Reklama

Niedziela Kielecka

Włoskie spotkania abp. Jagodzińskiego

Ważnymi punktami wizyty były: spotkanie z papieżem Franciszkiem, Msza św. przy grobie św. Jana Pawła II i uroczystości w tytularnej stolicy arcybiskupa – Limosano.

Arcybiskup Henryk M. Jagodziński gościł w Wiecznym Mieście i we Włoszech od 17 do 21 sierpnia. Spotkanie z Papieżem zalicza do wyjątkowych, ze względu na jego serdeczność i długość oraz poruszanie kwestii, które leżą na sercu Głowie Kościoła.

Papież kojarzy nasza diecezję

– Rozmawialiśmy o Afryce i w ogóle o świecie. Ojciec Święty podkreślał, jak ważny jest pokój i współpraca między narodami; zauważył, że nuncjusz powinien być osobą dialogu i starać się o budowanie mostów i braterstwa. – Każdy nuncjusz stara się przez swoją pracę uaktualniać te pragnienia Ojca Świętego – mówi Niedzieli abp Jagodziński. Arcybiskup skorzystał z przywileju zaproszenia kilku osób na audiencję. Towarzyszyli mu księża, z którymi 25 lat temu przyjął święcenia – ks. dr hab. Stefan Radziszewski i ks. dr Jan Zwierzchowski, a także ks. prał. Krzysztof Nykiel – regens Penitencjarii Apostolskiej oraz kapłani z Argentyny i Włoch.

Reklama

Zdaniem arcybiskupa – spotkanie było bardzo wzruszające. – Nigdy wcześniej nie miałem okazji tak długo rozmawiać z Ojcem Świętym. Był bardzo serdeczny. Ojciec Święty przypomniał, że widział zdjęcia z moich święceń biskupich w katedrze w Kielcach, zwrócił też uwagę na osoby, które ich udzielały. Dobrze się orientuje, gdzie leży nasza diecezja i Kielce. Przekazałem mu pozdrowienia od bp. Jana Piotrowskiego i diecezji. Z kolei Ojciec Święty przypomniał o pewnym zgromadzeniu zakonnym w Argentynie, które było założone przez siostrę Piotrowską. Zapewne zbieżność nazwisk – opowiada abp Jagodziński.

Ks. Jan Zwierzchowski, proboszcz w Proszowicach, ofiarował Papieżowi kopię wizerunku Matki Bożej Łaskawej z kościoła Trójcy Świętej z Proszowic z XVIII w. – Ojciec Święty pobłogosławił obraz i wyraził swój zachwyt nad jego pięknem – mówi abp Jagodziński.

Przy grobie Jana Pawła II i w Limosano

Abp Jagodziński odprawił Mszę św. przy grobie św. Jana Pawła II. – Łączyła się ona dla mnie z przeżyciem, które odbieram w kategoriach ważnego znaku, gdyż po przeciwnej stronie papież Franciszek uczestniczył we Mszy św. w liturgiczne wspomnienie św. Piusa X.

Reklama

Zawsze, gdy przyjeżdżałem do Rzymu, starałem się sprawować Msze św. przy grobie św. Jana Pawła II, ale musiałem w czwartek zrezygnować z tego przywileju, bo zaproszono mnie do mojej stolicy tytularnej Limosano – mówi abp Jagodziński. Tam 19 sierpnia jest ważne święto patronalne ku czci św. Ludwika.

Uroczystość w Limosano miała bardzo podniosły charakter, z udziałem hierarchów diecezjalnych, w tym abp. Campobasso (archidiecezji, na terenie której znajduje się Limosano) i z sąsiednich diecezji: Isernia-Venafro i Trivento, oraz burmistrzów z okolicznych miast. Obecny był m.in. proboszcz Limosano, ks. Alois, który pochodzi z Kamerunu. – Przez rok studiował w Polsce i nawet pozdrowił mnie po polsku – mówi arcybiskup.

Limosano to małe miasteczko w prowincji Molise. Katedra i okolice bardzo ucierpiały podczas trzęsienia ziemi i borykają się z trudami odbudowy. Miejscowe środowisko z wielką radością przyjęło wiadomość o objęciu stolicy tytularnej Limosano przez arcybiskupa z Polski. Nominację tę odczytano jako podkreślenie znaczenia wagi regionu, co powinno również się stać impulsem do bardziej intensywnego dzieła odbudowy zniszczonej katedry pw. Matki Bożej.

Angela Amoroso, burmistrz Limosano, w imieniu mieszkańców, podarowała abp. Jagodzińskiemu drewniany pastorał. Mieszkańcy Limosano podkreślali, że czują się zaszczyceni obecnością abp. Jagodzińskiego i wyniesieniem ich miasta do stolicy tytularnej diecezji.

Gdy oddajemy ten artykuł do druku, abp Jagodziński powinien przebywać już w Ghanie, gdzie został mianowany nuncjuszem apostolskim, 3 maja br. Planowany na 1 września wylot do Ghany okazał się jednak niemożliwy z powodu sytuacji epidemiologicznej na świecie.

2020-09-09 11:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski film nominowany do watykańskiego Oscara

[ TEMATY ]

film

Rzym

ket4up/Fotolia.com

W Rzymie trwa Międzynarodowy Festiwal Filmów Katolickich „Mirabile Dictu” pod patronatem Papieskiej Rady ds. Kultury. „Dzień gniewu” w reżyserii Jacka Raginisa-Królikiewicza otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Film.

Pozostałe dwie nominacje to „Megszállottak” (Opętany) film o Janie Kalwinie w reżyserii węgierskiego reżysera filmowego i teatralnego Zsolta Pozsgai i brazylijski film dokumentalny „Frei Damião, O Santo do Nordeste” (Brat Damiano – święty Nordeste) w reżyserii Deby Brennand.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

kard. Wyszyński

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Film opowiada historię księdza porucznika Stefana Wyszyńskiego - kapelana Armii Krajowej, działającego w okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III". Jest biograficznym dramatem wojennym. Ukazuje nieznane fakty z życia przyszłego Prymasa, gdy jako młody ksiądz zaangażował się w Laskach pod Warszawą w działalność podziemną jako kapelan AK, a w czasie Powstania – kapelan szpitala powstańczego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję