Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 9

Krzysztof Świertok

Paulini wspominają

Rok 2020 obchodzony jest w Zakonie Paulinów jako rok jubileuszowy 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela zakonu. Uroczysta inauguracja Roku Jubileuszowego miała miejsce 20 stycznia br. we wszystkich klasztorach paulińskich na świecie. Główne uroczystości odbyły się w kolebce zakonu – bazylice św. Stefana w Budapeszcie na Węgrzech z udziałem najwyższego przełożonego paulinów o. Arnolda Chrapkowskiego. Na Jasnej Górze obchody jubileuszowe zainaugurowała Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pod przewodnictwem o. Michała Lukoszka, wikariusza generalnego zakonu.

W jasnogórskiej Sali Rycerskiej można oglądać okolicznościową wystawę poświęconą bł. Euzebiuszowi, a 25 stycznia na Jasną Górę dotarła objazdowa wystawa paulińska (PALOS-BUS) przygotowana przez węgierskich paulinów. Na rok wspomnienia bł. Euzebiusza Zakon Paulinów przygotował cykl filmów pt. Promyki w zakon zebrane, które będą publikowane 11. dnia każdego miesiąca na paulińskich stronach internetowych. Projekt przygotowuje o. Michał Legan. Szczegółowy harmonogram obchodów jubileuszu można znaleźć na: www.cbe.paulini.pl w zakładce: „Rok Euzebiusza”.

Reklama

Radość z rozpoczętego roku jubileuszowego towarzyszyła paulinom także podczas tegorocznej nowenny ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów, trwającej w dniach 11-19 stycznia. Paulini gromadzili się także na wspólnotowych

Eucharystiach, podczas których, w uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, ponowili przyrzeczenia ślubów zakonnych, a w święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelnili, ponowili Akt zawierzenia Zakonu Paulinów Matce Bożej.

Patriotyczna pielgrzymka kibiców

12. Ogólnopolska Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców, z udziałem fanów nie tylko największych klubów piłkarskich, ale także tych lokalnych z całej Polski, przybyła 11 stycznia br. na Jasną Górę. Przyjechało w sumie ponad 4 tys. osób. Dotarli także kibice z dawnych Kresów Rzeczypospolitej Polskiej – z Wileńszczyzny, Białorusi i Ukrainy, a także miłośnicy piłki z Węgier. Pielgrzymom towarzyszyły intencje modlitwy za Polskę, bohaterów narodowych, ludzi cierpiących i chorych oraz środowiska patriotyczne. Podczas spotkania dziękowano za Cud nad Wisłą w roku 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. – Ta pielgrzymka była pomyślana jako spotkanie ludzi skupionych wokół idei patriotyzmu, gdzie nie są już ważne barwy klubowe, gdzie na bok odstawia się animozje, które przecież w sporcie, przy sportowej rywalizacji są od zawsze obecne – to jest wszystko nieważne. Tutaj rozmawiamy o sprawach istotnych dla nas wszystkich, o Polsce, o polskiej historii – podkreślił ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin, duszpasterz kibiców i organizator pielgrzymki.

Eucharystii przewodniczył abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński. Podczas Mszy św. modlono się we wszystkich intencjach, które nadsyłali kibice z całej Polski. – Popatrz ku Obrazowi Najświętszej Maryi Panny. Ty jesteś człowiekiem serca, jako kibic jesteś człowiekiem serca wolnego, rozumnego, odważnego, zdolnego do poświęceń. Ucz się tej drogi po Bożemu, każdego dnia od nowa. Nie bój się być człowiekiem serca – apelował abp Dzięga. Kapłani poświęcili tradycyjne barwy klubowe i transparenty patriotyczne. >>n

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek o Mszy trydenckiej: powrót do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II

2021-09-21 14:09

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Msza trydencka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. trydencka

Msza św. trydencka

Mam nadzieję, że dzięki decyzji o wstrzymaniu automatyzmu [wydawania pozwoleń na odprawianie Mszy według] starego rytu możemy wrócić do prawdziwych intencji Benedykta XVI i Jana Pawła II – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty przypomniał, że jego decyzja „była owocem konsultacji ze wszystkimi biskupami świata”, jaka odbyła się w zeszłym roku. – Od tej pory ten, kto chce odprawiać według vetus ordo powinien poprosić Rzym o zgodę, tak jak się to dzieje w przypadku birytualizmu. Ale są młodzi [księża], którzy miesiąc po święceniach idą do biskupa, by o to prosić – podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję