Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kolędowanie w Objawienie Pańskie

Nie przemarsz, a śpiewanie kolęd. Nie 6, lecz 5 stycznia. Tak w wielkim skrócie można przedstawić program tegorocznego Orszaku Trzech Króli.

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2021, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

kolędowanie

PB

W tym roku nie będzie tradycyjnego Orszaku Trzech Króli

W tym roku nie będzie tradycyjnego Orszaku Trzech Króli

Do wspólnego kolędowania w parafiach lub w gronie rodzinnym zachęcają organizatorzy w wigilię uroczystości Objawienia Pańskiego. W tym roku wypada dziesiąta rocznica organizowania Orszaku Trzech Króli na Podbeskidziu. Tegoroczny orszak będzie miał formę wspólnego kolędowania transmitowanego on-line.

W Bielsku-Białej kolędowanie odbędzie się w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Aleksandrowicach. Jerzy Kupnicki, jeden z koordynatorów bielskiego orszaku, podkreślił, że w nawiązaniu do tegorocznego hasła ogólnopolskiego przedsięwzięcia – „Panu dzięki oddawajmy” – nacisk będzie położony na słowa, na poezję, na dorobek wieszczów i poetów.

Reklama

Oprócz tej świątyni podobne kolędowanie zaplanowano w kilku innych kościołach Bielska-Białej. Nie zabraknie zewnętrznych znaków, które towarzyszyły pochodom. Stanie się tak m.in. dlatego, że mieszkańcy Bielska-Białej zdobyli III miejsce w internetowym konkursie organizowanym przez ogólnopolską funkcję Orszaku Trzech Króli. Bielszczanie rzutem na taśmę „wyklikali” nagrodę: 800 śpiewników kolędowych oraz 500 czekoladek. Do tego dochodzą jeszcze symboliczne korony królewskie będące rozpoznawalnym znakiem projektu.

Hasło tegorocznego orszaku („Panu dzięki oddawajmy”) zaczerpnięto z Pieśni XIII Księgi Wtóre autorstwa Jana Kochanowskiego.

Przez dekadę organizowania przemarszów ulicami miast do Orszaku przylgnęło miano największych jasełek na świecie. W dotychczasowych edycjach brało udział prawie tysiąc miast Europy i po kilka miejscowości z Afryki, Ameryki Północnej i Południowej.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźcie i głoście

[ TEMATY ]

kolędowanie

Zofia Białas

W niedzielę 1 stycznia wieluńscy niepełnosprawni, zrzeszeni we wspólnocie Betel im. Św. Franciszka z Asyżu, spotkali się na swojej comiesięcznej Mszy świętej. Eucharystię, pierwszą w Nowym Roku 2017, poprzedziło wspólne kolędowanie. Kolędowali członkowie Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji, ks. Mariusz Sztaba, kapelan niepełnosprawnych i niepełnosprawni ze swoimi opiekunami.

W homilii ks. kapelan przybliżył obecnym postać Bożej Rodzicielki, która wtedy, gdy nadeszła pełnia czasu, powiła Syna, przez którego otrzymaliśmy przybrane synostwo Boże, św. Józefa oraz pojęcia bliźniego, solidarności, pokoju. Mówił też o pasterzach, którzy jako jedni z pierwszych przywitali i adorowali Nowonarodzonego i jako pierwsi nowinę o narodzeniu ponieśli w świat. Ksiądz celebrans próbował wspólnie z uczestnikami Eucharystii znaleźć odpowiedź na pytania, – dlaczego Chrystus przyszedł na świat, jako człowiek i dlaczego chciał urodzić się w normalnej, pełnej rodzinie ( tu wspomnienie piątkowej uroczystości Świętej Rodziny i przypomnienie Credo). Popatrzcie na stajenkę, mówił, a zobaczycie opisane w Ewangelii sceny z betlejemskiej nocy Bożego Narodzenia – brak miejsca w gospodzie, osła, na którym brzemienna Maryja przybyła do Betlejem; posłuchajcie kolęd, które też są zapisem tamtych wydarzeń… Zwracając uwagę na słowa widniejące na planszy „Idźcie i głoście”, mówił, bądźcie jak pasterze, idźcie i głoście nowinę o narodzeniu Chrystusa swoim bliskim, znajomym, by zechcieli przychodzić na spotkanie z Chrystusem. Módlcie się także o pokój na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 37. pielgrzymka małżeństw i rodzin

2021-09-26 12:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rodzina

Adobe Stock

Pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” na Jasnej Górze trwa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Stanowi centralne w Polsce obchody Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris laetitia. Jest okazją do podkreślenia niezastąpionej roli rodziny oraz znaczenia więzi wspólnotowych między rodzinami. Centralnym jej punktem będzie Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego.

Dzisiejszy dzień od godz. 9.00 rozpoczęło spotkanie w Sali o. Kordeckiego. W jego ramach zaplanowano m.in. konferencję Moniki i Marcina Gomułków – o małżeńskich potrzebach; o Roku Rodziny mówić będzie ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP; temat wsparcia dla rodzin w specjalistycznych poradniach rodzinnych podejmie ks. Paweł Landwójtowicz, wykładowca na Wydziale Teologii Uniwersytetu Opolskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję