Reklama

Niedziela Częstochowska

Miłosierdzie w praktyce

Z ks. Pawłem Dzierzkowskim, nowym zastępcą dyrektora Caritas Polska, rozmawia Beata Pieczykura.

Beata Pieczykura: Jakie refleksje i nadzieje towarzyszą Księdzu w dniu ogłoszenia nominacji?

Ks. Paweł Dzierzkowski: Traktuję moją nominację przede wszystkim jako wyróżnienie dla naszej archidiecezji, dostrzeżenie działań, które podejmowaliśmy jako wspólnota pracowników i wolontariuszy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej na rzecz osób ubogich. Jestem też w pełni świadomy odpowiedzialności, jaka będzie na mnie spoczywać w związku z tak ważną funkcją w Kościele w Polsce.

Reklama

Czy doświadczenia zdobyte w pracy w częstochowskiej Caritas będą pomocne w działaniach podejmowanych w Caritas Polska?

Przejście do Caritas Polska jest szansą wymiany doświadczeń zdobytych na polu diecezjalnym, a miłosierdzie zawsze jest wyzwaniem, pracą na rzecz drugiego człowieka, odrzuconego, poturbowanego, zdałoby się, że przez nikogo niechcianego. Kontakt z bezdomnymi to największe wyzwanie, a radość to spotkanie z młodymi ludźmi, wolontariuszami Caritas, pełnymi otwartości i gotowości do działania.

Czy dyrektor Caritas Polska zlecał diecezjalnej Caritas zadania o zasięgu ogólnopolskim? Jakie działania Ksiądz podejmował?

Można powiedzieć, że takim zadaniem ogólnopolskim była coroczna pielgrzymka osób bezdomnych na Jasną Górę w listopadzie, za której organizację z ramienia naszej Caritas byłem odpowiedzialny. Oczywiście jako Caritas diecezjalna oprócz naszych działań lokalnych bierzemy udział w akcjach ogólnopolskich, takich jak zbiórka żywności, jałmużna wielkopostna itp.

Ks. Paweł Dzierzkowski. Urodzony 29 lutego 1980 r. w Pajęcznie. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 2005 r. z rąk abp. Stanisława Nowaka w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Wikariusz w parafiach św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach i św. Floriana w Częstochowie. Ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Od 2015 r. asystent duchowy ds. formacji duchowej pracowników Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. Od 2016 r. zastępca dyrektora diecezjalnej Caritas. Do jego obowiązków należały m.in.: opieka duchowa wobec pracowników oraz osób bezdomnych, samotnych matek z dziećmi mieszkających w ośrodkach Caritas, seniorów z Klubu Seniora i Dziennego Domu Pobytu „Senior+”, organizacja dni skupienia (adwentowego i wielkopostnego) dla pracowników Caritas oraz innych organizacji charytatywnych, koordynowanie wigilii dla osób bezdomnych z Częstochowy oraz ośrodków Caritas, organizacja zjazdów szkolnych kół Caritas, koordynacja zbiórek żywności, akcji „Kromka chleba”, programów stypendialnych „Skrzydła” i „Dwa talenty”, organizacja wyjazdów wolontariuszy na ogólnopolskie zjazdy szkolnych kół Caritas, zimowisk i kolonii Caritas w archidiecezji. Od 1 września 2020 r. zastępca dyrektora Caritas Polska.

2020-09-02 10:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zysk nie jest najważniejszy

Niedziela Ogólnopolska 14/2016, str. 30-31

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

Artur Stelmasiak

Z ks. Romanem Szpakowskim SDB – prezesem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich – rozmawia Artur Stelmasiak

ARTUR STELMASIAK: – Targi Wydawców Katolickich to jedna z największych imprez tego typu w Polsce. Ale zadam przewrotne pytanie: czy one są naprawdę potrzebne? Po co organizuje Ksiądz targi?

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Jasnej Górze: Rodzina znakiem Bożej miłości w świecie

2021-09-26 14:47

[ TEMATY ]

rodzina

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że rodzina ma być wśród świata znakiem i szkołą miłości Boga, zwłaszcza wobec najsłabszych: dzieci, starszych, niepełnosprawnych, w różny sposób wykluczanych i tych bez domu, mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. z udziałem uczestników 37. Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin. Pielgrzymka stanowiła centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia.

Abp Ryś podkreślił w homilii, że rodzina jest i powinna być podstawową i najważniejszą przestrzenią, w której uczymy się troski, uważności na najmniejszych; dzieci, w tym te poczęte a jeszcze nienarodzone, starszych, chorych, niepełnosprawnych. - W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które się tego nie uczy od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania. Państwo, Kościół, wszyscy się w jakiś sposób uczymy od rodziny, a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentrację na najmniejszych – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Być radykalnym jak św. Franciszek

2021-09-26 21:50

[ TEMATY ]

sanktuarium

Św. Franciszek z Asyżu

Jutrzyna

Magdalena Lewandowska

Choć wspomnienie św. Franciszka z Asyżu przypada dopiero 4 października, w Jutrzynie w diecezjalnym sanktuarium św. Franciszka już 26 września odbyły się pierwsze uroczystości odpustowe.

Przewodniczył im bp Jacek Kiciński. – Bardzo się cieszę, że mogę odwiedzić duchowych synów i córki św. Franciszka z Asyżu i razem z wami przeżyć uroczystość odpustową, 5. rocznicę ogłoszenia nowego sanktuarium i udzielić sakramentu bierzmowania. Jesteśmy tu dziś po to, by dziękować Bogu za dar naszej wiary i za przykład św. Franciszka, który uczy nas, jak żyć Słowem Bożym i jak to Słowo wprowadzać w codzienność – mówił do zebranych hierarcha. I podkreślał: – Jezus mówi dziś „Masz być radykalny”! Nie wolno z grzechem iść na kompromis. Jeśli coś jest powodem twojego grzechu, pozbądź się tego – jeśli jest to komputer, odetnij się od sieci, jeśli telefon jest powodem grzechu, zerwij łączność. Prawdziwe nawrócenie zacznie się wtedy, kiedy staniemy w prawdzie i poprosimy Boga o pomoc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję