Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 52/2020, str. 4

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok

Boże Narodzenie na Jasnej Górze

Aktualne ograniczenia dotyczące liczby wiernych na Jasnej Górze: w kaplicy Matki Bożej – 27 osób, w bazylice jasnogórskiej – 78 osób, w kaplicy Sakramentu Pokuty, gdzie odbywa się spowiedź – 15 osób.

Zachęcamy do łączności z Jasną Górą przez TVP, Radio Jasna Góra lub kanał Jasnej Góry na youtube.com .

Reklama

Transmisje Mszy św. z Jasnej Góry: godz. 7.00 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w TVP 1 (od poniedziałku do soboty); godz. 13.30 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w Telewizji Trwam (od poniedziałku do soboty); godz. 9.30 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w Telewizji Trwam (w niedzielę); godz. 11.00 – Msza św. z Kaplicy Matki Bożej – transmisja w TVP 1 (w niedzielę).

Transmisja wszystkich Mszy św. i nabożeństw z Kaplicy Matki Bożej:
– platforma VOD TVP
– kanał YouTube Jasnej Góry
– strony internetowe: www.jasnagora.pl , www.jasnagora.com , www.niedziela.pl .

Adoracja Najświętszego Sakramentu w Kaplicy Pokutnej.

Reklama

Prośby na Nowennę do Matki Bożej można składać w Kaplicy Cudownego Obrazu oraz za pośrednictwem strony internetowej jasnagora.pl .

Muzea jasnogórskie nieczynne do odwołania.

Ogień z Groty Narodzenia dotarł na Jasną Górę

Mimo pandemii na Jasną Górę dotarło Betlejemskie Światło Pokoju. Tradycyjnie już, jego uroczystego przekazania na ręce abp. Wacława Depo dokonali członkowie Związku Harcerstwa Polskiego. Od ognia z Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem zapalono wieczną lampkę w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Zebranych przywitał o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry. – Przynosicie dzisiaj Betlejemskie Światło Pokoju – powiedział. – Światło to symbol Chrystusa, który jest światłością świata. Łatwiej jest przynieść światło, choć i to łączy się z ogromnym wysiłkiem, ale znacznie trudniej czynić to, czego dokonał św. Jan Chrzciciel, który świadczył o światłości. Na czym polega dawanie tego świadectwa? Na tym, co wyraża jedna z form przyrzeczenia harcerskiego. Oto ona: „Na mój honor, z łaską Bożą, przyrzekam całym życiem służyć Bogu, Kościołowi, mojej Ojczyźnie i Europie chrześcijańskiej, nieść w każdej potrzebie pomoc bliźnim i przestrzegać prawa harcerskiego”.

– Radujmy się dzisiaj tym światłem, które rozbłysło w Betlejem i dzięki harcerskiej służbie przez Słowację dotarło do Polski, a dzisiaj do nas – powiedział podczas homilii abp Wacław Depo. – Przekroczyło granice i przyszło do nas. To światło betlejemskie, gdy myśli się po ludzku i patrzy na ten płomień, nie jest czymś wielkim, nie ogrzeje wielu, ale gdy zostanie umieszczone w ciemnym pomieszczeniu – tak jak podczas Mszy św. roratnich w zaciemnionych kościołach – wówczas następuje radykalna zmiana. Podobnie jest z głębią naszych serc. Jeśli uwierzymy, że światło chrztu św. zostało zapalone nie tylko na czas naszego życia, ale także na wieczność, wtedy mamy siłę nie z nas samych, ale z Boga, który jest w nas i który chce się w nas rodzić. Ludzie nadal mogą tego światła nie przyjmować, mogą czynić wszystko, żeby je zdmuchnąć, żeby przestało świecić, ale wtedy nastałaby już tylko ciemność. Za mało jest czuwających serc, a za dużo odruchów antyadwentowych, dlatego dobrze, że tutaj przychodzicie i że z tego miejsca ten płomień rozchodzi się po całej Polsce. Płomień nadziei, pokoju, wiary, miłości i służby – podkreślił abp Depo.

Na zakończenie Mszy św. wręczono specjalne medale 30-lecia Betlejemskiego Światła Pokoju. Otrzymali je abp Wacław Depo, Klasztor Jasnogórski oraz częstochowski Hufiec ZHP. – Dzisiaj mamy szczególną okazję: 30-lecie przekazywania przez polskich harcerzy z ZHP Betlejemskiego Światła Pokoju – powiedziała Lucyna Czechowska, zastępczyni naczelniczki ZHP ds. wychowania, która wręczała odznaczenia. – Nie wyobrażamy już sobie Betlejemskiego Światła Pokoju bez Jasnej Góry. Dlatego chciałabym, aby symbolem naszej wiary w to, że możemy tu zawsze liczyć na ciepłe przyjęcie i że mamy te same ideały oraz te same wartości, był ten złoty medal Betlejemskiego Światła Pokoju. Żeby był on symbolem tego, że nadal będzie tak, jak było...

2020-12-19 19:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1. urodziny #ZatrzymajAborcję na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Zatrzymaj aborcję

Zdzisław Sowiński

W piątek 30 listopada będziemy świętować 1. urodziny obywatelskiego projektu ustawy #ZatrzymajAborcję. To będą wyjątkowo smutne "urodziny", bo przez te 12 miesięcy sejmowej obstrukcji nie urodziło się, a właściwie zostało celowo zabitych ok. 1100 niewinnych Polaków.

Na Mszę świętą w kaplicy Cudownego Obrazu zaproszeni są wszyscy, którym zależy na ochronie nienarodzonych dzieci. Eucharystię przebłagalną za grzech aborcji odprawi Ksiądz Biskup Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej. Wierni będą modlić przed ołtarzem Królowej Polski o natychmiastowe wprowadzenie prawa chroniącego życie dzieci nienarodzonych. - W piątek 30 listopada mija rok od złożenia w Sejmie projektu #ZatrzymajAborcję wraz z rekordową liczbą blisko miliona podpisów poparcia. Na Jasnej Górze o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza Św. o rychłe wprowadzenie prawa chroniącego życie dzieci. Serdecznie zapraszamy! - napisała w zaproszeniu na Twitterze Kaja Godek.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Jastrzębski: kard. Wyszyński i matka Czacka to współcześni prorocy

2021-07-29 00:33

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

beatyfikacja

matka Elżbieta Czacka

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Mieszkańcy Warszawy modlili się o dobre owoce beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Jerzy Jastrzębski, a koncelebrowali: o. dr Gabriel Bartoszewski OFMCap, ks. Tadeusz Sowa, ks. Eugeniusz Leda i ks. Michał Kotowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję