Reklama

Kościół

Człowiek niezwykłej miary

Kościół dla swojej działalności nie pragnie żadnych przywilejów, a tylko i wyłącznie tego, co jest niezbędne do spełnienia jego misji. W tym też kierunku idzie w Polsce działalność Episkopatu, prowadzonego przez człowieka niezwykłej miary, jakim jest kard. Stefan Wyszyński, prymas Polski – mówił podczas swojego wystąpienia w Belwederze w czerwcu 1979 r. Jan Paweł II.

Niedziela Ogólnopolska 44/2020, str. 21

[ TEMATY ]

beatyfikacja

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Materiał prasowy

Święty Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu skierował do prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego słowa, które wówczas usłyszał niemal cały świat: „Czcigodny i umiłowany Księże Prymasie! Pozwól, że powiem po prostu, co myślę. Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, który dziś, pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności, rozpoczyna nowy pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary, niecofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej miłości, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła; gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w  Ojczyźnie naszej, który związany jest z Twoim biskupim, prymasowskim posługiwaniem”.

Ta bardzo ważna, kluczowa wypowiedź o osobie i służbie kard. Wyszyńskiego mogłaby stanowić początek pracy na temat działalności sługi Bożego. Głęboka wiara, tkwiąca u źródła jego duchowości, mężna obrona Kościoła, niecofająca się przed niczym, a także obrona godności człowieka i miłość do ojczyzny były skarbnicą potężnych nurtów jego wielkości i świętości. To wszystko stanowiło pomoc, którą wielki prymas niósł Kościołowi w Polsce i w świecie. Było to także – według słów św. Jana Pawła II – wewnętrzną przyczyną wyboru na papieża pierwszego Polaka w dziejach Kościoła. Najważniejszym natchnieniem i potwierdzeniem całego życia była jednak dla Prymasa Tysiąclecia Matka Najświętsza, której był niewolnikiem: „Wszystkiego można się wyzbyć, ale nie Matki Boga. Wszak jestem Jej własnością, którą sam rządzić się nie mogę. Czyż można było nie zaufać Matce Chrystusowej, zwłaszcza gdy się wie, że na to Imię otwiera się w Polsce każde serce?”. Swoje wewnętrzne przekonanie o mocy wstawiennictwa Maryi wprowadził on do całej posługi duszpasterskiej.

Reklama

28 maja 2021 r. będziemy obchodzić 40. rocznicę przejścia do wieczności kard. Wyszyńskiego, a 3 sierpnia 2021 r. – 120. rocznicę jego urodzin. To przynagla nas, aby z jeszcze większą świadomością poznawać nie tylko doniosłą rolę prymasa Wyszyńskiego w naszych najnowszych dziejach, ale także źródła promieniowania tego niezwykłego człowieka, jego wielkości oraz sensu wciąż aktualnego przesłania, które po sobie pozostawił.

W ramach przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego Instytut przygotował piękne świadectwo – książkę pt. Człowiek niezwykłej miary, na którą składają się wypowiedzi dwóch wielkich mężów Kościoła i wielkich przyjaciół. Święty Jan Paweł II i sługa Boży Prymas Tysiąclecia wprowadzają w tajemnice życia, działania i zwycięstw człowieka niezwykłego. Te wypowiedzi, tworzą swoistą autobiografię, a jednocześnie mogą stanowić próbę odpowiedzi na pytanie: Co Kościół i Polska zawdzięczają Prymasowi Tysiąclecia?

Teksty zamieszczone w publikacji przekazują słowa św. Jana Pawła II o kard. Wyszyńskim, tworząc komentarz do poszczególnych etapów życia prymasa. Dużą wartością publikacji jest materiał fotograficzny przybliżający postać tego człowieka niezwykłej miary. Lektura książki może się stać inspiracją do ożywienia wiary, pokochania Kościoła, otwarcia na zawierzenie Matce Bożej i wiernego miłowania ojczyzny.

Człowiek niezwykłej miary
Wydawnictwo: Fundacja „Czas to Miłość”
ul. Kard. Wyszyńskiego 12; Czestochowa, tel. 34 3615 228

2020-10-28 10:37

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość przesłaniem bł. Klary Szczęsnej

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Małgorzata Cichoń

Miłość jest przesłaniem, które nowa Błogosławiona pozostawia nam w tym dzisiejszym świątecznym dniu – mówił kard. Angelo Amato SDB w czasie homilii Mszy św. beatyfikacyjnej Klary Szczęsnej, współzałożycielki zgromadzenia sióstr sercanek.

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie trwa uroczystość beatyfikacji siostry Klary Ludwiki Szczęsnej, współzałożycielki zgromadzenia sióstr sercanek.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję