Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Rozmodlone Czechy

W katedrze św. Wacława w Ołomuńcu uczczono męczeńską śmierć św. Jana Sarkandra. W uroczystościach wzięli udział także przedstawiciele z Polski.

Niedziela bielsko-żywiecka 39/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Czechy

kard. Dominik Duka

św. Jan Sarkander

Ołomuniec

Archiwum ks. J. Budniaka

Mszy św. przewodniczył prymas Czech kard. Dominik Duka

Mszy św. przewodniczył prymas Czech kard. Dominik Duka

W tym roku minęło 400 lat od męczeństwa Sarkandra – zmarł 12 marca 1620 r. w ołomunieckim więzieniu, a także 160 lat od ogłoszenia jego beatyfikacji, której dokonał papież Pius IX 6 maja 1860 r. w Rzymie, i 25 lat od kanonizacji – papież Jan Paweł II kanonizował go 21 maja 1995 r. w Ołomuńcu. Te rocznice były obchodzone w sobotę 12 września. Uroczystościom przewodniczył prymas Czech kard. Dominik Duka wraz z przewodniczącym Episkopatu Czech abp. Janem Graubnerem, biskupami ołomunieckimi i kapłanami, wśród których znaleźli się również kapłani z naszej diecezji.

Reklama

Najpierw odmówiono Litanię do św. Jana Sarkandra przy jego relikwiach umieszczonych w bocznym ołtarzu. – Św. Sarkander był świadkiem wiary, był jednocześnie miłującym nieprzyjaciół sługą prawdy i sługą Chrystusa – powiedział w homilii kard. Dominik Duka. Zauważył, że współcześnie znieważa się nabożeństwa i słowo Boże, wierzy się, że prawda nie istnieje i każdy ma swoją prawdę. – To czas utraty orientacji. Jednak św. Jan przylgnął do prawdy Chrystusowej i umarł za nią. Prawda jest zgodna z rzeczywistością, a nie z naszymi pragnieniami i pomysłami. Być sługami tej prawdy w miłości, pragnąć przede wszystkim dobra innych to zadanie wszystkich wierzących – zauważył.

Na zakończenie osoby szczególnie wyróżniające się w posłudze we wspólnotach parafialnych otrzymały z rąk abp. Graubnera i kard. Duki medale i dyplomy. Nagrodzono również srebrnym medalem z podobizną św. Jana Sarkandra referenta ds. ekumenizmu z diecezji bielsko-żywieckiej ks. prof. Józefa Budniaka. Wyróżnienie otrzymał w dowód wdzięczności za działalność naukową popularyzującą postać męczennika ze Skoczowa. Natomiast proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, ks. Witold Grzomba, otrzymał relikwie św. Jana Sarkandra oraz specjalny drewniany krzyż dla biskupa bielsko-żywieckiego Romana Pindla, który zostanie wręczony ordynariuszowi 15 listopada br. Krzyż został wykonany z fragmentów skrzypca – narzędzia, którym w 1620 r. torturowano św. Jana Sarkandra.

Pamiątką jubileuszu jest medal z podobizną męczennika, który można było również otrzymać, składając ofiarę na renowację kaplicy, która stoi w miejscu, gdzie męczono św. Jana. Oprócz tego w ramach obchodów pracownicy archidiecezji ołomunieckiej przygotowali multimedialną prezentację poświęconą świętemu. Można ją obejrzeć w internecie na YouTube: Arcibiskupství olomoucké.

2020-09-23 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Republika Czeska: przybywa małżeństw, w tym kościelnych

[ TEMATY ]

ślub

Czechy

Bożena Sztajner/Niedziela

W roku 2018 w Republice Czeskiej zawarto najwięcej ślubów od 2007 – podaje Czeski Urząd Statystyczny oraz Biuro Prasowe Czeskiej Konferencji Biskupów. Poziom ślubów kościelnych jest stabilny i w roku 2018 było ich 5 470. Stanowiło to 10 proc. ogółu ślubów, a 15 proc. małżeństw zawartych przez osoby wolne (w których jedna osoba nie była wcześniej rozwiedziona).

Specyfiką Republiki Czeskiej jest duży procent małżeństw, w których jedno z małżonków deklaruje się jako niekatolik. Jak wynika z danych – takich ślubów jest niemal 40 proc. (przy przeciętnej w świecie około 10 proc. a w Polsce 1,5 proc.). 30 proc. ślubów kościelnych zawieranych jest z osobą nieochrzczoną a jedynie 7 proc. z osobą innego wyznania.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję