Reklama

Niedziela Przemyska

Jak Maryja uratowała Europę

Była to jedna z najważniejszych bitew w historii Europy. Miała zatrzymać pochód bolszewickiej ofensywy na Stary Kontynent, gdzie Lenin planował dokonać komunistycznej rewolucji. Decydującym momentem Bitwy Warszawskiej był 15 sierpnia, święto Matki Bożej.

Niedziela przemyska 32/2020, str. I

[ TEMATY ]

Cud nad Wisłą

100‑lecie

wojna polsko‑bolszewicka

Arkadiusz Bednarczyk

Bernardyn udziela pomocy rannym hallerczykom. Obraz z przeworskiej bazyliki

Bernardyn udziela pomocy rannym hallerczykom. Obraz z przeworskiej bazyliki

Przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin pragnął – jak się wyraził – „przez trupa białej Polski dostać się do serca Europy!”. Wojska Armii Czerwonej marszałka Tuchaczewskiego rozpoczęły ogromną ofensywę na Polskę, zbliżając się do Warszawy. Grupa oficerów z gen. Rozwadowskim opracowała plan unieszkodliwienia Sowietów, który zaakceptował Józef Piłsudski. Marszałek rozumiał doskonale, że zwycięstwo nie jest pewne.

Bolszewicy osłabieni długim marszem i pozbawieni współdziałania z południowym frontem zbliżali się do Warszawy. Butnie sądzili, że stolica podda się w ciągu kilku godzin. Plan polski przewidywał wydanie bitwy pod dowództwem gen. Hallera w trójkącie Warszawa-Modlin-Zegrze, skoncentrowanie armii manewrowej pod dowództwem Piłsudskiego w rejonie Wieprza i uderzenie na lewe skrzydło i tyły bolszewików operujących pod Warszawą.

Reklama

Główne nasilenie walk przypadło w rejonie Radzymina w dniu 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Trudno także nie wspomnieć o bohaterze tej niezwykłej bitwy, jakim był ks. Ignacy Skorupka. Jego śmierć została zauważona dopiero po natarciu; zginął w czasie udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia.

W wojnie polsko-bolszewickiej brała też udział podkarpacka młodzież, która miała za sobą doświadczenie walk z I wojny światowej. Z Galicji w wojnie polsko-bolszewickiej pułk ułanów organizował przemysłowiec naftowy Henryk Towarnicki. Formacja stworzona przez niego nosiła nazwę 22 Pułk Ułanów Podkarpackich.

W wojnie polsko-bolszewickiej brała też udział podkarpacka młodzież, która miała za sobą doświadczenie walk z I wojny światowej.

Podziel się cytatem

7 października 1920 r. pułk zajął koszary w Przemyślu na Bakończycach. Część wojska stacjonowała także w Żurawicy i Radymnie. Przemyskie cmentarze kryją wielu uczestników wojny polsko-bolszewickiej.

Z Bitwą Warszawską związane jest wiele opowieści. Ponoć Rosjanie mieli widzieć, że Matka Boża płaszczem zasłania Warszawę, w dłoni trzyma tarczę, od której odbijały się wystrzeliwane w kierunku Polaków pociski, powracające, by eksplodować na pozycjach nieprzyjaciela. Dzięki tak niesamowitemu zwycięstwu, nie bez przyczyny 15 sierpnia, przełomowy dzień bitwy, ustanowiono świętem Wojska Polskiego.

2020-08-05 07:21

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitewnik żołnierski współtwórcą Cudu nad Wisłą

W publikowanych analizach przyczyn zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej nie zwraca się zwykle uwagi na wpływ czynnika, jakim był modlitewnik żołnierski i dobór zawartych w nim modlitw. A miał on znaczenie niemałe.

O wygranej w bitwie (wojnie) decydują cztery główne czynniki: talent i umiejętności dowódcy, wyposażenie wojska, wyszkolenie żołnierzy oraz formacja duchowa i patriotyczna (duch bojowy, przekonanie o słuszności sprawy, wszystko to, co określamy jako „morale żołnierza”). Można dyskutować, w jakim stopniu wymienione czynniki wpływają na wyniki działań wojennych, ale trudno zaprzeczyć, że ostatni z nich, czyli formacja duchowa i patriotyczna, jest jednym z najważniejszych. Świadczą o tym niezliczone przykłady z historii (szczególnie polskiej), gdzie niewielka liczba dobrze zmotywowanych żołnierzy wygrywała z siłami wroga, które górowały nad nią liczbą i uzbrojeniem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do kleryków: wspólnota prezbiterium to nie jest mafia

2021-09-26 19:57

[ TEMATY ]

klerycy

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

Z jednej strony mamy człowieka, który do nas nie należy, a wnosi w nasze życie moc Jezusa i moc Ducha Świętego, z drugiej strony możemy być w najbliższych relacjach z kimś, kto dla nas jest jak ręka i nie potrafimy żyć bez niego, a ciągnie nas w grzech. Wspólnota prezbiterium to nie jest mafia. Jak staje się takim układem to jest szkodliwa i dla nas, i dla ludzi, którym mamy posługiwać – mówił abp Grzegorz Ryś. Sześciu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi przyjęło dziś popołudniu w katedrze łódzkiej szatę duchowną.

Były to pierwsze obłóczyny kursu, który przeszedł formację rozpoczynającą się od roku propedeutycznego, tym samym klerycy mają już za sobą trzy lata formacji seminaryjnej. Eucharystii, w której uczestniczyli rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z wychowawcami oraz rodzina i najbliżsi kleryków, przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję