Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 45/2020, str. 9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

O. Michał Bortnik, paulin

Groźniejsza od pandemii jest nienawiść

W ramach 8. Pielgrzymki Dziennikarzy Mszę św. 31 października odprawił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Pielgrzymka organizowana jest co roku przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy wspólnie ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich. Pielgrzymi łączyli się z Jasną Górą przez transmisję w Telewizji Trwam i przez jasnogórski kanał YouTube.

– Polacy zawsze zdawali sobie sprawę z tego, że wolność jest darem, bez którego trudno żyć i wzrastać, i człowiek powinien odpowiedzialnie wybierać – powiedział w homilii abp Depo. – Zbyt długo od czasów II wojny światowej przyuczano nas, jak znosić obrożę zniewolenia totalitarnego, którego bolesnym owocem stały się lęk i czas pogardy. A dzisiaj postmodernistyczny pluralizm, zastępując chrześcijański Dekalog pojęciem poprawności politycznej, ukazuje nam nieograniczoną wolność do czynienia bezkarnie zła. Wszystko na naszych oczach i w sumieniach zostało zakwestionowane, nie łączy nas nic stałego – ani religia, ani rozum, ani prawda, ani moralna odpowiedzialność, ani dobro wspólne, którym jest ojczyzna, Polska – podkreślił. – Dzisiaj trzeba prosić o dary Ducha Świętego dla dziennikarzy wszystkich wymiarów – prasy, radia, telewizji, internetu – o wierność prawdzie, którą jest Chrystus. O to prosimy teraz modlitwą suplikacji: o pokój, o sprawiedliwość i ustanie pandemii COVID-19, która nas niszczy, oraz tej pandemii, która jest jeszcze groźniejsza, bo jest nienawiścią społeczną – powiedział na zakończenie Eucharystii abp Depo.

Komunikat z Jasnej Góry

Reklama

W związku z licznymi zapytaniami o sytuację Jasnej Góry pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za wszystkie wyrazy solidarności i każdy gest pomocy wobec sanktuarium oraz klasztoru. Choć dotychczasowe demonstracje w Częstochowie przebiegały w sposób gwałtowny, to jednak nie zaburzyły naszego rytmu życia skupionego na modlitwie i posłudze sakramentalnej wobec pielgrzymów. Podejmujemy niezbędne kroki, by ochronić bezpieczeństwo osób, a także zabezpieczyć miejsca o charakterze sakralnym i kulturowo bezcennym przed wszelkimi aktami przemocy i wandalizmu. W naszych wysiłkach staramy się kierować biblijną zasadą: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj!” (Rz 12, 21). Osoby pragnące pomóc nam w tych trudnych chwilach usilnie prosimy o przyjęcie postawy modlitewnej, niekonfrontacyjnej i o zachowanie zasady szacunku wobec każdego, tak by nikt – także osoby agresywne – nie został w żaden sposób poszkodowany. Wszystkich prosimy o zachowanie zaleceń epidemiologicznych.

W dniach 3-11 listopada o godz. 15.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu planowana jest nowenna w intencji narodowego pojednania. W związku z limitem miejsc zapraszamy do uczestnictwa za pośrednictwem mediów.

Zachęcamy, by na temat bieżącej sytuacji na Jasnej Górze wiedzę czerpać z oficjalnych komunikatów. Jasnogórskiej Matce i Królowej Polski powierzamy wszystkich, zapraszając do duchowej jedności, szczególnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego.

O. Michał Legan OSPPE, Rzecznik prasowy Jasnej Góry

Niedostępna

Jasnogórska krypta w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej będzie w tym w roku niedostępna dla pielgrzymów. XVII-wieczna krypta ze szczątkami i prochami ojców oraz braci paulinów, zgodnie z wieloletnią tradycją, była otwierana raz w roku, z racji uroczystości Wszystkich Świętych. – Krypta ta jest bardzo mała, jest niska, nie ma odpowiedniej wentylacji. Gdybyśmy ją otworzyli, mogłoby to spowodować zagrożenie epidemiologiczne – wyjaśnił o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. – Stoimy mocno na stanowisku, że tam, gdzie może dojść do zakażenia, staramy się tego uniknąć, by pielgrzymi mogli być bezpieczni.

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymowanie na Jasną Górę po II wojnie światowej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymki

Bożena Sztajner/Niedziela

Jasna Góra obok Lourdes, Fatimy, Guadalupe, Aparecidy, Lujan, należy do najznaczniejszych sanktuariów maryjnych świata przyjmując ok. 4-5 mln pielgrzymów rocznie. Najdłuższą, 600-kilometrową trasę przebywa pielgrzymka kaszubska. 26 sierpnia przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Z tej okazji przedstawiamy zarys historii pielgrzymowania na Jasną Górę po II wojnie światowej.

Wdzięczność za ocalenie

CZYTAJ DALEJ

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję