Reklama

Wiadomości

Prasa zagraniczna

Amerykańskie parafie zubożały

W minionym roku fiskalnym w amerykańskich parafiach o 25% zmniejszyły się wpływy na tacę. Lepiej radziły sobie parafie, które w czasie pandemii COVID mocniej zaangażowały się w organizowanie zbiórek w internecie. W przypadku tych, które tego nie robiły, spadek wpływów sięgnął nawet połowy dotychczasowych przychodów. Badanie przeprowadził Uniwersytet Villanova.

SIR

Kościół imigrantów

Kościół katolicki w Szwajcarii poinformował, że coraz większa część wiernych przyznających się do katolicyzmu pochodzi z krajów biednego Południa. Dziś to już 40%. Według danych statystycznych, w Szwajcarii żyje 3 mln katolików. Wynika z tego, że ponad milion stanowią tam sami imigranci lub ich potomkowie. Co to oznacza dla szwajcarskich diecezji? Konieczność reorganizacji duszpasterstwa i większe zaangażowanie w opiekę nad imigrantami. Już dziś Helweci prowadzą 110 punktów misyjnych, w których duszpasterstwo jest ukierunkowane na pracę z imigrantami.

REUTERS

O papieskiej emeryturze

Reklama

Kardynał George Pell w swoim wyjątkowym dziele, w których zamieścił wspomnienia z pobytu w więzieniu – niesłusznie, jak ocenił Sąd Najwyższy Australii – zawarł wiele przemyśleń, m.in. o roli papieża emeryta.

Uważa on, że sprawę należy uregulować, gdyż przypadek przejścia na emeryturę Benedykta XVI nie będzie prawdopodobnie odosobniony – jego następcy mogą częściej korzystać z takiej możliwości.

Prawo ogólnie mówi o tym, że papież, o ile czyni to w sposób wolny, może zrezygnować z urzędu. Nie określa natomiast jego późniejszej pozycji w Kościele. Kardynał Pell zaproponował dwa rozwiązania. Pierwszy wariant daje emerytowanemu papieżowi prawo do tytułu papieża seniora, ale nie daje mu prawa do noszenia białej sutanny. W wariancie drugim ustępujący papież otrzymałby tytuł emerytowanego biskupa diecezjalnego. Kiedy należałoby uregulować tę kwestię? Zdaniem kard. Pella, niezręcznie byłoby dyskutować nad nią za życia papieża seniora.

The Washington Post

Naruszyli prawo człowieka

Reklama

Mają rację ci, którzy twierdzą, że niektóre obostrzenia związane z walką z koronawirusem gwałcą fundamentalne prawa człowieka, w tym prawo do swobody wyznania. W wielu krajach, m.in. Irlandii, Francji, Wielkiej Brytanii i Belgii, szczególnie w czasie drugiej fali pandemii, prawo człowieka do wyznawania i praktykowania swej wiary potraktowano jako zupełnie nieistotne, zamykając kościoły, synagogi i meczety. W Belgii chrześcijanie byli wzburzeni tym, że zamyka się kościoły, w ślubach może uczestniczyć tylko 5 osób, a w pogrzebach – 15, jednocześnie zostawia się otwarte niemal wszystkie sklepy. Belgijski Sąd Najwyższy podzielił te zastrzeżenia i uznał, że zarządzenia władz łamią konstytucję. Politycy zasłaniają się wolą walki z pandemią, ale będą musieli dostosować się do wyroku sądu. Niestety, sąd nie jest w stanie ustalić, czy robią to z niewiedzy czy z niechęci do religii.

The Federal Council

Ambasadorzy Szwajcarii

Jakie są szwajcarskie globalne marki? Oczywiście, banki, zegarki i czekolada. Jest jeszcze jedna, o której pewnie słyszeli prawie wszyscy mieszkańcy globu: Gwardia Szwajcarska – straż papieża i Watykanu.

Ten fakt dał powód szwajcarskiemu rządowi, aby kwotą 5 mln franków szwajcarskich wesprzeć fundusz remontu obiektów gwardii na terenie Państwa Watykańskiego. Nieruchomości pilnie tego wymagają. Zbudowano je na początku XIX wieku i od tej pory przeszły tylko niewielkie naprawy. Dziś trzeba zmienić niemal wszystko, dlatego koszt inwestycji jest niebagatelny – 55 mln franków szwajcarskich. Finanse Watykanu, szczególnie w czasie pandemii, nie przedstawiają się najlepiej, a budżet się nie spina, dlatego funduszy poszukuje się na zewnątrz. Powstała specjalna fundacja, która zbiera pieniądze na konieczny remont garnizonu tej wyjątkowej w skali świata jednostki. W budynkach mieszka obecnie 135 gwardzistów oraz personel pomocniczy.

2020-12-28 16:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msze publiczne zostaną wznowione w Austrii 15 maja

[ TEMATY ]

prasa

Austria

zagraniczna

koronawirus

©Gebetsaktion Medjugorje Wien

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Kard. Christoph Schönborn nazywa Medjugorie „konfesjonałem świata”

Sebastiam Kurz wydał obwieszczenie podczas konferencji prasowej w Wiedniu w południe czasu lokalnego 21 kwietnia.

Ojciec Peter Schipka, sekretarz generalny konferencji biskupów austriackich, potwierdził, że liturgie

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję