Reklama

Niedziela Sandomierska

Musicie od siebie wymagać

Po wizycie papieża Jana Pawła II na ziemi sandomierskiej 12 czerwca 1999 r. wiele szkół z terenu naszej diecezji przyjęło imię wielkiego rodaka za patrona szkoły. Jedna z tych placówek oświatowych znajduje się nieopodal Sandomierza w widłach rzeki Łęg i San. Jest nią Szkoła Podstawowa Nr 2 w Gorzycach.

Niedziela sandomierska 23/2020, str. IV

[ TEMATY ]

szkoła

100‑lecie urodzin Jana Pawła II

Gorzyce

Archiwum szkoły

Wspólnota szkolna pod figurą św. Jana Pawła II w Sandomierzu

Wspólnota szkolna pod figurą św. Jana Pawła II w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jako przesłanie dla swej działalności dydaktyczno-wychowawczej środowisko szkolne przyjęło słowa papieża wypowiedziane na Westerplatte do młodzieży: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”. Motto to zostało zapisane na pamiątkowej tablicy umieszczonej wewnątrz szkoły.

Postać patrona św. Jana Pawła II i jego nauczanie jest osią działań podejmowanych w szkole, a także poza nią, przez nauczycieli i wychowanków. Jednym z takich przykładów jest liczna grupa uczniów zaangażowana w Liturgiczną Służbę Ołtarza oraz przynależność nauczycieli do Koła Żywego Różańca tworzących tzw. nauczycielską różę różańcową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kierując się wartościami, które przekazał Papież Polak, szkoła kształci, wychowuje i rozwija u dzieci i młodzieży poczucie odpowiedzialności, miłości do Ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultury europejskiej i światowej. Odniesienia do wartości głoszonych przez wielkiego Polaka zawarte są w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły, o czym świadczy zapełnione kalendarium szkolne związane z osobą św. Jana Pawła II.

Piękno świata

Reklama

Ważnym elementem życia Karola Wojtyły były wycieczki i wyprawy krajoznawcze, stąd szkolne wycieczki, zloty, biwaki, „biała” i „zielona szkoła” stanowią nieodzowną cześć programu wychowawczego realizowanego przez grono pedagogiczne. Nie można nie wspomnieć o miłości Karola Wojtyły do Ojczyzny i jej walorów krajobrazowych, co też ma przełożenie na aktywność szkoły w takich dziedzinach jak konkursy plastyczne związane z pięknem naszego kraju.

Szkoła wpisuje się w program działań Sandomierskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, uczestnicząc w spotkaniach, tj. w: Międzywojewódzkim Przeglądzie Twórczości Dzieci i Młodzieży w Pysznicy, Diecezjalnym Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Młodzi Aktorzy swojemu Patronowi” w Woli Rzeczyckiej, Diecezjalnym Przeglądzie Piosenki Religijnej i Patriotycznej w Potoczku, Diecezjalnym Zjeździe Samorządów Szkół im. Jana Pawła w Ulanowie, Diecezjalnym Konkursie Recytatorskim „Poezja dla Jana Pawła” w Mściowie i wielu innych ogólnopolskich, podkarpackich i diecezjalnych pielgrzymkach oraz spotkaniach.

W działalność ww. rodziny Szkoła z Gorzyc wnosi inicjatywę rozgrywek sportowych, nawiązując w ten sposób do sportowych zamiłowań swojego patrona. W planach jest XX Świąteczny Turniej Tenisa Stołowego oraz zaproszenie na spotkanie opłatkowe Sandomierskiej Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II.

Aktywnie działać

W ramach programu szkoła podejmuje różne działania zgodne z nauczaniem patrona. Papieskie Koło Misyjne Dzieci włącza się do pracy na rzecz misji przez akcje: „Pączek dla Afryki”, kolędnicy misyjni, Orszak Trzech Króli, „Kolorowe kredki”, „Opatrunek dla Zambii”, zbiórki makulatury, zabawek i przyborów szkolnych.

Reklama

W tym roku uczniowie uczestniczyli w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym. Koło pamięta też o bliskich jej misjonarzach. Również harcerstwo wspomaga – jak Jan Paweł II – hartowanie swojego ducha, walkę ze słabościami i zaangażowanie w pomoc innym poprzez udział w zbiórce Fundacji Dzieło Trzeciego Tysiąclecia w Dniu Papieskim. Wolontariat i Szkolne Koło Caritas wspierają potrzebujących w ramach akcji: „Tak. Pomagam”, „Upominki dla Rodzinki” i „Papieskie kremówki”.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II szkoła zadbała o nowe logo z wizerunkiem Ojca Świętego.

Nadanie imienia

Niedługo będziemy przeżywać rocznicę pobytu Jana Pawła II w Sandomierzu. To właśnie podczas Mszy św. w 1999 r. sprawowanej na błoniach Ojciec Święty poświęcił pamiątkową tablicę, która znajduje się w korytarzu szkolnym. Również tego samego roku szkoła przyjęła imię Jana Pawła II, otrzymała sztandar oraz hymn szkolny.

Miało to miejsce 21 października. Od tamtego momentu nauczanie wielkiego, świętego rodaka przyświeca działaniom placówki. Nauczyciele oraz uczniowie zdają sobie sprawę, że noszenie tego imienia jest nie tylko zaszczytem i wyróżnieniem, ale także ogromnym zobowiązaniem. Jak sami mówią: – Staramy się wpoić naszym wychowankom, że „prawdziwie wielki jest człowiek, który chce się czegoś nauczyć”. Dążymy do tego, aby uczniowie, jak najlepiej poznali naukę swojego patrona, aby starali się go naśladować w swojej codziennej egzystencji, w kontaktach z rówieśnikami. W naszym kalendarzu uroczystości szkolnych szczególne miejsce zajmują daty związane z życiem Jana Pawła II. Obchodzimy rocznicę jego urodzin, powołania na stolicę Piotrową, nadanie szkole imienia oraz rocznicę śmierci.

2020-06-03 08:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Walka z katechezą, odchudzona podstawa programowa i obowiązek edukacji dla dzieci ukraińskich

Odchudzona podstawa programowa z nową listą lektur, rugowanie lekcji religii ze szkół, stopniowa likwidacja HiT, emerytury stażowe dla nauczycieli - to wybrane zmiany, które zaczną obowiązywać w roku szkolnym 2024/2025. Ponadto od 1 września dzieci ukraińskie będą objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole.

Od nowego roku szkolnego w szkołach realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, w liceach, technikach i branżowych szkołach I i II stopnia. Treści nauczania zawarte w podstawie programowej dla 18 przedmiotów ogólnokształcących uszczuplono o około 20 proc. Uszczupleniu treści nauczania z języka polskiego towarzyszą zmiany na liście lektur szkolnych. Zniknął z niej m.in. "Konrad Wallenrod". "Odprawa posłów greckich" stała się lekturą uzupełniającą, a "Rota" obowiązkową. Część lektur czytanych dotąd w całości, będzie teraz czytana we fragmentach, np. "Pan Tadeusz". Jeśli nauczyciel będzie chciał, aby daną lekturę uczniowie poznali jednak w całości, będzie to możliwe.
CZYTAJ DALEJ

Uroczystość święceń biskupich ks. Przemysława Szulca

2026-06-27 11:02

[ TEMATY ]

uroczystość

święcenia biskupie

ks. Przemysław Szulc

Diecezja pelplińska

Święcenia biskupie

Święcenia biskupie

W sobotę, 27 czerwca 2026 roku, w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Kościół Pelpliński przeżywa doniosłe wydarzenie. O godzinie 11.00 w bazylice katedralnej w Pelplinie odbyły się święcenia biskupie ks. kan. dr. Przemysława Szulca, mianowanego przez Ojca Świętego Leona XIV biskupem pomocniczym tej diecezji.

Głównym konsekratorem nowego pasterza był biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Jako współkonsekratorzy posługiwali: nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi oraz metropolita szczecińsko-kamieński abp Wiesław Śmigiel.
CZYTAJ DALEJ

Jak odpowiedzieć na manifest lefebrystów? Kardynał proponuje odpowiedź doktrynalną

2026-06-27 13:15

[ TEMATY ]

konsystorz

kardynał Gerhard Ludwig Müller

manifest lefebrystów

Episkopat News

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kardynał Gerhard Ludwig Müller podczas nadzwyczajnego konsystorza zwołanego przez papieża Leona XIV zaproponował przygotowanie oficjalnej odpowiedzi doktrynalnej Stolicy Apostolskiej na manifest przekazany niedawno przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) papieżowi i kardynałom. Według informacji włoskiego dziennika Il Giornale, emerytowany prefekt Dykasterii Nauki Wiary zasugerował również utworzenie struktury wzorowanej na dawnej Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, która mogłaby przyjmować duchownych i wiernych opuszczających Bractwo w przypadku formalnego rozłamu z Rzymem.

Propozycja padła kilka dni po przekazaniu przez FSSPX wyznania wiary, w którym Bractwo zarzuciło Stolicy Apostolskiej odejście od Tradycji i niezmiennego Magisterium Kościoła. Zdaniem kard. Müllera zarzuty te wymagają jednoznacznej odpowiedzi doktrynalnej, potwierdzającej ciągłość nauczania Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję