Reklama

Dać Boga innym

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pan Bóg na mojej drodze postawił różnych ludzi, dzięki którym jestem katechetą i realizuję swoje powołanie. Już prawie dwadzieścia lat pracuję jako katecheta w parafii pw. bł. Urszuli Ledóchowskiej w Częstochowie. Jezus pozwolił mi odkryć wielkie bogactwo chrześcijaństwa i zapragnąłem dzielić się nim z innymi ludźmi, z dziećmi, z młodzieżą. Pomaga mi w tym od wielu lat moja małżonka - Grażyna, również katechetka.
Mijają tygodnie, miesiące i lata. Powoli zbliża się ku końcowi kolejny katechetyczny rok szkolny. Pamiętam, jaką ogromną tremę mieliśmy przed naszymi pierwszymi katechezami z młodzieżą o kilka lat od nas młodszą. A teraz, oprócz głoszenia Chrystusa na katechezach, razem z młodzieżą głosimy Chrystusa innym, w różny sposób.
W naszej parafii działa grupa "radiowców". Są to młodzi ludzie, z którymi jeździmy do Radia Fiat, aby tam rozmawiać na różne, ważne dla młodych tematy. Młodzież, która teraz czyta te słowa, pewni myśli sobie: "E, tam! Radio Fiat, o czym tu rozmawiać, pewnie tylko o religijnych zakazach i nakazach. I ci, którzy tak myślą, mylą się w 100%. Rozmawiamy na różne tematy. Owszem, zdarzają się też takie, które są ściśle związane z Bogiem (np. Tridum Paschalne, Dekalog, posługa Jana Pawła II), ale przeważają inne: o koloniach i zimowiskach w Rycerce Górnej, patriotyzmie, problemach współczesnej młodzieży: o miłości, przyjaźni, pomocy biednym, subkulturach, autorytetach, etc.
Możecie również zabrać głos w dyskusji. Zachęcamy - słuchajcie nas w każdą sobotę od godz. 14.00 do 15.00 i dzwońcie do nas pod numer telefonu: 365-12-56. Każda audycja jest okazją do nauki czegoś nowego. Audycje sprawiły, że lepiej się poznaliśmy i zżyliśmy ze sobą. Stworzyliśmy zgraną grupę, taką że ... "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".
Nasza współpraca to nie tylko spotkania w Radiu Fiat. W maju 2001 r. pojechaliśmy razem na koncert Arki Noego, który odbywał się przed Szczytem Jasnej Góry. Niestraszny nam był chłodny wiatr i padający deszcz. Bawiliśmy się fantastycznie. Udaliśmy się na Kongres Misyjny, który odbywał się na Jasnej Górze z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Z tłumu wyróżniał nas nie tylko głośny śpiew, ale także transparent z logo naszego gimnazjum.
Nasza młodzież zjawia się na każde nasze "zawołanie". Chcą pomagać innym, tym, którzy najbardziej naszej pomocy potrzebują. Kiedyś wydawało im się, że niewiele mogą zrobić, tymczasem okazało się, że jednak mogą bardzo wiele. Odkąd pamiętamy, czyli od początku pracy katechetycznej, razem z dziećmi i młodzieżą przeprowadzilismy wiele akcji charytatywnych. Na początku objęliśmy pomocą kilka wielodzietnych rodzin z naszej parafii. Obecnie, przy tak trudnej sytuacji bytowej, pomoc ta obejmuje dużo większą liczbę osób i rodzin niż 20 lat temu. Najczęstszą formą realizacji pracy charytatywnej było i jest prowadzenie "skarbonek klasowych", do których młodzież wrzuca swoje drobne ofiary. Dwa razy w roku młodzi wykonują własnoręcznie karty świąteczne, ze sprzedaży których dochód przeznaczany jest także, tak jak ze "skarbonek klasowych", na dożywianie młodzieży z ubogich rodzin naszej parafii w stołówce Gimnazjum nr 18, a wcześniej Szkoły Podstawowej nr 53 przy ul. Orkana. Koleją formą pomocy są spektakle teatralne przygotowywane przez młodzież dla młodzieży i dorosłych. Spektakle wystawiamy w szkole, w kościele parafialnym, a także na przeglądach teatralnych we Wręczycy Wielkiej - gdzie dwa razy z rzędu zajęliśmy I miejsce. Na spektakle w szkole młodzież składa dobrowolne ofiary pieniężne, które przeznaczamy na cele charytatywne. Dodatkowe fundusze na dożywianie pochodzą z organizowanych festynów parafialnych.
Możemy śmiało powiedzieć, że źródłem finansowania "naszej" działalności charytatywnej jest sama młodzież i dzieci wyczulone na potrzeby innych, ale również osoby dorosłe, które mimo własnych trudności finansowych, chętnie biorą udział w akcjach charytatywnych.
Rokrocznie dzięki pozyskanym przez nas środkom ok. 50 dzieci i młodzieży korzysta z dofinansowania kolonii letnich i zimowych. Przez cały okres pracy jako katecheci organizowaliśmy z dziećmi przeróżne loterie, przedstawienia, akcje zbierania żywności i inne, których celem było organizowanie pomocy na rzecz ubogich. Przekazywaliśmy zebraną żywność rodzinom wielodzietnym w naszej parafi, a wcześniej do schroniska dla bezdomnych przy ul. Krakowskiej i Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych.
Zaangażowanie w tych akcjach uczniów sprawiających wcześniej wiele problemów wychowawczych, przynosi satysfakcję nie tylko nam jako katechetom, ale też samym uczniom. Młodzież czuje się potrzebna i dowartościowana. Pomoc ubogim w opinii samej młodzieży ma duże wartości kształcące i wychowawcze. Nasze działania pomocy ubogim zostały dostrzeżone przez Wojewódzką Kapitułę ogólnopolskiego konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej "Najlepszy realizator dożywiania uczniów". Zostaliśmy wytypowani do udziału w finale ogólnopolskim.
Chcieliśmy jeszcze napisać o innych "akcjach" organizowanych wspólnie z młodzieżą, m.in. o jasełkach, Dniu Afrykańskim, czwartkowych Mszach św. dla dzieci, grupie teatralnej, jednodniowych wyjazdach integrujących, o osobach piszących do Niedzieli i innych gazet, rekolekcjach, nabożeństwach, ale zamiast artykułu to trzeba by napisać książkę. Chcielibyśmy tylko wspomnieć, że czymś, co najbardziej nas integruje, są wspólne wyjazdy na wakacje i zimowiska. Od 6 lat organizujemy wypoczynek letni i zimowy dla dzieci i młodzieży. Staramy się, aby koszty wypoczynku były jak najniższe, a pobyt ciekawy, stąd wycieczki, kuligi, wyjazdy na narty, gry, konkursy, biwaki pod namiotami i inne. Niezapomnianymi wrażeniami są spotkania z braćmi Golcami i ich mamą p. Ireną, która odwiedza nas co pół roku na naszych zimowych i letnich wyjazdach do Rycerki Górnej. Dotychczas skorzystało z wypoczynku ponad 2500 dzieci i młodzieży, z czego ok. 200 osób wyjechało bezpłatnie.
Wypoczynek organizowany przez parafię ma swój klimat, porządek i niepowtarzalną atmosferę. Między młodzieżą, dziećmi i opiekunami wytwarzają się więzi, które później procentują w życiu parafialnym, w różnych grupach i grupkach. Stajemy się przyjaciółmi dla siebie nawzajem i wspólnie dla Jezusa. Tak rodzi się wspólnota. Dlatego warto być dla młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraj podwójnych standardów

2024-06-15 10:50

[ TEMATY ]

Ryszard Czarnecki

Archiwum TK Niedziela

Jedną z najgorszych rzeczy, która może zdarzyć się w demokracji to „double standards”, czyli podwójne standardy. Chodzi o nierówne traktowanie ludzi czy grup społecznych i środowisk przez państwo. Jeżeli zwykły Kowalski czy Nowak zaatakuje nożem kogokolwiek i jeśli zostanie złapany, to regularnie idzie siedzieć. Jeżeli nożownik zaatakuje prawicowego polityka, jak to zdarzyło się ostatnio to zostaje natychmiast potem wypuszczony z aresztu –a to oznacza , że państwo w praktyce daje wyraźny sygnał, iż takie zachowania mogą być tolerowane. Skądinąd wcześniej bywało podobnie, gdy fizycznie atakowani byli "proliferzy" czyli obrońcy życia nienarodzonych. Atakującym z tego powodu włos z głowy nie spadł, a zyskali nawet sławę i wsparcie w środowiskach liberalno-lewicowych.

Takich przykładów jest więcej. Członek Straży Marszałkowskiej, który w zeszłej kadencji Sejmu RP wysyłał zjadliwe SMS-y wobec znanej posłanki ówczesnej opozycji – został natychmiast zwolniony z pracy (gdy rządził PiS , podkreślam) i miał postępowanie prokuratorskie. Gdy e-mailowy, ale nie tylko hejt dotykał polityków prawicy to prokuratury w całym kraju – za rządów zresztą Prawa Sprawiedliwości ! – seryjnie, taśmowo umarzały takie sprawy…

CZYTAJ DALEJ

Zanim na boisku, najpierw przy ołtarzu

2024-06-15 09:35

ks. Łukasz Romańczuk

Do Brzegu przyjechały drużyny piłkarskie LSO z Archidiecezji Wrocławskiej, a także jedna z diecezji świdnickiej. Na boisku Stadionu Miejskiego w Brzegu, gdzie na co dzień trenuje Stal Brzeg do rywalizacji przystąpili zarówno ministranci jak i lektorzy i ceremoniarze. Zanim rozpoczęły się rozgrywki sportowe, wszyscy spotkali się na Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Mszy świętej przewodniczył bp Maciej Małyga, który w homilii nawiązał do czytań mszalnych, w których Eliasz nakłada płaszcz Elizeuszowi. Wskazując na ten moment w Piśmie Świętym hierarcha porównał przekazanie płaszcza prorockiego do nałożenia koszulki piłkarskiej. To duża odpowiedzialność, wymagająca dyscypliny i zaangażowania. To powierzone zadanie, które należy wykonywać sumiennie i uczciwie. W związku z tym nie zabrakło także odniesienia do postawy fair-play zarówno na boisku piłkarski, jak i w życiu codziennym.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

W homilii podkreślił, że Maryja „przychodzi jako wielka nauczycielka służby ołtarza”. – Matka Boża chce przypomnieć: w czymkolwiek bierzecie udział, cokolwiek robicie, nie zapomnijcie, że jesteście przede wszystkim ministrantami Boga. Nie jesteście tylko sługami ampułek, gongu, dzwonków, wody, wina, takich czy innych czynności, chociaż one są niesłychanie ważnymi znakami. Jeśli jednak będzie służyć tylko znakom, a zapomnicie, że tam jest Pan Bóg, wasza służba będzie bezużyteczna – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję