Reklama

Niedziela Łódzka

Rok Jubileuszowy w Kościele łódzkim

„Trzeba się pierwej zmierzyć z tym, że Kościół jest Pana! To fundamentalne przesłanie, by szukać w sobie odpowiedzi na pytanie o moje zaangażowanie w Kościół” – napisał w liście do wiernych abp Grzegorz Ryś, zachęcając wszystkich do udziału w wydarzeniach związanych ze zbliżającym się 100-leciem erygowania diecezji łódzkiej.

Niedziela łódzka 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

100‑lecie

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Przemienienie Pańskie – scena z głównego ołtarza łódzkiej katedry

Przemienienie Pańskie – scena z głównego ołtarza łódzkiej katedry

W liście „Idźcie i Wy do Winnicy”, którego treści wierni mogli wysłuchać w niedzielę 20 września, metropolita łódzki zwrócił uwagę, że zbliżający się Rok Jubileuszowy jest wielką okazją dla nas wszystkich do zaangażowania się w Kościół, którego panem, gospodarzem, rządcą i ojcem rodziny jest Bóg. „Jest to czas, by przyjrzeć się uważnie, w pokorze i prawdzie wszystkiemu, co jest osiągnięciem, zaniechaniem, grzechem i świętością stuletniej działalności naszego lokalnego Kościoła. Ma to być dzieło wszystkich, bez wykluczanie kogokolwiek” – napisał abp Ryś.

Pasterz zachęcał również, byśmy przestali marnować siły i energię na wygodne krytykanctwo, pozornie jałową troskę o Kościół oraz bezczynne gorszenie się grzechami, a wreszcie pozwolili „się zatrudnić” do winnicy Pana, biorąc również za nią odpowiedzialność. To ważne słowa w dniu, kiedy szesnaście kościołów w archidiecezji stanie się przez najbliższy rok Kościołami Jubileuszowymi, czyli miejscami szczególnej łaski Bożej.

Reklama

Świętować możemy na różne sposoby, choćby przez organizację spotkań, podczas których swoją uwagę skupimy na licznych osiągnięciach. Ale czy tylko o to w jubileuszu chodzi? Czy raczej nie powinniśmy większej uwagi skupić na doświadczeniach religijnych i duchowych, które dla nas są przygotowane przez Boga?

Przed nami czas, w którym przed łódzkim Kościołem otwiera się nowy etap i już na jego początku wskazane jest to, byśmy poszukali odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób chcemy w tę drogę ku przyszłości się wybrać. Wydaje się, że najwłaściwszą drogą jest kontemplacja oblicza Jezusa i ponowne, a może w niektórych przypadkach pierwsze, nawiązanie z Nim osobistych, głębokich relacji. Wiemy, że nie da się tego uczynić bez zatrzymania i usłyszenia Jego słowa.

Abp Grzegorz Ryś we wspomnianym liście mówi o konieczności odkrycia na modlitwie właściwego kierunku i narzędzi dla ewangelizacji, byśmy nie tylko chcieli i potrafili mówić, ale nade wszystko, byśmy chcieli słuchać. Kontemplacja Jezusa to również kontemplacja Trójcy Przenajświętszej, w której wszystko znajduje swój początek i swoje dopełnienie. Właśnie jako łódzki Kościół chcemy się wspólnie przyjrzeć temu swojemu początkowi, ale i również wspólnie z tymi, którym nie jest po drodze z Kościołem, iść ku temu dopełnieniu, które jest w Jezusie Chrystusie.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Koncert patriotyczny

2021-07-01 07:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

W kościele pw. Świętej Anny, w pięknej scenerii biało-czerwonych kwiatów i flag, odbył się koncert "Blask bitewnej chwały". Organizatorami koncertu była Fundacja Integracja JP II oraz Towarzystwo Patriotyczne - Fundacja Jana Pietrzaka.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maksymilian Maria Kolbe – Rycerz Niepokalanej

Niedziela podlaska 31/2018, str. VII

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

Archiwum Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie

Z pewnością większości kojarzy się przede wszystkim z obozowym pasiakiem i oddaniem życia za współwięźnia, jednak jego męczeńską śmierć poprzedziło wiele lat równie heroicznej walki, aby zdobyć cały świat dla Chrystusa przez Niepokalaną

Dwie korony

CZYTAJ DALEJ

Infomacje dla duchowych pielgrzymów 41. PPW

2021-07-29 11:21

Adobe Stock

Spośród wszystkich grup pielgrzymkowych, najliczniejszą stanowi gr. XVI. Są to pielgrzymi duchowi, którzy swoją modlitwą, postem i ofiarą wspierają pątników zmierzających na Jasną Górę.

Od wielu lat, w trosce o dobro pielgrzymów duchowych, przygotowywany jest specjalny przewodnik. Zawiera on rozważania na każdy dzień. Jest także pomocą w modlitwie różańcowej, koronce do Bożego Miłosierdzia czy wieczornym rachunku sumienia.  

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję