Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Zapatrzeć się w Chrystusa

„Chrystus i współczesny człowiek w nauczaniu Jana Pawła II” – tak brzmiał tytuł katechezy w bazylice.

Niedziela bielsko-żywiecka 49/2020, str. I

[ TEMATY ]

katecheza

PB

Katechezę wygłosił ks. Robert Woźniak

Katechezę wygłosił ks. Robert Woźniak

Papież Polak był zapatrzony w tajemnicę Chrystusa – przypomniał ks. prof. Robert Woźniak z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II (UPJPII) w Krakowie. – Nie ma nic w Janie Pawle II i w jego twórczości, co nie byłoby sposobem głoszenia tej wielkiej tajemnicy Chrystusa, który jest jedynym kluczem do historii człowieka, jedynym kluczem do mojego życia – mówił. – Mogę wymyślać inne drogi: drogę buntu, obojętności, rewolucyjnej walki, tupania nogami, drogę sprzeciwu, przekleństwa, drogę polityki, drogę kłamstwa, ale jedyna droga, która prowadzi do domu, to jest Chrystus – dodał, odnosząc słuchaczy do programowego dokumentu pontyfikatu Jana Pawła II „Redemptor hominis”. Jak przypomniał, pierwsza papieska encyklika z 1979 r. była oparta o rozważania napisane przez Ojca Świętego jeszcze w Krakowie i zainspirowana Soborem Watykańskim II.

Reklama

Autor katechezy zwrócił także uwagę, że Jan Paweł II powiedział bardzo wiele rzeczy o polityce czy kulturze lub ekonomii, ale tylko dlatego, że mówił przede wszystkim o Chrystusie. Podkreślił, że dla Jana Pawła II miarą człowieczeństwa jest właśnie Jezus Chrystus. – Dla wierzącego ten ideał, wzór człowieka to Jezus. To Chrystus objawia człowiekowi miłość. On otwiera nas na nią i uczy, jak ją przyjmować – tłumaczył kapłan, przestrzegając, że tym, co oddala nas od Chrystusa, jest brak solidarności z drugim człowiekiem. Katecheza miała miejsce 17 listopada.

Ks. prof. Robert Woźniak jest kapłanem archidiecezji krakowskiej, teologiem, adiunktem w Katedrze Antropologii Teologicznej UPJPII. Doktorat z teologii dogmatycznej obronił na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie. Studiował także w Rzymie. Jest laureatem Nagrody im. ks. Józefa Tischnera w roku 2008, wiceprzewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia Teologów Dogmatyków. Był tłumaczem papieża Franciszka podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

2020-12-02 10:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM: kardynał Schönborn przypomina o „krzyku uwięzionych”

[ TEMATY ]

kardynał

katecheza

ŚDM w Krakowie

29.07

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Kard. Schönborn

Podczas katechezy w ramach Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie kardynał Christoph Schönborn przekonywał dziś, że miłosierdzie jest właściwością zarówno boską, jak i ludzką, a zarazem cnotą, zaś człowiek miłosierny otwiera swe serce na troski i cierpienia innych. Mówił też o „krzyku uwięzionych” przebywających w więzieniach w całej Europie.

Arcybiskup Wiednia co roku w okresie Bożego Narodzenia odwiedza centralne więzienie w stolicy Austrii i – jak wyznał – za każdym razem jest wstrząśnięty widokiem twarzy tak wielu młodych ludzi, wcale nie starszych od tych zgromadzonych w tych dniach w Krakowie. Zaznaczył, że gdy opiekunowie więzienni, uczestniczący w międzynarodowych kursach katechetycznych „Alfa”, pokazali mu zdjęcia z różnych więzień na naszym kontynencie, było to dla niego „niewyobrażalne”.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Tokio/żeglarstwo – w RS:X złoty medal dla Badloe, Myszka zdyskwalifikowany

2021-07-31 09:53

[ TEMATY ]

sport

żeglarstwo

Tokio 2020

PAP/EPA/CJ GUNTHER

Tokio 2020: Piotr Myszka

Tokio 2020: Piotr Myszka

Holender Kiran Badloe zdobył złoty medal w olimpijskich regat żeglarskich w windsurfingowej klasie RS:X. Piotr Myszka został z powodu falstartu zdyskwalifikowany w wyścigu finałowym i ostatecznie zajął szóste miejsce.

Przed finałem Polak zajmował czwarte miejsce. W ostatnim wyścigu za falstart oprócz niego zostali zdyskwalifikowani także Francuz Thomas Goyard oraz Włoch Mattia Camboni, z którymi Myszka miała walczyć o medale. Przed sobotnim startem Polak tracił do zajmującego trzecie miejsce Włocha tylko trzy punkty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję