W Żernikach Wrocławskich do października br. można obejrzeć wystawę poświęconą słudze Bożemu ks. prał. Aleksandrowi Zienkiewiczowi – „Wujkowi”, legendarnemu duszpasterzowi akademickiemu. Wystawa przygotowana przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej znajduje się w nawie bocznej kościoła Najświętszej Maryi Panny Pompejańskiej i składa się z szeregu tablic, dokumentujących życie i działalność „Wujka”.
Jak mówi ks. Tadeusz Rusnak: – Wystawa powstała w ramach akcji promocji ks. Zienkiewicza jako sługi Bożego. Dlaczego tu się znalazła? Jestem wychowankiem „Wujka”, ale była to inicjatywa moich przyjaciół, którzy zajmują się promocją tej postaci. Dla starszych i jego wychowanków jest to postać znana, ale już następne pokolenia, które nie miały z nim kontaktu, nie wiedzą, kim jest. Ta wystawa może przybliżyć nie tylko ciekawą postać, wartą poznania, ale też kawałek polskiej historii. Są na niej bowiem opisane takie dramatyczne wydarzenia, o których nie uczy się na lekcjach historii. A historia to ważna dziedzina nauki, gdy nie ma wiedzy historycznej, jak mówił Ojciec Święty Jan Paweł II, nie ma tożsamości, nie ma przywiązania do tego, co polskie – podkreślił ks. Rusnak.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ksiądz proboszcz kieruje szczególne zaproszenie do młodzieży, by zapoznała się z treściami prezentowanymi na wystawie. Jest jeszcze jeden aspekt, na który zwraca uwagę ks. Rusnak: – Promowanie takich postaci jak „Wujek”, promowanie ich działalności, ma ogromne znaczenie. Dzięki Kościołowi i księżom trwa bowiem tradycja chrześcijańska i katolicka. To Kościół jest gwarantem naszej przyszłości jako narodu i wartości opartych na Dekalogu.
Ks. Aleksander Zienkiewicz może być orędownikiem pojednania pomiędzy ludźmi, zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga.
Ks. prał. Aleksander Zienkiewicz to najwybitniejszy kapłan społecznik i wychowawca w archidiecezji wrocławskiej. W historię Kościoła wrocławskiego wpisał się jako duszpasterz młodzieży akademickiej i katolickiej inteligencji oraz organizator ośrodków duszpasterstwa. Na terenie samego Wrocławia utworzył ich kilkanaście, ale zakładał je również w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Świdnicy. Nieustanny dyżur duszpasterski pełnił pod słynną „Czwórką”, czyli przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Dzięki dobroci serca i wielkiej otwartości przeszedł do historii duszpasterstwa akademickiego jako „Wujek”. Zmarł w opinii świętości.
W lutym br. Stolica Apostolska wydała dekret o ważności dochodzenia diecezjalnego w procesie beatyfikacyjnym sługi Bożego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Z tej okazji metropolita wrocławski abp Józef Kupny skierował słowo do wiernych. Ksiądz arcybiskup podkreślił m.in.: „Przesłuchania świadków i badania pism pozostawionych przez ks. Zienkiewicza odsłoniły przed nami obraz duszpasterza, który każdego dnia starał się realizować słowa: «mniej dyskutować o Chrystusie, więcej żyć Chrystusem». Jako Dolnoślązacy jesteśmy szczególnymi spadkobiercami myśli tego kapłana. Są one wciąż aktualne i mogą być doskonałym przewodnikiem na naszych drogach życia. W obecnej sytuacji ks. Aleksander Zienkiewicz może być orędownikiem pojednania pomiędzy ludźmi, zawsze bowiem wzywał, by na drugiego człowieka patrzeć jak na brata, a nie jak na wroga”.
Wystawę poświęconą ks. Zienkiewiczowi w Żernikach Wrocławskich można oglądać codziennie pół godziny przed Mszą św. i po Mszy św. W niedzielę kościół jest otwarty cały dzień z przerwą w południe.