasza diecezja, choć jako jedna z pierwszych odpowiedziała na wspomniany papieski apel, dziś posiada jedynie pięć Parafialnych Oddziałów AK : w Charsznicy, Miłosierdzia Bożego w Kielcach, św. Jadwigi Królowej w Kielcach, św. Michała Archanioła w Koniecpolu i Seceminie. Nie jest to imponująca liczba. Stan aktualny pobudza do refleksji i daje impuls do pracy.
Już 23 kwietnia, w I Ogólnopolskiej Pielgrzymce Akcji Katolickiej, dwóch delegatów z naszej diecezji zawiozło Ojcu Świętemu dary duchowe w postaci zobowiązania do modlitwy - codziennej Koronki do Bożego Miłosierdzia i Różańca w intencji Ojca Świętego, w intencji dziecka poczętego, o pokój na świecie, a także do codziennej modlitwy o powołanych do służby Bożej. Dary te zapisane są w Księdze Pamiątkowej Polskiej Akcji Katolickiej.
"To zobowiązanie jest dowodem zaangażowania i troski o aktualne problemy Kościoła Powszechnego i świata nękanego różnorakimi konfliktami "- podkreśla ks. dr Perz. Z początkiem maja delegaci AK naszej diecezji wezmą udział w Tygodniu Społecznym w Warszawie. 7 maja delegaci pojadą na pielgrzymkę do Częstochowy.
Na spotkaniu delegatów, które odbyło się 31 marca br. w Kielcach wyłoniono już władze diecezjalne. Wybrany został Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji katolickiej oraz Komisja Rewizyjna. Z przedstawionych kandydatów Ksiądz Biskup mianował prezesa Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Został nim Józef Snochowski z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Kielcach.
Akcja Katolicka, która w swych założeniach ma za zadanie krzewienie oraz pielęgnację kultury i oświaty, ma wiele propozycji: uruchamianie biblioteki parafialnych, kolportaż prasy katolickiej, organizowanie pielgrzymek do sanktuariów, konkursów poezji, kolonii dla dzieci, troska o oprawę liturgiczną, pomoc w nauce dzieciom, pomoc charytatywna i wiele innych ciekawych inicjatyw. "Starajcie się kształtować silne, wolne osobowości chrześcijańskie, mądre i pokorne, zdolne szerzyć kulturę życia sprawiedliwości i wspólnego dobra" - mówi Ojciec Święty w liście skierowanym do asystentów AK we Włoszech. Ale słowa te mają odniesienie również do Polski.
W tym roku hasłem polskiej Akcji Katolickiej stały się słowa: "Umiłować Chrystusa w liturgii". W diecezji podjęto już starania o szczególną troskę w przygotowywaniu liturgii i zaangażowanie wszystkich wiernych. Jej celem jest ponowne odkrycie liturgii, zrozumienie znaków, gestów przez wiernych, głębsze przeżywanie i świadome uczestnictwo w Eucharystii.
"Akcja Katolicka może przyczynić się do odnowy i przemiany życia parafii" - zaznacza w swym liście Papież W naszej diecezji na apel odpowiedziało pięć parafii. Czy współpracę zadeklarują następne? Niech zachęta do włączenia się w Akcję Katolicką będą słowa Ojca Świętego. "Pragnę na koniec, korzystając z okazji wezwać wszystkich kapłanów, aby bez obaw przyjmowali w swoich parafiach Akcję Katolicką i jej działalność. W niej bowiem będą mogli znaleźć nie tylko cenną i skuteczną pomoc, lecz także zrozumienie i przyjaźń oraz bogactwo płynące z dzielenia się darami duchowymi każdego członka wspólnoty. (Przesłanie Ojca Świętego do asystentów Włoskiej Akcji Katolickiej, Watykan, 19 lutego 2003 r.).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Parolin o stanie zdrowotnym papieża, pokoju w świecie i spuściźnie Jana Pawła II

O stanie zdrowotnym Ojca Świętego, problemach pokoju w świecie i spuściźnie Jana Pawła II powiedział dziś wieczorem w rozmowie z dziennikarzami sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin.

„Papież jest w Domu Świętej Marty, papież odpoczywa, więc z nikim się nie spotyka. O ile mi wiadomo, w tej chwili nie ma audiencji, nikt nie jest przyjmowany i nie mam innych wiadomości. Myślę jednak, że ważne jest, aby znalazł czas na regenerację i to jest jedyny warunek, aby zachować spokój i nie wykonywać żadnych czynności, zwłaszcza publicznych” - powiedział watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin, na marginesie swojego przemówienia w „Cattedra dell'accoglienza” (Katedra Gościnności) odbywającej się w Sacrofano, w pobliżu Rzymu.
CZYTAJ DALEJ

Bp Szyrokoradiuk: wierzyć Putinowi to największy błąd światowych przywódców

2025-03-27 20:03

[ TEMATY ]

bp Szyrokoradiuk

Władimir Putin

K.D.

Bp. Stanisław Szyrokoradiuk

Bp. Stanisław Szyrokoradiuk

„Największym błędem światowych przywódców jest wierzenie, że Putin będzie przestrzegać ustalonych warunków” - tymi słowami biskup odesko-symferopolski Stanisław Szyrokoradiuk skomentował zawarte za pośrednictwem USA zawieszenie broni między Rosją i Ukrainą na Morzu Czarnym. „Nie wierzymy w to, bo wiemy, kim jest Putin i wiemy, że Rosja ma imperialistyczne tendencje” - wyjaśnił hierarcha.

Jego zdaniem, „po Putinie nie można się spodziewać niczego dobrego”. „Nie sądzę, żeby była w nim chęć zrobienia kroku w stronę pokoju, ale [jest to] strategia manipulacji” - wskazał bp Szyrokoradiuk, tłumacząc, że prezydent Rosji „jedynie potrzebuje czasu, żeby stworzyć sytuację, która będzie mu sprzyjać”.
CZYTAJ DALEJ

Czy Pismo Święte jest prawdziwe?

2025-03-27 20:45

[ TEMATY ]

Pismo Święte

Katechizm Wielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś pytanie - czy Pismo Święte jest prawdziwe?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Youcat – katechizm Kościoła katolickiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję