Reklama

Prasa zagraniczna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie ma prawa do aborcji

Polska i 31 innych krajów podpisały Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego. Sygnatariusze zgodzili się, że w prawie międzynarodowym nie ma prawa do aborcji. Deklaracja podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu. Gospodarzami wideokonferencji byli sekretarz stanu USA Mike Pompeo i szef Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych Alex Azar. Dokument podpisali m.in. przedstawiciele Brazylii, Egiptu, Węgier, wielu krajów afrykańskich i z Bliskiego Wschodu.

Catholic Register

Do schizmy nie dojdzie?

Czy niemieccy hierarchowie dążący do interkomunii doprowadzą do schizmy i powstania Kościoła narodowego? Papież Franciszek niedawno spotkał się w tej sprawie z nuncjuszem apostolskim w Niemczech. Zdaniem kilku wybitnych niemieckich kardynałów, m.in.: kard. Gerharda Ludwiga Müllera, kard. Paula Cordesa i kard. Rainera Woelkiego, do schizmy raczej nie dojdzie. Kościół w Niemczech potrzebuje odnowy, ale musi to być odnowa wiary, a nie nauczania czy dyscypliny kościelnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arab News

Nie wszystkim się podoba

Reklama

Postanowieniem Ojca Świętego 10. łacińskim patriarchą Jerozolimy został abp Pierbattista Pizzaballa, dotychczasowy administrator apostolski patriarchatu. Decyzja papieża nie spodobała się wszystkim zainteresowanym. Dlaczego? Chodzi o narodowość nowego patriarchy. Jest on Włochem, a nie Arabem, i część arabskich chrześcijan kręci na tę nominację nosem, widząc w niej nawet przejaw „religijnego kolonializmu”. Druga część arabskich chrześcijan nie widzi w narodowości nowego patriarchy specjalnego problemu, wskazując, że Kościół lokalny w Jerozolimie jest wyjątkowy, że ma charakter powszechny, bo troską duszpasterską obejmuje nie tylko blisko 300 tys. miejscowych chrześcijan, ale także miliony pielgrzymów z całego świata. Podkreślają oni również, że abp Pizzaballa sprawdził się już jako administrator – przejął zarządzanie w bardzo trudnym momencie, z długiem wynoszącym 100 mln dolarów, który w znacznej mierze udało mu się zredukować.

CNA

Nowi barbarzyńcy

Do niewyobrażalnych aktów wrogości wobec chrześcijaństwa dochodzi w ostatnim czasie w Chile. Kościoły i miejsca kultu były już wcześniej obiektem ataków, które obecnie przybrały na sile i doszło do podpalenia dwóch kościołów w stolicy państwa – Santiago. Świątynie te należą do najstarszych w mieście. Zostały tak mocno uszkodzone przez ogień, że prawdopodobnie nie uda się ich wyremontować.

Do podpaleń doszło w trakcie ulicznych walk między protestującymi a policją. Protestujący wyrażali frustracje związane z rosnącymi kosztami życia i niezadowalającą sytuacją w kraju, a w tle było referendum konstytucyjne. Początkowo pokojowa manifestacja szybko przerodziła się w krwawą bójkę na ulicach. W jej trakcie manifestanci, wśród których obecni byli przedstawiciele komunistów, podpalili dwa kościoły – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Franciszka. Pożar wywołał radosne okrzyki zgromadzonego tłumu – można to zobaczyć w mediach społecznościowych. Atak potępili chilijscy biskupi i wyrażający z nimi solidarność biskupi z całej Ameryki Łacińskiej.

Terra Santa

Stracili środki do życia

Branża pielgrzymkowa i turystyczna to jedna z największych ofiar epidemii COVID-19. W Ziemi Świętej pielgrzymów nie widziano od marca, a gospodarka Palestyńczyków w dużym stopniu zależy od napływu pątników. Jeszcze bardziej uzależnieni od niej są arabscy chrześcijanie. W Betlejem np. 70% wszystkich chrześcijańskich rodzin utrzymuje się dzięki pielgrzymom, ich brak oznacza więc brak środków do życia. Paradoksalnie kryzys został pogłębiony przez przeżywany od 2017 r. boom pielgrzymkowy – odwiedzających ziemię Jezusa przybywało. Palestyńczycy otwierali nowe hotele, miejsca noclegowe, nowe restauracje i sklepy. Większość tych inwestycji była sfinansowana dzięki kredytom. Banki dawały je chętnie, bo uznawały te inwestycje za pewne. Koronawirus jednak wszystko zmienił i teraz ludzie martwią się o to, jak przeżyć do pierwszego, a mają jeszcze do spłacenia kredyty. Na dodatek perspektywy, że coś w tym sektorze się ruszy, są wyjątkowo odległe. Większość analityków jest zgodna, że pielgrzymów najwcześniej można się spodziewać po połowie 2021 r.

2020-11-04 10:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Św. Brata Alberta

[ TEMATY ]

nowenna

św. Brat Albert

św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum autora

Nowenna do odmawiania przed wspomnieniem św. Brata Alberta Chmielowskiego lub w dowolnym terminie.

W. Boże wejrzyj ku wspomożeniu memu.
CZYTAJ DALEJ

Antonio Gaudí na drodze do chwały ołtarzy

2026-06-07 15:22

[ TEMATY ]

Antonio Gaudí

Pau Audouard Deglaire - pl.wikipedia.org

W setną rocznicę śmierci Antonia Gaudiego, postulator procesu beatyfikacyjnego twórcy bazyliki Sagrada Família w Barcelonie podkreślił duchowe motywacje katalońskiego architekta. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1995 roku.

W rozmowie z niemieckim tygodnikiem katolickim „Die Tagespost” z 6 czerwca o. Josep M. Blanquet powiedział, że w procesie beatyfikacyjnym Gaudiego nacisk kładzie się nie tylko na jego twórczość architektoniczną, ale przede wszystkim na jego życie osobiste. Podczas wizyty w Barcelonie 10 czerwca, w setną rocznicę śmierci Gaudiego, papież Leon XIV poświęci nowo ukończoną Wieżę Chrystusa w Sagrada Família.
CZYTAJ DALEJ

Papież spotkał się z premierem Hiszpanii

2026-06-08 12:36

[ TEMATY ]

Leon XIV w Hiszpanii

PAP/EPA/Fernando Calvo HANDOUT

Dziś rano tuż przed wizytą w hiszpańskim parlamencie Papież spotkał się z premierem hiszpańskiego rządu Pedro Sánchezem Pérezem-Castejónem.

Przed udaniem się do Kongresu Deputowanych na spotkanie z członkami hiszpańskiego parlamentu, dziś rano, 8 czerwca, trzeciego dnia wizyty w Madrycie, Papież Leon XIV spotkał się na krótko z premierem Pedro Sánchezem Pérezem-Castejónem. Informację podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej na swoim kanale Telegram, dodając, że Papież pozdrowił też kilku współpracowników premiera. Prywatne spotkanie szefem hiszpańskiego rządu trwało około 20 minut.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję