Reklama

Niedziela Częstochowska

Miłosierdzie w praktyce

Z ks. Pawłem Dzierzkowskim, nowym zastępcą dyrektora Caritas Polska, rozmawia Beata Pieczykura.

Beata Pieczykura: Jakie refleksje i nadzieje towarzyszą Księdzu w dniu ogłoszenia nominacji?

Ks. Paweł Dzierzkowski: Traktuję moją nominację przede wszystkim jako wyróżnienie dla naszej archidiecezji, dostrzeżenie działań, które podejmowaliśmy jako wspólnota pracowników i wolontariuszy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej na rzecz osób ubogich. Jestem też w pełni świadomy odpowiedzialności, jaka będzie na mnie spoczywać w związku z tak ważną funkcją w Kościele w Polsce.

Czy doświadczenia zdobyte w pracy w częstochowskiej Caritas będą pomocne w działaniach podejmowanych w Caritas Polska?

Przejście do Caritas Polska jest szansą wymiany doświadczeń zdobytych na polu diecezjalnym, a miłosierdzie zawsze jest wyzwaniem, pracą na rzecz drugiego człowieka, odrzuconego, poturbowanego, zdałoby się, że przez nikogo niechcianego. Kontakt z bezdomnymi to największe wyzwanie, a radość to spotkanie z młodymi ludźmi, wolontariuszami Caritas, pełnymi otwartości i gotowości do działania.

Czy dyrektor Caritas Polska zlecał diecezjalnej Caritas zadania o zasięgu ogólnopolskim? Jakie działania Ksiądz podejmował?

Można powiedzieć, że takim zadaniem ogólnopolskim była coroczna pielgrzymka osób bezdomnych na Jasną Górę w listopadzie, za której organizację z ramienia naszej Caritas byłem odpowiedzialny. Oczywiście jako Caritas diecezjalna oprócz naszych działań lokalnych bierzemy udział w akcjach ogólnopolskich, takich jak zbiórka żywności, jałmużna wielkopostna itp.

Ks. Paweł Dzierzkowski. Urodzony 29 lutego 1980 r. w Pajęcznie. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 2005 r. z rąk abp. Stanisława Nowaka w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie. Wikariusz w parafiach św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach i św. Floriana w Częstochowie. Ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Od 2015 r. asystent duchowy ds. formacji duchowej pracowników Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. Od 2016 r. zastępca dyrektora diecezjalnej Caritas. Do jego obowiązków należały m.in.: opieka duchowa wobec pracowników oraz osób bezdomnych, samotnych matek z dziećmi mieszkających w ośrodkach Caritas, seniorów z Klubu Seniora i Dziennego Domu Pobytu „Senior+”, organizacja dni skupienia (adwentowego i wielkopostnego) dla pracowników Caritas oraz innych organizacji charytatywnych, koordynowanie wigilii dla osób bezdomnych z Częstochowy oraz ośrodków Caritas, organizacja zjazdów szkolnych kół Caritas, koordynacja zbiórek żywności, akcji „Kromka chleba”, programów stypendialnych „Skrzydła” i „Dwa talenty”, organizacja wyjazdów wolontariuszy na ogólnopolskie zjazdy szkolnych kół Caritas, zimowisk i kolonii Caritas w archidiecezji. Od 1 września 2020 r. zastępca dyrektora Caritas Polska.

2020-09-02 10:38

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minął rok

Niedziela przemyska 1/2022, str. I

[ TEMATY ]

wywiad

abp Adam Szal

Archiwum parafii archikatedralnej

Pasterskie błogosławieństwo metropolity

Pasterskie błogosławieństwo metropolity

O najważniejszych wydarzeniach minionego roku – z abp. Adamem Szalem, metropolitą przemyskim, rozmawia ks. Zbigniew Suchy.

Ks. Zbigniew Suchy: Księże Arcybiskupie – jest 1. niedziela stycznia, od 4 tygodni jesteśmy już w nowym roku liturgicznym. Chciałbym wrócić do roku zakończonego, zrobić jego podsumowanie. Na co Ksiądz Arcybiskup zwróciłby uwagę?

Abp Adam Szal: Każdy rok liturgiczny ma swoje przesłanie. Ten rok, który się zakończył, był wpisany w panoramę 3 lat związanych z Eucharystią. Tajemnica Eucharystii jest niezgłębiona, ale posiłkując się patronami i błogosławionymi próbujemy naśladować ich w kulcie Najświętszego Sakramentu. W pierwszym roku zastanawialiśmy się nad wielkością tej Tajemnicy, powtarzając słowa dobrze nam znane z Mszy św.: „Oto wielka tajemnica wiary”, i patronem naszym był bł. Jan Wojciech Balicki. W ubiegłym roku patronował nam niezwykły kapłan, św. Józef Sebastian Pelczar, który miał wielki szacunek do Eucharystii; można przytaczać wiele epizodów, wydarzeń związanych z jego życiem, a dotyczących Eucharystii. Święty Józef Sebastian Pelczar jest takim bardzo dobrym nauczycielem w przeżywaniu Najświętszego Sakramentu, zwłaszcza Mszy św. Bardzo często w homiliach, które wygłaszałem w ubiegłym roku, a były one związane z tajemnicą Eucharystii, przytaczałem taką piękną, prostą wskazówkę, którą św. Józef Sebastian Pelczar napisał w swoich refleksjach, ucząc o tym, jak mamy dbać o nasze wewnętrzne usposobienie, gdy przeżywamy Eucharystię. Dla przypomnienia jeszcze raz powtórzę te jego rady: żeby starać się być na Mszy św. jakbyśmy byli na Kalwarii – ze skruchą Marii Magdaleny, z wiarą św. Jana Apostoła i z miłością Bogurodzicy. Również chciałbym wspomnieć z mojego posługiwania biskupiego o pięknym momencie, który Pan Bóg pozwolił mi przeżywać w czasie minionego roku, jakim była konsekracja świątyń, czy jeszcze częstsza konsekracja ołtarzy. To pocieszające, że księża i wierni razem z duszpasterzami chcą, aby to miejsce, gdzie jest sprawowana Eucharystia, było jak najgodniejsze tej tajemnicy, którą przeżywamy. Nawet małe miejscowości – np. Darowice należące do parafii Kormanice, czy Liskowate, które należy do parafii Krościenko k. Ustrzyk – postarały się o to, aby był ołtarz i kościół uroczyście poświęcony. Tych konsekracji ołtarzy w minionym roku było sporo, ostatnia miała miejsce w Jarosławiu 7 grudnia. To było dopełnienie tego mijającego roku duszpasterskiego. Ważne jest też to, żeby dobrze przygotować dzieci do przyjęcia I Komunii św. To szczególny moment, na który chciałbym zwrócić uwagę duszpasterzy i rodziców, bo jestem przekonany, że najlepszymi katechetami dla dzieci i młodzieży są rodzice.

CZYTAJ DALEJ

Jak bogactwo może pomóc w zbawieniu?

2022-09-24 14:36

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN

Dwudziesta Szósta Niedziela zwykła, rok C - 25 września 2022, Ewangelia: Łk 16:19-31

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Kaczyński o reparacjach: Niemcy nie zajdą daleko z workiem zbrodni na plecach

2022-09-24 17:45

[ TEMATY ]

Niemcy

Adobe.Stock

Niemcy muszą zrozumieć, że nie zajdą daleko z workiem zbrodni na plecach. Zdołamy pokazać światu, jak to wyglądało - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział, że Polska wyegzekwuje reparacje wojenne od strony niemieckiej.

Prezes PiS podczas spotkania z mieszkańcami Oleśnicy został zapytany o kwestię reparacji wojennych od Niemiec. Zapowiedział, że strona Polska "już bardzo niedługo" wystosuje notę dyplomatyczną w tej sprawie. "Idziemy ta drogą. To jest początek drogi, ona nie będzie łatwa. Ale jeżeli będziemy twardzi i konsekwentni to Niemcy w pewnym momencie zrozumieją, że nie mają wyjścia. Wtedy się zaczną rozmowy. (...) To wyegzekwujemy" - mówił Kaczyński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję