Reklama

Głos z Torunia

Symboliczne wędrowanie

– W związku z epidemią koronawirusa tegoroczna Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę będzie miała formę symboliczną. Pątnicy 42. Pieszej Pielgrzymki z Torunia i 40. Pielgrzymki Ziemi Lubawskiej będą wędrować przed Cudowny Obraz w formie sztafety.

Niedziela toruńska 29/2020, str. II

Małgorzata Borkowska

Pielgrzymka to czas radości, ale też zmagania się z samym sobą

Pielgrzymka to czas radości, ale też zmagania się z samym sobą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorzy nie są w stanie wypełnić wszystkich wymogów Inspektora Sanitarnego zawartych w specjalnym rozporządzeniu. Część pielgrzymek w Polsce w tym roku została odwołana, inne też będą miały charakter symboliczny.

Pielgrzymka z Torunia na Jasną Górę jest podzielona na 9 dni. To dokładnie tyle, ile mamy grup pielgrzymkowych. Podjęliśmy decyzję, że każda z grup jest odpowiedzialna za 1 dzień pielgrzymki, będzie to więc forma sztafety. Uczestnicy przyjadą rano na trasę, przejdą cały etap i na noc wrócą do domu. W miejscu zakończenia etapu następnego dnia wyruszy następna grupa. Jeśli będzie to grupa do 20 osób, będzie wędrować po lewej stronie drogi, pojedynczo w wymaganych odstępach. Jeśli grupa będzie większa i liczyć będzie np. 50 osób, powinna iść prawą stroną drogi, w kolumnie, jak w poprzednich latach, z nagłośnieniem, pod opieką kierujących ruchem porządkowych. Ten wybór należy do przewodników grup w zależności od liczby zebranych pielgrzymów. W sprawie możliwości udziału w poszczególnych dniach pielgrzymki kontaktujemy się z przewodnikami grup, które w danym dniu pielgrzymują.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdego dnia z grupą pielgrzymkową wędrować będzie bp Józef Szamocki oraz ks. kan. Wojciech Miszewski – kierownik pielgrzymki.

Reklama

W związku z epidemią nie będziemy prosić mieszkańców po drodze o przygotowywanie dla nas posiłku. Myślę, że przez 1 dzień jesteśmy w stanie zabezpieczyć sobie wyżywienie.

Każdy dzień będziemy chcieli rozpocząć od Mszy św. przed wymarszem, np. o godz. 7 w kościele. Dokładne godziny podamy po uzgodnieniu z księżmi proboszczami.

Wszystkich bez ograniczeń zapraszamy do uczestniczenia we Mszy św. rozpoczynającej naszą pielgrzymkę w toruńskiej katedrze 4 sierpnia o godz. 6, po której nastąpi wymarsz. Można przejść etap wyjścia z Torunia – w tej sprawie proszę o kontakt z grupą żółtą.

Nie ma również w tej chwili ograniczeń, jeśli chodzi o obecność wiernych w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Zapraszamy na Mszę św. przed Cudownym Obrazem 12 sierpnia o godz. 17. Warto zorganizować grupę, która przyjedzie na ten ostatni odcinek i wejdzie na Jasną Górę. Będzie to uroczyste zakończenie tej nietypowej pielgrzymki.

Informacje o grupach pielgrzymkowych oraz ich przewodnikach dostępne są na stronie: www.pielgrzymka.diecezjatorun.pl

2020-07-14 13:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Leon XIV zamieszka w pomieszczeniach swoich poprzedników

2026-01-31 11:35

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Tama66/pixabay.com

Spekulacje na temat przyszłych prywatnych apartamentów papieża dobiegły końca: czy Leon XIV będzie mieszkał bezpośrednio pod dachem Pałacu Apostolskiego, czy w tradycyjnym apartamencie papieskim poniżej? „Papież zamierza wykorzystać pokoje należące do jego poprzedników jako kwatery mieszkalne dla siebie i swoich najbliższych współpracowników” - powiedział rzecznik Watykanu Matteo Bruni w rozmowie z austriacką agencją katolicką Kathpress.

Apartamenty obejmują pomieszczenia, gdzie mieszkali najbliżsi współpracownicy papieża, a także trzecie piętro. Piętro niżej znajduje się prywatna biblioteka papieska, gdzie Następca św. Piotra przyjmuje na audiencjach zwierzchników państw i rządów oraz inne osobistości.
CZYTAJ DALEJ

Przypatrzcie się, bracia, powołaniu waszemu

2026-01-27 15:23

Niedziela Ogólnopolska 5/2026, str. 20

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Zanim św. Paweł Apostoł przejdzie do wykładu zasad wiary i moralności chrześcijańskiej, wzywa adresatów Pierwszego Listu do Koryntian do refleksji nad tym, kim naprawdę są i jakie stąd wynikają dla nich obowiązki. Ta sama pedagogia nauczania i prowadzenia wyznawców Jezusa Chrystusa powinna się powtarzać w każdym pokoleniu, również w naszym. Ma to sprzyjać patrzeniu na siebie z pokorą, która usuwa, a przynajmniej ogranicza egoizm i pychę, otwiera zaś na Boga i przyznaje Mu więcej miejsca w naszym życiu. Komuś, kto polega wyłącznie na sobie i jest przekonany o swojej samowystarczalności, nawet jeżeli ma wiele wiedzy i sprawuje ważne funkcje, grozi zasklepienie się w skorupie, która nie pozwala mu wyzwolić tego, co w nim najlepsze, lecz powoduje, że on się marnuje. Pokora jest córką mądrości. Mądrość chrześcijanina polega na pełnym zawierzeniu Jezusowi Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Papież: Jezus rozjaśnia sens historii

2026-02-01 12:16

[ TEMATY ]

Jezus

Papież Leon XIV

rozjaśnia sens

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

O tym, że „Bóg daje nadzieję przede wszystkim tym, których świat odrzuca jako beznadziejnych” mówił Leon XIV podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański. Rozważając niedzielą Ewangelię, Ojciec Święty wskazał, iż Syn Boży „patrzy na świat realizmem miłości”.

Nawiązując do Ewangelii Błogosławieństw (Mt 5, 1-12), Leon XIV powiedział, że
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję