Reklama

U papieskiej Madonny

Nie trzeba lecieć do dalekiej Argentyny, aby spojrzeć w oczy Patronce ojczystego kraju papieża Franciszka. Matka Boża z Luján czczona jest też w… Natolinie.

Niewielka figurka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej umieszczona jest w specjalnej kaplicy w lewej nawie kościoła Ofiarowania Pańskiego. Trafiła tu dzięki kard. Józefowi Glempowi, który jako Prymas Polski odwiedził argentyńską Polonię. W prezencie otrzymał kopię cudownej figurki Madonny z Luján – narodowego sanktuarium Argentyny. Prymas obiecał, że przekaże ją jednemu z budujących się kościołów w Warszawie. Zdecydował, że figurka trafi do Natolina.

Od piwnicy do kościoła

Zanim jednak powstała parafia i wybudowana została świątynia, wierni spotykali się w podziemiu, a dokładniej mówiąc… w piwnicy. Pierwszą Mszę św. na terenie dzisiejszej parafii odprawiono w piwnicy bloku przy ul. Na Uboczu 2.

Reklama

Komuniści zwlekali z pozwoleniem na budowę kościoła, na dodatek nakazali eksmisję z pomieszczeń piwnicznych. Władze zarzucały, że zostały one wynajęte w celu katechizacji, a nie jako miejsce sprawowania Liturgii. Mimo tego nakazu Msze św. sprawowane były dalej.

20. rocznica intronizacji figury Matki Bożej będzie obchodzona w czerwcu 2020 r.

Podziel się cytatem

Po wydaniu dekretu tworzącego parafię w 1988 r. rozpoczęły się prace najpierw przy budowie domu parafialnego, a następnie kościoła. Powstała piękna, wzorowana na stylu romańskim świątynia.

Tętniąca życiem parafia

Dzisiaj w liczącej 18 tys. mieszkańców parafii Ofiarowania Pańskiego kult Matki Bożej jest żywy i silny. W każdą pierwszą sobotę miesiąca odprawiana jest Msza św. o Matce Bożej z Luján w intencji chorych na choroby nowotworowe i tych, którzy się nimi opiekują. Uczestniczy w niej bardzo dużo ludzi.

Reklama

– Parafianie, którzy przychodzą do kościoła, prowadzą głębokie życie religijne, szczególnie eucharystyczne, bardzo dużo ludzi spowiada się i przyjmuje Komunię św. – mówi ks. prał. Edward Nowakowski, proboszcz parafii.

Działa w niej wiele wspólnot. Jest stuosobowa drużyna ministrantów i lektorów, Odnowa w Duchu Świętym, oaza, KSM, Bractwo św. Józefa, Ruch Rodzin Nazaretańskich, chór, Akcja Katolicka, prężnie funkcjonuje zespół Caritas.

– Ludzie w potrzebie to są często nasi sąsiedzi, których spotykamy np. na ławkach w parku. Żal mi ich i bardzo im współczuję. Dlatego jestem tu, aby im pomagać – mówi Niedzieli Grażyna Skrętkowicz, która od ponad 20 lat opiekuje się osobami starszymi, chorymi, niepełnosprawnymi i bezdomnymi.

Silny kult Matki Bożej wyraża się też w zaangażowaniu we wspólnoty Żywego Różańca. Należy do nich ponad 150 osób. – Różaniec daje mi siły i pomaga mierzyć się z wieloma trudnościami – przyznaje Halina Wesołowska, zelatorka Żywego Różańca.

Nasi święci

Parafia poszczycić może się także wieloma relikwiami świętych. W ub.r. kard. Nycz uroczyście wprowadził ryngraf – relikwiarz 34 świętych i błogosławionych, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz nich w kościele znajduje się prawie 60 relikwii.

– W czasie tegorocznego odpustu chcemy podziękować abp. Mokrzyckiemu i archidiecezji lwowskiej za dar relikwii św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa lwowskiego – mówi Niedzieli ks. prał. Nowakowski i dodaje, że wierzy mocno, iż „parafialni” święci z Madonną z Luján wypraszają łaski dla całej wspólnoty wiernych.

2020-01-28 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Czaja nt. Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

[ TEMATY ]

intronizacja

YouTube.com

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

Mam nadzieję, że odmówienie Aktu w Krakowie-Łagiewnikach i na innych miejscach zapoczątkuje i wesprze tak bardzo dziś potrzebne dzieło odnowy wiary w Polsce i w narodzie polskim - mówi bp Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu Episkopatu ds. Ruchów Intronizacyjnych. Zatwierdzony w kwietniu br. Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana będzie odmówiony w listopadzie, przed uroczystością Chrystusa Króla Wszechświata, w Krakowie-Łagiewnikach.

Publikujemy tekst rozmowy z bp. Andrzejem Czają:

CZYTAJ DALEJ

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: w stanowisku Państwowej Komisji ds. Pedofilii sporo uproszczeń

2021-08-05 11:13

[ TEMATY ]

pedofilia

komisja ds. pedofilii

Episkopat News

Ks. Piotr Studnicki

Ks. Piotr Studnicki

Oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, stanowisko Państwowej Komisję ds. Pedofilii zawiera nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych – stwierdza kierownik Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, ks. dr Piotr Studnicki w komunikacie przekazanym KAI.

W związku ze stanowiskiem przesłanym przez Państwową Komisję ds. Pedofilii do Katolickiej Agencji Informacyjnej w sprawie uwag i komentarzy do pierwszego Raportu Komisji, w imieniu Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży stwierdzam, że oprócz potrzebnych, choć spóźnionych wyjaśnień odnoszących się do liczby zgłoszonych spraw, zawiera ono nadal kilka istotnych uproszczeń, niedomówień, a nawet przeinaczeń, które nie zbliżają nas do podjęcia owocnego i koniecznego dialogu dla dobra pokrzywdzonych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję