Reklama

Niedziela Przemyska

Cały ratunek w Maryi

100 lat temu Wielki Odpust Kalwaryjski odbywał się w trudnych czasach powojennych, nękanych głodem i chorobami, ale przede wszystkim wpisał się w jedno z największych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny, zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami.

Chociaż jeszcze epidemia tyfusu i czerwonki nie wygasła, to jednak nie było zakazu ze strony Starostwa odbywania odpustu” – tak kronikarz klasztorny w Kalwarii Pacławskiej rozpoczął relację z Wielkiego Odpustu w 1920 r. Dalej czytamy: „Ludzi było dosyć, lecz nie tyle jak dawniej. Słowo Boże głosił przez wszystkie dnie o. Remigi Huppental, wikary z Czyszek. Dróżki Matki Boskiej prowadził o. Bruno, a Dróżki Pana Jezusa o. Szymon Łaś, gwardian przemyski. […] 13 przyjechał z Przemyśla Najprzew. Ks. biskup Fiszer w asystencyi ks. Dr Szmyda, prof. moralnej, przez te dni kilka razy bierzmował, a w sam dzień uroczystości jak zwykle celebrował wotywę na ganku (galerii – przyp. red.) i sam głosił kazania. W wigilię uroczystości przyjechał do Przemyśla ks. Dr Kotula, poseł do sejmu, i miał wieczorem z ganku mowę, zachęcającą do wstąpienia do wojska i do pożyczki państwowej”.

Cud nad Wisłą

W tym roku mija 100 lat od tamtego Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego. Niewątpliwie wpisał się on w jedno z największych wydarzeń w dziejach naszej Ojczyzny, jakim było zwycięstwo wojsk polskich nad bolszewikami, chociaż kronikarz kalwaryjski o nim nie wspomniał. Czy jednak ówcześni pielgrzymi byli świadomi Cudu nad Wisłą? Kiedy tak naprawdę dotarła do nich wiadomość o uratowaniu Polski i Europy przed komunistyczną nawałą? Jedno jest pewne, rok 1920 nie był czasem spokojnego, radosnego i modlitewnego przeżywania kalwaryjskiego odpustu. Z jednej strony zagrożenie epidemią tyfusu i czerwonki, z drugiej inna „zaraza”, niemniej, a może jeszcze bardziej groźna i niebezpieczna.

Totus tuus

Reklama

Totus tuus – zawołanie św. Jana Pawła II, którego 100. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku, wskazuje nam kierunek i daje odpowiedź na wszelkiego rodzaju zagrożenia. „Cały Twój, Maryjo” – cały ratunek w Niej. Z całą pewnością świadomi tego byli obrońcy rodzącej się Rzeczypospolitej i z ogromną odwagą, determinacją i zaufaniem Bogu i Maryi stawili czoła nacierającej „pladze”. Przełom w wojnie polsko-bolszewickiej nastąpił w okolicach 15 sierpnia 1920 r. w rejonie Radzymina i Ossowa. Wydarzenie to nazwano Cudem nad Wisłą, a jego zwycięstwo przypisano Najświętszej Maryi Pannie.

Śmierć kapelana franciszkanina

W tej nierównej walce ważną rolę odegrali także franciszkanie, a szczególnie jeden z nich. 16 lipca 1920 r. z rąk bolszewików zginął franciszkański kapelan wojskowy o. mjr Cyprian Rozumkiewicz. Urodził się 8 maja 1892 r. we Lwowie. Tam też ukończył V Cesarsko-Królewskie Gimnazjum, a w 1909 r. rozpoczął nowicjat we Lwowie w Zakonie Braci Mniejszych Konwentualnych (franciszkanów). Od września 1919 r. uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Na froncie litewsko-białoruskim wyróżnił się w walkach pod Połockiem i Duniłowiczami. 16 lub 17 lipca 1920 r. w czasie odwrotu pod Lidą, będąc w pierwszej linii, wpadł w ręce patrolu kozaków kubańskich i został przez nich zamordowany. Otrzymał sześć cięć szablą i dwa postrzały w pierś. Pochowany został na cmentarzu w Lidzie. Po zakończeniu wojny, 28 listopada 1920 r. jego doczesne szczątki ekshumowano i złożono na cmentarzu Orląt we Lwowie (kwatera II, miejsce 42).

Odpust w cieniu wirusa

Rok Pański 2020 – kolejny Wielki Odpust Kalwaryjski. Epidemia wirusa COVID-19 nie ustępuje. SANEPID w Przemyślu nie wydał jednak zarządzenia o odwołaniu odpustu, ale przypomina, „że nadal obowiązuje stan epidemii i co za tym idzie niezbędne jest przestrzeganie zasad higieny w trakcie trwania: pielgrzymki, zakwaterowania na polu namiotowym, zakwaterowania w Domu Pielgrzyma, uczestnictwa w nabożeństwach, w spotkaniach w grupach, spożywania posiłków w jadłodajniach i w małej gastronomii”. Nie można lekceważyć zagrożenia i nie wolno narażać siebie i innych na utratę zdrowia, a może nawet życia.

Pielgrzymowanie do Kalwarii Pacławskiej liczy już 350 lat.

Podziel się cytatem

Reklama

Ale istnieje, ciągle i nieustannie, inne niebezpieczeństwo, o wiele groźniejsze, niepokój moralny i duchowy, który napływa z różnych kierunków, czy to z zachodu, czy ze wschodu. Może on spowodować utratę nie tylko życia doczesnego, ale przede wszystkim wiecznego. Matka Boża Cierpliwie Słuchająca czeka na nas na Kalwaryjskim Wzgórzu. Nie traćmy nadziei, Ona zajmie się wszystkim, tak jak zajęła się gośćmi na weselu w Kanie Galilejskiej. Jeśli naszym przodkom w 1920 r. udało się, dzięki opiece i wstawiennictwu Maryi, odnieść zwycięstwo nad wrogiem, to czy my, pokolenie Roku Pańskiego 2020 r. okażemy mniej wiary i zaufania?

Wybiegam w daleką przyszłość, do roku 2120. Jakie wydarzenia zostaną utrwalone w annałach Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego A.D. 2020? Zmieniają się wieki, mijają pokolenia. Jedno jest pewne, Bóg jest wieczny i niezmienny. On jest Panem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. On jest Panem historii. I niech tak zostanie.

O. mjr Cyprian Rozumkiewicz, franciszkanin (1892-1920) Franciszkański kapelan wojskowy zginął z rąk bolszewików 16 lipca 1920 r. Pośmiertnie został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym Krzyżem Virtuti Militari. Pochowany na Cmentarzu Orląt Lwowskich we Lwowie. W okresie międzywojennym księża kapelani w pogadankach do żołnierzy stawiali im za wzór wierności Bogu i Ojczyźnie dwóch młodych kapłanów – kapelanów Wojska Polskiego – ks. mjr. Ignacego Skorupkę i o. mjr. Cypriana Rozumkiewicza, kawalerów Virtuti Militari.

2020-08-05 07:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą

[ TEMATY ]

Łódź

Cud nad Wisłą

abp Grzegprz Ryś

ks. Paweł Kłys

Abp Ryś w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą: Bitwa Warszawska, to była bitwa o całą Europę!

- Uwielbiajmy Boga za to, czego dokonuje w życiu naszej Ojczyzny przez całe jej dzieje. Na wszystkich, poszczególnych momentach jej historii - także dzisiaj. Uwielbiajmy Boga za wszelkie dobro, a jednocześnie czyńmy to w duchu Maryi – Matki Boga, która potrafi o tych wielkich dziełach Boga mówić z całą pokorą. O sobie myśleć jako o Służebnicy, a o Bogu jako o wielkim Panu Miłosierdzia, który wybiera to co małe. Z tymi, którzy są mali czyni wielkie dzieła! – mówił abp Grzegorz Ryś, który sprawował Eucharystię w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz w przypadające tego dnia święto Wojska Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki o znaczeniu, przygotowaniach i przebiegu październikowej wizyty "ad limina apostolorum" polskich biskupów

2021-07-31 16:17

[ TEMATY ]

wywiad

ad limina

abp Stanisław Gądecki

archpoznan.pl

- Wizyta „ad limina apostolorum” wyraża katolickość Kościoła oraz podkreśla jedność Kolegium Biskupów, zbudowanego na fundamencie Następcy św. Piotra. Jest też okazją do wzajemnej wymiany darów między tym, co w Kościele jest partykularne a tym, co jest powszechne - mówi w rozmowie z KAI abp. Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wyjaśnia, że bardzo istotne jest pielgrzymowanie biskupów do grobów apostołów Piotra i Pawła, osobiste spotkania biskupów Kościołów partykularnych z Ojcem Świętym oraz wizyty w dykasteriach Kurii Rzymskiej.

Tomasz Królak, KAI: Księże Arcybiskupie, w październiku polscy biskupi odbędą wizytę „ad limina” i spotkają się z papieżem Franciszkiem. Jaki jest najważniejszy cel tej wizyty?

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję