Reklama

Niedziela Kielecka

Powstaje Dom św. Jana Pawła II

W obiekcie, wybudowanym przez diecezję kielecką przed II wojną światową, a potem nieużytkowanym, zakiełkowało nowe życie.

Fundacja Gramy z Tobą, kierowana przez ks. dr. hab. Witolda Janochę, prof. KUL, tworzy Dom św. Jana Pawła II, który staje się żywym pomnikiem dla Papieża Polaka w setną rocznicę jego urodzin.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz już przekazał dla Domu w Pietraszkach relikwie I stopnia św. Jana Pawła II.

Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, prelekcja o nauczaniu św. Jana Pawła II o osobach niepełnosprawnych, występy artystyczne, obecność władz wojewódzkich i in. złożyły się na spotkanie integracyjne (6 września br.) w Domu św. Jana Pawła II przy ul. Pietraszki 15 w kieleckiej dzielnicy Białogon.

Miejsce z duszą

Placówka powstaje na bazie kompleksu budynków wybudowanych przez diecezję kielecką w l. 1937-39, których budowniczym był ks. Mieczysław Połoska. Obiekt, złożony z budynku głównego i połączonych z nim kaplicy oraz sali gimnastycznej, miał być siedzibą Katolickiego Uniwersytetu Ludowego, w czasie II wojny światowej został jednak przejęty przez Niemców na garnizon. Po wojnie siostry albertynki prowadziły w nim placówkę socjalno-medyczną, a w 1950 r. obiekt przejęły władze komunistyczne, tworząc szpital dla osób chorych na gruźlicę. Od 1972 r. mieścił się tam dom pomocy społecznej. Pod koniec lat 90. XX wieku zabudowania zwrócono diecezji i przez kilka lat miejsce to służyło bezdomnym, z czego ostatecznie zrezygnowano. Od kilku miesięcy prowadzone są tam intensywne prace porządkowe. Działka przy ul. Pietraszki to powierzchnia ok. 4 hektarów, na której stoi 3-kondygnacyjny budynek. – Gdy szukaliśmy siedziby dla Fundacji, bp Jan Piotrowski podpowiedział nam właśnie to miejsce, zdewastowane, ale z ogromnym potencjałem. Od czerwca br. Fundacja przejęła je w użytkowanie – mówi ks. prof. Janocha. Obiekt już wkrótce będzie służył osobom niepełnosprawnym.

Tutaj powstaje pomnik dla św. Jana Pawła II, zbudowany z „żywych ludzkich serc”.

Podziel się cytatem

Gramy z Tobą

Fundacja działa od 2016 r. Przez pierwsze cztery lata realizowała niewielkie projekty wspomagając osoby niepełnosprawne; obecnie – realizuje dwa duże projekty opieki wytchnieniowej, wspierając osoby niepełnosprawne i ich opiekunów (łącznie 160 osób). Ważne jest, że w ramach działań wsparcie otrzymują również opiekunowie, gdyż niepełnosprawność dotyka także członków rodziny. Obecnie Fundacja stara się o utworzenie w Pietraszkach Zakładu Aktywności Zawodowej, w którym zatrudnienie znajdzie 30 osób z niepełnosprawnością znaczną i umiarkowaną. Powstaną tam cztery pracownie, ale nie takie zwykłe – bo z klimatem, wpisane w otoczenie...

Reklama

– Obiekt jest pięknie położony, wokół są lasy, łąki, rzeka Bobrza, bogata roślinność, chcemy wykorzystać te walory – podkreśla ks. Janocha. Powstaną więc: pasieka, ogród ziołowy, ciastkarnia oraz pracownia rękodzieła.

Eucharystia na dobry początek

Msza św. była sprawowana w tym miejscu po raz pierwszy od prawie 20 lat. W homilii bp Jan Piotrowski zauważył, że wydarzenie wpisuje się w obchody setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II.

Ksiądz Biskup zaznaczył, że „spotkanie odkrywa niebywały horyzont marzeń”. Przyznał, że nie przypuszczał, iż tak szybko będzie mógł stanąć przy ołtarzu w tym niegdyś zaniedbanym miejscu. – Być może Pan Bóg dał nam te 81 lat, aby ten dzień nastąpił – mówił bp Piotrowski.

Zwrócił także uwagę m.in. na nauczanie i wkład Jana Pawła II w życie osób niepełnosprawnych, nawiązał do słów ks. prof. W. Janochy, że właśnie tutaj powstaje pomnik dla św. Jana Pawła II, zbudowany z „żywych ludzkich serc”.

Spotkanie uświetnił występ zespołu osób niepełnosprawnych „Uśmiech” oraz koncert duetu Korycki&Żukowska.

2020-09-30 11:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrońmy nasz dom

Niedziela Ogólnopolska 33/2019, str. 18-19

[ TEMATY ]

dom

©Romolo Tavani - stock.adobe.com

Obserwowane ostatnio zmiany klimatyczne wskazują, że najwyższy czas zadbać o dom, w którym mieszkamy. Troska o środowisko naturalne to wspólne zadanie wszystkich ludzi – również chrześcijanie powinni się zaangażować w jego realizację. A może właśnie my jesteśmy do tego szczególnie powołani.

Można zapytać: Co ekologia ma wspólnego z chrześcijaństwem? Teoretycznie żadne z przykazań nie nakazuje nam wprost troski o przyrodę, ale jeśli się nad tym zastanowić, wnioski nasuwają się same. Najważniejsze ze wszystkich jest przykazanie miłości – mamy kochać Boga, siebie i drugiego człowieka. Ochrona środowiska naturalnego wpisuje się w każdą z tych kwestii.

CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla ks. Romana Kneblewskiego

2023-01-31 12:30

[ TEMATY ]

Bydgoszcz

Karol Porwich/Niedziela

Biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk wydał dekret, w którym zakazuje ks. prałatowi Romanowi Kneblewskiemu prowadzenia działalności medialnej.

Jest to reakcja na ostatni wpis duchownego zamieszczony na Facebooku, który dotyczył zbiórki prowadzonej w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Ks. kan. Roman Tomaszczuk wrócił do diecezji

2023-02-02 21:00

[ TEMATY ]

Wałbrzych

ks. Roman Tomaszczuk

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Ks. kan. Roman Tomaszczuk na tle katedry świdnickiej, gdzie posługiwał jako wikariusz

Od środy 1 lutego w parafii św. Barbary jako wikariusz posługuje ks. Roman Tomaszczuk. Były szef diecezjalnych mediów katolickich i benedyktyn.

Był znanym duszpasterzem i redaktorem. Często rozmyślał o życiu w klasztorze. - W ciągu piętnastu lat kapłaństwa, zdarzyło się już w drugim, może w trzecim roku po święceniach, że pojawiała się myśl: idź do klasztoru! Jednak wtedy byłem za młody, potem z kolei byłem zachłyśnięty wolnością redaktorka. Jeszcze później była przeprowadzka, kongres małżeństw. Zawsze coś! Coś lub ktoś ważniejsze od wezwania – relacjonował na łamach gazety, którą redagował.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję