Reklama

Poetycko o Prymasie Tysiąclecia

W roku beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego często wspominane są jego biografia i nauczanie. Wyjątkowym przypomnieniem jest zbiór wierszy Tadeusza Szymy pt. Wszystko, co Polskę stanowi. Utwory powstały na różnych etapach życia ich twórcy, były inspirowane wspomnieniami, lekturą i bieżącymi wydarzeniami. Dopełnieniem wierszy są zdjęcia, które opowiadają obrazem o kolejnych stacjach życiowej drogi prymasa. Pierwsza to „Aresztowanie”, kiedy późnym wieczorem na Miodowej rozległ się łomot wśród zbójeckiej wrzawy./ To po Prymasa w ceratach panowie/ przyszli, za klamkę u bramy targając. Więziony w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy prymas pod tyloma krzyżami nie upadł ni razu,/ wciąż modląc się za wrogów – przypomina Tadeusz Szyma w wierszu Na więziennych drogach. Obok przejmująca fotografia: drzewa przy parkanie w miejscu aresztowania w Stoczku Warmińskim, w których korę wrosły kolczaste druty. Z cierpienia narodziło się dobro. Milion pielgrzymów na Twoje wezwanie,/ Ojcze Narodu, szło na Jasną Górę – zdjęcia z Jasnej Góry w dniu Ślubów Narodu 26 sierpnia 1956 r. są dopowiedzeniem do wiersza Pusty fotel. Potem nastąpiły wielkie dni: wybór Jana Pawła II – obraz z wiersza Homagium, kiedy prymas Polski szedł do papieskiego tronu jak korny syn do ojca i ojciec do syna.

Reklama

Zakończeniem napisanej poetyckim słowem biografii są wiersze Tamten pogrzeb, Epitafium i Z Prymasem po latach oraz opublikowana w Niedzieli w czerwcu 1981 r. relacja z uroczystości pogrzebowych kard. Wyszyńskiego. „Ten pogrzeb był chwalebnym uwieńczeniem wspaniałego, także przez swoją owocność, życia” – napisał Tadeusz Szyma. Dodał, że wprawdzie nikt nie jest w stanie zastąpić prymasa, „lecz przecież czerpiemy z niego otuchę. Budujemy się wewnętrznie, umacniamy również tym, czym obdarował nas przez swoją śmierć i swój królewski pogrzeb”.

Autorem wstępu jest abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Tomik wyróżnia się też wspaniałą szatą edytorską.

Tadeusz Szyma, Wszystko, co Polskę stanowi. Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu. Wydawca: Instytut Prymasa Wyszyńskiego i Stowarzyszenie Wspólnota Gaude Mater

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję