Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Sztuka w obronie życia

Z Paulą Jałowiecką, młodą artystką, o konkursie plastycznym o nagrodę bł. ks. Jerzego Popiełuszki, rozmawia Monika Jaworska

Niedziela bielsko-żywiecka 30/2020, str. IV-V

Paula Jałowiecka

Paula Jałowiecka z mamą

Paula Jałowiecka z mamą

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Jaworska: Skąd dowiedziałaś się o konkursie?

Paula Jałowiecka: O konkursie dowiedziałam się na lekcji religii na początku tego roku. Pani katechetka Dorota Kania rozdała uczniom ulotkę o tematyce dotyczącej ocalenia życia. A że zagadnienie jest mi bliskie, ponieważ rysuję od dziecka, postanowiłam, że podejmę temat, który uruchamia kreatywność, i spróbuję swoich sił. Wybrałam kategorię plastyczną, a do wyboru była również literacka i multimedialna. Nad obrazem pracowałam także w trakcie epidemii koronawirusa, kiedy lekcje odbywały się online. To był dla mnie trudny czas, brakowało mi kontaktu z rówieśnikami, ale mogłam go spożytkować na coś innego.

Jak przyjęłaś informację o 3. miejscu?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Byłam zaskoczona, w szoku, że spośród setek pięknych prac moja została wyróżniona aż tak wysoką lokatą. Nie spodziewałam się! Jest to dla mnie budujące, tym bardziej że po ukończeniu liceum chciałabym studiować na akademii sztuk pięknych. A tak wysoka lokata w konkursie utwierdza mnie w tym, że jest to dobry wybór.

Co przedstawia Twoja praca?

Reklama

Myśląc nad przedstawieniem tematu, wpadłam na pomysł, aby namalować balonik, a w nim małe dziecko z nieprzeciętą pępowiną. Dziecko kojarzy mi się od zawsze z balonami, ponieważ baloniki często są wręczane dzieciom przy różnych okazjach. Jeśli balon wypuścimy z dłoni, to on odlatuje do góry, w kierunku nieba. Wierzę, że dusze dzieci nienarodzonych trafiają do nieba, stąd umieściłam w baloniku dziecko jako pewnego rodzaju metaforę. Ponadto wiemy, że każde dziecko potrzebuje miłości matki i jest z mamą w jakiś sposób złączone. Pomyślałam, że przedstawię to w ten sposób, że namaluję kobietę, która symbolizuje matkę, i która trzyma delikatnie sznurek balonika, co ma oznaczać, że w rękach mamy jest jej życie i życie jej dziecka. I to od niej zależy, czy będzie podtrzymywała to życie – będzie trzymać balonik, czy je przerwie – wypuści balonik w stronę nieba.

A skąd pomysł na intrygujące hasło?

Umieściłam na obrazie hasło: „Nie odpuszczaj, przerwij pępowinę, a nie życie”. Zależało mi, żeby tekst rzucał się w oczy, dlatego użyłam tutaj barw fioletu, które kontrastują z delikatnymi barwami pozostałych elementów na obrazie. Przy jego układaniu pomagała mi przyjaciółka. Stwierdziłyśmy, że człowiek, w tym przypadku rodzice, szczególnie mama, nie może odpuszczać – tzn. musi mieć tę odwagę, siłę wewnętrzną, aby nie przerywać życia, lecz przyjąć życie poczęte z miłością aż do momentu narodzin, kiedy jest przecinana pępowina. To jest symbol życia na ziemi, jego początku.

Co oznaczają jasne promienie, które rozchodzą się wokół balonika z dzieckiem?

Nieraz widziałam na świętych obrazkach przedstawienie promieni światła, które rozchodzą się od aureoli osób świętych. Promienie na moim obrazie mają symbolizować świętość życia – każde życie poczęte jest święte. Ponadto namalowałam bluzkę mamy w kolorze jasnoniebieskim. Nasunęło mi to skojarzenie z niebem, ze sferą sacrum – że rodzina jest świętością i czystością, że ważne jest, aby rodzicie byli również świętymi ludźmi, którzy będą kochać swoje dziecko.

Na obrazie widać różne techniki wykonania...

Reklama

Wykonałam tę pracę mieszaną techniką – tło namalowałam farbą, postacie – kredkami, a napis wycinałam z papieru i naklejałam na kartkę. Pomagała mi w tym moja najbliższa rodzina, która podpowiadała, jak to przedstawić. Kolory starałam się pokazać jak najbardziej realistycznie – zwłaszcza barwę dziecka w fazie narodzin.

Temat konkursu brzmiał: „Pomóż ocalić życie bezbronnemu”. Można go odnieść do życia poczętego, ale można go również skojarzyć z życiem ludzi ubogich, np. w krajach afrykańskich, gdzie mieszkańcy umierają z głodu czy wskutek chorób, czy też z życiem starszego, obłożnie chorego człowieka. Wybrałaś kierunek związany z obroną życia poczętego. Dlaczego?

Temat obrony życia poczętego wzbudza, także w Polsce, różne kontrowersje i jest poruszany w mediach. Z jednej strony mamy obrońców życia, którzy dzielnie bronią nienarodzonych dzieci i pokazują prawdę o życiu poczętym i aborcji, a z drugiej osoby, które chcą to życie odbierać, chcą, aby było powszechne przyzwolenie na zabijanie dzieci poczętych. Jest to temat ważny i na czasie, dlatego go podjęłam. Myślę, że ja sama nie byłabym w stanie odebrać komuś życia, tym bardziej własnemu dziecku, i ufam, że miałabym tę odwagę, do której nawołuję w swojej pracy. Wiadomo, życie weryfikuje różne postawy, nieraz ludzie stają wobec bardzo trudnych decyzji, także decyzji o aborcji, ale myślę, że życie jest tak wielką wartością i każdy człowiek ma prawo do życia, dlatego bardzo ważne jest, aby nie odpuszczać życia, ale podtrzymywać je, kierować się miłością do bliźniego, także tego, którego nie widać, który jest w łonie matki.

Co więc chciałaś przekazać ludziom poprzez tę pracę?

Poprzez tę pracę chciałam zaapelować do ludzi, aby mieli tę odwagę i siłę, by pokochać drugiego bezbronnego człowieka ponad wszystko i żeby go przy sobie utrzymać. Chciałam pokazać, że ważne jest, aby mama nie wypuszczała z rąk tego balonika, żeby życie nie zniknęło w przestworzach, ale zostało tu na ziemi, przy mamie. Chciałam także poprzez tę pracę przekazać innym, że w miłości człowiek nie może być sam. Miłość musi być skierowana do kogoś. Dziecko samo z siebie nie będzie w stanie żyć i funkcjonować, potrzebuje kochającej matki. Jest tak, że każda decyzja, jaką podejmujemy, na coś wpływa i niesie za sobą określone konsekwencje. Jeśli człowiek ma tę drugą kochającą osobę, wtedy nie jest sam i wie, że jest ktoś drugi, kto pomoże, nawet jeśli jest ciężko. Nawet dziecko dla mamy może być siłą do tego, by żyć. Gdy mama wychowuje dziecko, ma po prostu dla kogo żyć, nawet jeśli w jej życiu jest bardzo ciężko i wydaje się, że życie jest bez sensu. To dziecko daje wtedy siłę, by trwać, bo jest dla kogo żyć.

2020-07-21 13:16

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec John Bashobora we Wrocławiu [Zaproszenie]

2025-07-23 17:30

Renata Czerwińska

Ksiądz John Bashobora po raz kolejny odwiedził naszą diecezję

Ksiądz John Bashobora po raz kolejny odwiedził naszą diecezję

Do Wrocławia przyjedzie o. John Bashobora - katolicki kapłan z Ugandy, który jest znany ze swej posługi na całym świecie. Spotkanie odbędzie się 24 lipca br. o godz.17:00 w kościele pw. NMP na Piasku. To właśnie wtedy duchowny z Afryki będzie sprawował Eucharystię.

Po Eucharystii Ojciec Bashobora wygłosi naukę, a następnie poprowadzi modlitwę o uzdrowienie. Wiele osób w Polsce i na całym świecie świadczą o przemieniającej sile jego posługi - mówi ks. Michał Marciniak, wikariusz parafii, dodając: - Ojciec John Bashobora przyjeżdża do Polski od ponad piętnastu lat. W tym czasie prowadził liczne rekolekcje i spotkania modlitewne w największych miastach kraju. W 2013 roku jego modlitwa zgromadziła na Stadionie Narodowym w Warszawie około 50 tysięcy osób. Wierni przychodzą, by pogłębić swoją wiarę, doświadczyć Bożej obecności i zawierzyć swoje życie Jezusowi Chrystusowi.
CZYTAJ DALEJ

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

„Brygida może stać się dla współczesnych kobiet zachętą do odgrywania pierwszorzędnej roli w społeczeństwie, które będzie otaczać szacunkiem jej godność i pozwoli jej na równi z mężczyzną brać udział w wypełnianiu Bożego planu w odniesieniu do ludzkości”. Tak papież Jan Paweł II napisał w 2002 r. w specjalnym przesłaniu do przełożonej generalnej Zakonu Najświętszego Zbawiciela św. Brygidy – matki Tekli Famiglietti z okazji rozpoczęcia uroczystości 700. rocznicy urodzin św. Brygidy

W 1999 r. papież Jan Paweł II ogłosił św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę ze Sieny i św. Teresę Benedyktę od Krzyża współpatronkami Europy. „Konkretny powód, dla którego wybrałem te właśnie postaci, kryje się w samym ich życiu” – wyjaśnił w Liście apostolskim ogłaszającym jego decyzję. Co takiego znalazł w historii życia kobiety pochodzącej z kraju, który dzisiaj rzadko kojarzony jest z katolicyzmem?
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję