Reklama

Niedziela Wrocławska

Przekazać świat wartości

Pod koniec tych studiów pracodawcy sami zgłaszają się po studentów. Co takiego sprawia, że można bez większych problemów realizować się zawodowo zaraz po obronie pracy dyplomowej? O propozycji dydaktycznej na nowy rok akademicki oraz o zaletach studiowania na PWT z Arkadiuszem Cichoszem, rzecznikiem prasowym uczelni rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Niedziela wrocławska 38/2020, str. IV

[ TEMATY ]

studia

uczelnia

Biuro Promocji PWT

Papieski Wydział Teologiczny

Papieski Wydział Teologiczny

Grzegorz Kryszczuk: Jest wrzesień. Dzieci poszły do szkół, studenci i maturzyści mają jeszcze kilkanaście dni wolnego. Zazdrość jest grzechem, ale tęsknić do czasu wolnego możemy.

Arkadiusz Cichosz: Warto wyjaśnić, że tylko maturzyści w pełni korzystają z przerwy od nauki. Studenci, którym nie powiodło się w sesji letniej, muszą przygotowywać się do egzaminów poprawkowych, które odbywają się właśnie teraz.

Pozostańmy przy czerwcu i sesji letniej. Dla części studentów były to ostatnie egzaminy i opuścili oni mury uczelni. Po tylu latach studiów, co mogą zaoferować światu?

Bardzo dużo. Oprócz kompetencji zawodowych, także pewne wartości, które nabywa się, studiując na PWT. Jeżeli popatrzymy, którzy pracodawcy będą bardzo zainteresowani naszymi studentami, to są nimi szkoły i przedszkola.

Reklama

Dlaczego?

Bo to jest wspaniała armia ludzi, którzy są pedagogami, którzy są katechetami i to właśnie w placówkach edukacyjnych spełniają się zawodowo.

A ciężko jest znaleźć pracę po studiach na PWT?

Rynek pracy jest otwarty dla naszych studentów i z tego się bardzo cieszymy. Często w czasie studiów, kiedy studenci odbywają swoje obowiązkowe praktyki w różnych instytucjach, to pracodawca już dostrzega ich potencjał i to, co sobą reprezentują.

Ustawiają się po nich w kolejce?

W wielu przypadkach jest tak, że czekają, aż student obroni pracę dyplomową. I rezerwują dla niego miejsce. Skoro sprawdził się podczas praktyk, to dlaczego pracodawca ma się pozbywać utalentowanej kadry?

Reklama

Jeżeli czytają nas maturzyści albo ich rodzice, to mamy dobrą informację. Będąc na PWT rysuje się przed nimi pewna ścieżka zawodowa.

Jeżeli ktoś myśli o swojej przyszłości właśnie w tym kierunku, to jest strzał w dziesiątkę. Pragnę podkreślić, że miejscem przyszłej pracy nie jest tylko szkoła i sam jestem tego świetnym przykładem. Ukończyłem Papieski Wydział Teologiczny i teraz na nim pracuję jako rzecznik prasowy. Znam swoich kolegów i koleżanki, którzy nigdy w szkole nie pracowali. Do pracy w innym zawodzie zabrali z naszej uczelni świat wartości, który przydaje się w każdym miejscu, bez względu na branżę. Niosą ze sobą również bardzo szeroką wiedzę uniwersytecką.

To i ja się przyznam, też kończyłem PWT. I pamiętam, że za moich czasów krążyła taka pogłoska, że absolwenci naszej uczelni bardzo łatwo mogą znaleźć pracę w zawodach wysokiego zaufania społecznego.

Taki pogląd dalej jest i pokrywa się z rzeczywistością. Ja zawsze humorystycznie mówię, że w czasie studiów nie siedzimy na popiele, nie ubieramy się we włosiennicę, nie pokutujemy cały czas. To są piękne studia, okres naszej młodości i warto podjąć to wyzwanie.

Co rozumiesz przez słowo „wyzwanie”?

Po pierwsze trzeba mieć dużą odwagę, żeby zacząć studiować. Po drugie, trzeba mieć dużą odwagę, żeby studiować na uczelni kościelnej, tym bardziej w tym czasie. Ale jest to także zadanie, które się podejmuje i wypełnia.

Twoją wypowiedź precyzują słowa rektora PWT, ks. prof. Włodzimierza Wołyńca.

Pozwól, że zacytuję w całości to, co powiedział Ksiądz Rektor. „Mówiąc o studiowaniu w Papieskim Wydziale Teologicznym, zacząłbym od przypomnienia słów św. Jana Pawła II, że człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa. Studia teologii, a także pedagogiki opartej na wartościach chrześcijańskich pozwalają odkryć podstawową prawdę o sobie i otaczającym świecie i dać odpowiedź na najważniejsze pytania człowieka. Inaczej mówiąc, studia te dają nie tylko teoretyczną wiedzę wynikającą z danych Objawienia i ludzkiej refleksji, ale także uczą mądrości w postaci sztuki dobrego życia. Młodym ludziom po maturze chcemy pomóc w dalszym intelektualnym i duchowym rozwoju, którego potrzebują, bo – jak mówi Słowo Boże – „nie samym chlebem żyje człowiek...”.

Chcesz wiedzieć, co o studiach piszą sami absolwenci? Dysponuję takim świadectwem i mogę je opublikować za zgodą autorki.

Bardzo proszę. Myślę, że nie będę zbytnio zaskoczony (śmiech). Katarzyna Bestecka pisze: „Studia na PWT to wszechstronne wykształcenie – historia, filozofia i gruntowna teologia. Podczas kilku lat studiów nawiązałam znajomości i przyjaźnie, które trwają do dziś. Czas spędzony na PWT wspominam niezwykle ciepło, ze względu na atmosferę tam panującą. Po studiach uzyskałam tytuł magistra, który daje mi możliwość pracy w szkole na stanowisku nauczyciela religii już od 10 lat”.

I jak?

Nic dodać nic ująć. Myślę, że moglibyśmy znaleźć wiele podobnych świadectw i to jest bardzo budujące. Dziękuję.

Mamy obecnie drugą połowę września. Rekrutacja na PWT wciąż trwa. Jeżeli kogoś przekonaliśmy do studiowania na tej uczelni, to jeszcze ma szansę na złożenie dokumentów.

Rekrutacja formalnie rozpoczęła się 1 czerwca. Natomiast sytuacja epidemii koronawirusa wymogła na nas pewne zmiany. W praktyce pierwsze zgłoszenia trafiły do nas w połowie sierpnia, kiedy maturzyści odebrali swoje świadectwa. Już się cieszymy pierwszymi efektami rekrutacji. Za nami część rozmów kwalifikacyjnych na kierunku teologia i pierwsi kandydaci wpisani na pedagogikę, która od zawsze cieszyła się największą popularnością.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomóżmy urzeczywistnić marzenie Gabrieli. Zbiórka na studia pielęgniarskie

[ TEMATY ]

misje

studia

akcja dobroczynna

zrzutka.pl

Gabriela pragnie pomagać chorym.

Gabriela pragnie pomagać chorym.

Parafia w Międzybrodziu Bialskim angażuje się w pomoc misjom. Wsparli budowę szpitala w Afryce i pomagają Gabrieli, która chce ukończyć studia pielęgniarskie, ale na naukę ją nie stać.

Grupa młodzieżowa działająca w parafii św. Marii Magdaleny w Międzybrodziu Bialskim wspólnie z s. Virginią Parchoniuk i proboszczem ks. Markiem Wróblem przed Wielkim Postem zorganizowali akcję „Wyślij pączka do Afryki”, którą zainicjował kilka lat temu posługujący w Afryce kapucyn br. Benedykt Pączka. W drugą niedzielę lutego rozprowadzali przed kościołem pączki i inne słodkości. Dochód pozyskany ze sprzedaży słodyczy przeznaczą na pomoc misjom w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie, a konkretnie na budowę szpitala w Republice Środkowoafrykańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję