Reklama

Niedziela Rzeszowska

Ciekawe miejsca na wakacyjne pielgrzymowanie (7)

Krzyż na Grzywackiej

Z okazji wielkiego jubileuszu chrześcijaństwa powstało na terenie diecezji wiele tzw. „krzyży milenijnych”. Dziś zapraszamy do odwiedzenia Krzyża Papieskiego na Górze Grzywackiej w Kątach k. Nowego Żmigrodu.

Niedziela rzeszowska 34/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Żmigród

Krzyż Milenijny

Ks. Grzegorz Nagi

Krzyż umieszczono na platformie, na którą prowadzą kręte schody

Krzyż umieszczono na platformie, na którą prowadzą kręte schody

Góra Grzywacka, licząca 567 m n.p.m., jest naturalnym punktem widokowym na Ziemi Żmigrodzkiej. Jeszcze do niedawana całe wzgórze było uprawiane przez rolników, co dawało turystom możliwość podziwiania niezwykle ciekawej panoramy, choć i dziś widok jest zachwycający. Stąd można dostrzec nie tylko pobliski Nowy Żmigród, ale także całe pasma górskie. Od północnego zachodu po północny wschód horyzont zamykają nam Pogórza: Ciężkowickie, Strzyżowskie i Dynowskie. Można dostrzec też pasma Gór Słonnych na wschodzie. Przed pogórzami rozciągają się Doły Jasielsko-Sanockie i Pogórze Jasielskie. Na zachodzie zaś widoczne jest długie pasmo Magury Wątkowskiej. Przy dobrej pogodzie możemy też dostrzec odległe szczyty Tatr. Dlatego miejsce to stało się naturalnym dla postawienia tam milenijnego krzyża. Jego historia jest bardzo ciekawa. Pracownicy rzeszowskiej Firmy Elektromontaż chcieli z okazji obchodów 2000 lat chrześcijaństwa zbudować krzyż papieski i ustawić na jednym ze szczytów w Tatrach.

Jednak dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego nie wyraziła zgody na jego budowę. Dlatego za podpowiedzią bp. Kazimierza Górnego, inicjatorom spodobało się wskazane miejsce i krzyż postawiono właśnie na Górze Grzywackiej. Krzyż upamiętnia także postać św. Jana Pawła II i jego VII pielgrzymkę do Polski. Przez Kąty bowiem pielgrzymował jako młody ks. Karol Wojtyła. Wjeżdżając do Kątów od Nowego Żmigrodu, przy budynku nr 5 napotkamy kamienny obelisk upamiętniający pobyt Karola Wojtyły na szlaku prowadzącym na Górę Grzywacką. Tam ks. Wojtyła nocował z grupą studentów. Budowa krzyża wraz z platformą widokową, stała się nie lada wyzwaniem dla śp. ks. kan. Jana Cebulaka, ówczesnego proboszcza w Kątach, który dla tej idei zaangażował wiele osób, instytucji i firm, dzięki czemu udało się ją zrealizować. Krzyż umieszczono na 12-metrowej platformie, na którą prowadzą kręte schody. Krzyż ma 7 metrów wysokości. Został wykonany przez Elektromontaż Rzeszów, a autorami projektu byli inżynierowie Witold Buć i Zbigniew Sowa. Obok wieży znajduje się tablica informacyjna, na której też zaznaczone są widoczne wokół miejscowości i szczyty. Poniżej krzyża od strony wschodniej zbudowano niewielką kaplicę, gdzie można się schronić przed deszczem. Do krzyża zbudowano wzdłuż drogi z Kątów stacje drogi krzyżowej. Stacje zostały wykute z metalu i nawiązują do charakteru sztuki kowalskiej z okolic Nowego Żmigrodu. Projektantem tych ciekawych i bardzo oryginalnych, ażurowych stacji jest prof. Piotr Patoczka. Droga Krzyżowa rozpoczyna się przy cmentarzu w Kątach i przez 2 km stromo wznosi się w górę na szczyt (przewyższenie ok. 250 m). Obecnie droga jest utwardzona, co znacznie ułatwi jej pokonanie. Zarówno krzyż jak i stacje drogi krzyżowej są w nocy podświetlone.

Reklama

Jak dojechać?

Do Kątów najlepiej dojechać z Nowego Żmigrodu. Zaparkować można na parkingu obok kościoła parafialnego. Wejście na Drogę Krzyżową, która prowadzi do krzyża papieskiego znajduje się obok szkoły i jest dobrze oznaczone. Trasę można pokonać z dziećmi. Koniecznie trzeba zabrać odpowiednie obuwie. Z Góry Grzywackiej możemy zejść tą samą drogą do Kątów lub przejść zielonym, a potem czerwonym szlakiem do Kątów. Zejdziemy na drogę w Kątach powyżej kościoła. Można też zejść zielonym szlakiem do Nowego Żmigrodu lub czerwonym – do Chyrowej.

Wydarzenia

Na Górze Grzywackiej w każdą drugą niedzielę miesiąca od maja do października o godz. 14 jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Rozpoczęcie w kościele parafialnym.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów

[ TEMATY ]

egzorcyzmy

egzorcysta

bp Andrzej Czaja

BP KEP

Bp Andrzej Czaja

Bp Andrzej Czaja

- Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące egzorcystów – zapowiedział bp Andrzej w Czaja na 383. Zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu w Wałbrzychu. Przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP dodał, że będzie miał on nawet szerszych charakter, mianowicie jego celem będzie przygotowywanie do posługi duchowej na wielu poziomach, także w różnorodnych wspólnotach religijnych.

Bp Czaja mówił biskupom o aktualnych zagadnieniach jakimi zajmuje się Komisja Nauki Wiary KEP. Dotyczą one w dużej mierze środowiska egzorcystów. Powołany ma zostać ogólnopolski ośrodek przygotowujący egzorcystów, z siedzibą w Katowicach. Przygotowana zostanie również specjalna Nota, w której zostanie określone jakie działania nie mogą być obecne w posłudze egzorcystów. Notę tez przygotowuje zespół Komisji Nauki Wiary, złożony z teologów, psychologów i samych egzorcystów. Dokument ma być opracowany w ciągu roku.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję