Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Nauka życia po Bożemu

Bp Piotr Greger przewodniczył uroczystościom odpustowym ku czci św. Jana Kantego w miejscu jego narodzin.

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

Bractwo św. Jana Kantego

Robert Karp

Członkowie Bractwa św. Jana Kantego

Członkowie Bractwa św. Jana Kantego

Święty pochodzący z tej ziemi potraktował Ewangelię na serio, pokazał jej aktualność i niezmienność pomimo upływającego czasu. Twardo stąpał po ziemi własnymi nogami, ale serce miał zatopione w Bogu – mówił o św. Janie biskup pomocniczy 18 października w kęckim kościele św. Małgorzaty i św. Katarzyny. Liturgia sprawowana ku czci średniowiecznego filozofa i teologa była częścią kanonicznej wizytacji parafii.

W homilii bp Greger podkreślił, że Jan Kanty uczył, jak w tym świecie żyć Bogiem i udowodnił, że wzajemne przenikanie tego, co cesarskie, i tego, co boskie, to nie tylko teoretyczna spekulacja. – To, jak żył, czego dokonał i reprezentowana przez niego hierarchia wartości są swoistym komentarzem tych kilku wierszy zapisanych w narracji św. Mateusza – zwrócił uwagę, nawiązując Jezusowych słów: „Oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” (Mt 22, 21).

– Jako uczniowie Jezusa nie jesteśmy zatem podzieleni na dwa porządki, lecz funkcjonujemy w takich uwarunkowaniach. Jesteśmy zawsze wewnętrznie wolni, by okazać posłuszeństwo temu, co cesarskie. Zawsze jednak ze zdecydowanym oporem wobec tego, co się sprzeciwia Bogu i Jego prawu – stwierdził, zaznaczając, że św. Jan Kanty potraktował Ewangelię na serio. Odpustową liturgię zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu, Litania do św. Jana Kantego i eucharystyczne błogosławieństwo.

Reklama

W modlitwie udział wzięli m.in. przedstawiciele Bractwa Świętego Jana Kantego, które w ubiegłym roku zainaugurowało swoją działalność. Stowarzyszenie stawia sobie za cel naśladowanie swojego patrona oraz szerzenie jego kultu. Zewnętrznym znakiem przynależności do bractwa są odświętne stroje nawiązujące stylem do profesorskiej togi.

Jan Kanty – profesor Akademii Krakowskiej i patron diecezji bielsko-żywieckiej – urodził się w Kętach w 1390 r. Został beatyfikowany 27 września 1680 r. przez bł. Innocentego XI, a kanonizowany 16 lipca 1767 r. przez Klemensa XIII. Patronuje akademickiej młodzieży i ludziom nauki, instytucjom oświatowym i charytatywnym. Caritas naszej diecezji od kilku lat przyznaje nagrodę – „Dzban św. Jana Kantego” – jako docenienie dorobku osób i instytucji działających na rzecz potrzebujących.

2020-10-28 10:39

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolicy i Orkiestra

W Polsce od kilkunastu już lat słyszymy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Wśród katolików akcja Jerzego Owsiaka ma swoich zwolenników i przeciwników.

Stosunek do WOŚP wyraźnie pokazuje różne nurty polskiego katolicyzmu. Katolicy sympatyzujący z Wielką Orkiestrą uważają, że akcja Jerzego Owsiaka to piękna inicjatywa. Ich zdaniem, Kościół w Polsce przeszedł ewolucję w ocenie WOŚP - od negacji i dystansu po aprobatę. Natomiast katolicy dystansujący się od Wielkiej Orkiestry nazywają akcję Jerzego Owsiaka "graniem na ludzkich uczuciach" oraz "laicyzacją działalności charytatywnej". Orkiestra jest zjawiskiem bardzo złożonym, w którym dobro miesza się ze złem. Szlachetności wolontariuszy i darczyńców towarzyszy ideologia Wielkiego Dyrygenta, który promuje wizję życia obcą chrześcijaństwu.

CZYTAJ DALEJ

Panie, pomóż nam być wiernymi drodze pokoju!

2023-01-05 11:24

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Lwów

Lwów

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 29 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Śladami św. Jana Bosko

2023-01-30 18:47

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

Włodzimierz Rędzioch

W ostatni dzień stycznia przypada liturgiczne święto najbardziej znanego XIX-wiecznego „świętego społecznego” Piemontu, św. Jana Bosko. Ten włoski kapłan uważany jest za jednego z największych wychowawców młodzieży, której poświęcił całe swoje życie, a jego praca z młodymi zaczęła się w Turynie, w dzielnicy Valdocco. I to właśnie do Turynu duchowi synowie, salezjanie, zaprosili grupę dziennikarzy akredytowanych w Biurze Prasowym Watykanu na krótką pielgrzymkę śladami ks. Bosko, którą zorganizował ks. Giuseppe Costa. Na spotkanie przyjechał dziesiąty następca św. Jana Bosko, ks. Ángel Fernández Artime, obecny przełożony generalny salezjanów.

Ks. Ángel wyjaśnił na początku spotkania, że uczynił wszystko, aby zachować to wielkie dziedzictwo jakim jest Valdocco. „Tutaj wszystko zrodziło się z inicjatywy tego młodego kapłana, jakim był ks. Bosko. Chciał być przyjacielem wszystkich. A Valdocco w Turynie musi pozostać dziedzictwem historycznym i charyzmatycznym, szkołą świętości, tak jak chciał tego Ksiądz Bosko. Stąd wyszło 13 świętych” – podkreślił przełożony generalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję