Reklama

Kościół

Lubuska Droga św. Jakuba

Istnieje wiele tras pielgrzymkowych, ale jedną z nich cechuje szczególny fenomen. Mowa o Szlaku św. Jakuba, zwanym też Camino de Santiago. Jedna z jego dróg biegnie przez Polskę.

Niedziela Ogólnopolska 49/2020, str. 19

[ TEMATY ]

droga św. Jakuba

Ks. Zbigniew Kucharski

Kościół św. Wojciecha w miejscowości Święty Wojciech znalazł się na szlaku lubuskiego odcinka Drogi św. Jakuba

Kościół św. Wojciecha w miejscowości Święty Wojciech znalazł się na szlaku lubuskiego odcinka Drogi św. Jakuba

Pielgrzymowanie to praktyka znana wśród chrześcijan już od ponad 1000 lat. Najstarszy zachowany opis pielgrzymki pochodzi z 333 r. Katolicy pielgrzymują do miejsc szczególnych łask i cudów. Nadchodzący rok zostanie poświęcony pokutnej drodze Camino, ogłoszony został bowiem jubileuszowym rokiem św. Jakuba.

– Santiago de Compostella, obok Ziemi Świętej i Rzymu, jest zaliczany do trzech głównych miejsc pielgrzymkowych Kościoła katolickiego na świecie – mówi Niedzieli ks. Zbigniew Kucharski, związany z projektem promującym Lubuską Drogę św. Jakuba. – Ciekawostką jest to, że w okresie średniowiecza często wybuchały różne epidemie i wierni pielgrzymowali do Santiago de Compostela, głównie po to, by prosić o ochronę przed tymi zagrożeniami. Ludzie, którzy tam docierali, na znak przemiany swojego życia, także tej duchowej, kąpali się w oceanie, nakładali nowe szaty i w drogę powrotną zabierali ze sobą muszlę. Stąd właśnie muszla jest symbolem Szlaku św. Jakuba – dodaje ks. Kucharski.

Reklama

Dużą rolę w promocji jakubowych szlaków odegrał św. Jan Paweł II, który dwukrotnie odwiedził sanktuarium w Santiago de Compostela; zwracał uwagę na to, że świadomość europejska zrodziła się właśnie z pielgrzymowania. W 1982 r., bezpośrednio po pielgrzymce papieża Polaka, Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych.

„Santiago de Compostela to nie tylko sanktuarium, to także droga w sensie gęstej sieci pielgrzymich traktów. Przez stulecia Droga św. Jakuba była drogą nawrócenia i niezwykłego świadectwa wiary. Wzdłuż niej wzniesiono widzialne pomniki wiary pielgrzymów: kościoły i liczne hospicja. Pielgrzymka posiada bardzo głębokie znaczenie duchowe i sama w sobie może być ważną katechezą” – powiedział św. Jan Paweł II w 1989 r.

W ostatnich latach zauważamy rosnące zainteresowanie Drogami św. Jakuba. Sposobów na dotarcie do hiszpańskiego sanktuarium jest wiele, trasy pielgrzymowania prowadzą przez liczne europejskie kraje, w tym Polskę.

Reklama

– Szlaki te pokrywają Europę jak krwiobieg. Wyznaczane są po szczegółowych badaniach, które mają na celu wskazanie rzeczywistych, historycznych dróg św. Jakuba – zaznacza ks. Kucharski.

Jednym z najpopularniejszych szlaków w Polsce jest Lubuska Droga św. Jakuba, która przygotowuje się do przyszłorocznego jubileuszu.

– Odcinek Lubuski bierze swoją nazwę nie od obecnego województwa lubuskiego, ale od diecezji Lubusz, która była na tych ziemiach w średniowieczu. Liczy on 280 km długości. W związku z nadchodzącym jubileuszem jako Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stworzyliśmy internetowy portal promujący Lubuską Drogę św. Jakuba. Internauci mogą znaleźć tam przewodnik po szlaku, filmy, ciekawostki, e-album czy informator – mówi Niedzieli ks. Zbigniew.

Projekt, który został stworzony przy współpracy z Młodzieżową Agencją Informacyjną MAIKA skierowany jest głównie do młodego pokolenia, które ma szansę wzbudzić w sobie zamiłowanie do pielgrzymowania. – Pielgrzymowanie na Camino to rekolekcje, podczas których człowiek zostaje sam na sam z Bogiem. Bo nawet jeżeli spotykasz innych ludzi, to odnajdujesz w nich Chrystusa; jeżeli podziwiasz piękne widoki, to widzisz w nich piękno Stwórcy i jeżeli ktoś przypadkowy częstuje cię posiłkiem, to doświadczasz w tym momencie dobroci Boga. Takie jest właśnie Camino: to modlitwa, wyciszenie i piękno, które jest wokół nas, a którego w codziennej gonitwie nie dostrzegamy – mówi Niedzieli Monika, która wspólnie z mężem i znajomymi wyruszyła Drogą św. Jakuba.

Więcej informacji o Lubuskiej Drodze św. Jakuba na stronie: lubuskadsj.pl

2020-12-02 10:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Po śladach Jakuba

Mazowiecka Droga św. Jakuba to ciekawa oferta dla pielgrzymów, dla tropicieli tradycji, ale także dla zwykłych turystów. Wystarczy, idąc, wyobrazić sobie, że już w XIV wieku zmierzano nią do Santiago de Compostela

Niemal 140-kilometrowy szlak rozpoczyna się przy archikatedrze św. Jana na Starym Mieście w Warszawie, Wiedzie wzdłuż Wisły, przez Las Bielański, Tarchomin, Modlin i Płock, a kończy w Dobrzyniu nad Wisłą. Stamtąd można iść dalej, przez Wielkopolskę ku granicy i przez Niemcy i Francję do Hiszpanii.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Dzięki Niemu bezpiecznie dopłynę do portu, o który w moim życiu chodzi...

2021-08-01 10:30

[ TEMATY ]

wiara

Jezus

Bp Adrian Galbas

Karol Porwich/Niedziela

Zwracając się do uczestników bp Adrian Galbas zachęcał do refleksji nad pytaniem, dlaczego tu jestem, co mnie "ciągnie" do Mszy? Przyzwyczajenie, religijność, tradycja, zwyczaj, wychowanie? To, że akurat nie mam nic lepszego do roboty? Czy przekonanie, że On tu jest?

„Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i z których wychodzili zostawiając kule przy ołtarzu. Byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili na kulach i wychodzili o kulach. Oni nie byli uleczeni fizycznie, ale byli uzdrowieni wewnętrznie. Ci, co mieli dwie nogi, pytali tamtych, skąd mają tyle siły i optymizmu w sobie. I byłem na takich Mszach świętych, na które ludzie przychodzili i wychodzili tacy sami. Gdzie jest klucz? Właśnie w wierze. Na tym polega dzieło Boże…” – mówił bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji Ełckiej w homilii wygłoszonej w czasie Mszy Świętej w intencji żeglarzy i turystów w Wierzbie na Mazurach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję