Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Tradycja namalowana na szkle

Pasjonat sztuki Zbigniew Micherdziński na trzech obrazach na szkle pokazał sceny związane z okresem Bożego Narodzenia osadzone w tradycji ludowej.

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2021, str. VI

[ TEMATY ]

malarstwo na szkle

Alicja Raszka-Micherdzińska

Artysta z jednym ze swoich dzieł

Artysta z jednym ze swoich dzieł

Zbigniew Micherdziński 30 lat temu zainicjował w Bielsku-Białej działalność Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury, którą kieruje do dziś. Jedną z jego pasji jest malarstwo na szkle, na którym skupia szczególną uwagę i do którego stara się zachęcać innych. W ostatnich miesiącach 2020 r. pracował intensywnie nad tworzeniem obrazów o tematyce bożonarodzeniowej, kolędniczej. Trzy obrazy, jakie wyszły spod jego ręki, nawiązują do szkoły żywieckiej, czyli mają białe tło i dominujące barwy: czerwoną, niebieską i zieloną. Ornamentem zdobniczym są pary szerokich zielonych liści oraz okrągłe symetryczne tarcze z ornamentem kropkowym.

6 stycznia przypada w Kościele uroczystość Trzech Króli. Nie pomijając tego faktu, artysta ukazał scenę z tradycji żywieckiej. Namalował grupę kolędniczą, w skład której wchodzili aniołowie ubrani w stroje góralskie i Trzej Królowie trzymający dary dla Pana. Towarzyszy im gwiazda betlejemska.

Reklama

– Kiedyś takie grupy kolędnicze odwiedzały domy tylko 6 stycznia w dzień Objawienia Pańskiego. Dzień ten obchodzi się na pamiątkę przybycia Mędrców ze Wschodu do Betlejem i pokłonu nowo narodzonemu Chrystusowi. Kolędnicy niosą symboliczne dary, jakie przynieśli Królowie, czyli kadzidło, mirrę i złoto. Nad kolędnikami Królami góruje Gwiazda Betlejemska. Ich drogi strzegą przygrywające wesołą melodię góralskie anioły – zauważa autor obrazu, dodając, że obecnie ta grupa kolędnicza jest w fazie zaniku.

Gdy już mowa o kolędowaniu, artysta wykonał jeszcze jeden obraz na szkle „Kolędnicy Beskidzcy”, który nawiązuje do tradycyjnego obchodu kolędniczego. – Dawniej wiele rodzin wyczekiwało w domach przybycia kolędników. A jeśli ich dom został pominięty, uważali to za zły znak. Na obrazie namalowałem nietypową grupę kolędników. Oni prezentują 3 tradycyjne w Beskidach rekwizyty obrzędowe, występujące zwyczajowo w trzech różnych grupach kolędniczych. Jednym z rekwizytów jest oczywiście szopka. Szopkę wykonywano z drewna i miała ukazywać nie tylko scenę narodzin Pana, lecz również sceny z życia danej miejscowości. W dawniejszych czasach nie było smartfonów, telewizorów czy komputerów. Takie szopki stanowiły więc dużą atrakcję dla domowników – zauważa Z. Micherdziński.

W twórczości artysty znalazło sie również miejsce na przedstawienie szopki bożonarodzeniowej na szkle.

Podziel się cytatem

Drugim rekwizytem jest gwiazda kolędnicza, która nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej. – Na obrazie namalowałem gwiazdę autorstwa nestora beskidzkich twórców ludowych Józefa Hulki – zaznacza.

Reklama

Kolejnym rekwizytem, który niosą kolędnicy, jest koza/turoń. Przybycie kolędników właśnie z nim miało zapewnić domownikom płodność i zdrowie, a gospodarstwu urodzaj.

W twórczości malarskiej Z. Micherdzińskiego nie mogło zabraknąć przedstawienia na szkle szopki bożonarodzeniowej. Na tym obrazie artysta pokazał Marię, Józefa i Dzieciątko w strojach zimowych górali żywieckich. Towarzyszą im rozśpiewani górale z darami, aniołowie zwiastujący światu radosną nowinę i zwierzęta zaciekawione tym, co się wydarzyło w szopce. – Takie właśnie wyobrażenie szopki betlejemskiej było najbliżej góralskiego serca – podkreśla.

Wspomniane prace powstały w drugiej połowie 2020 r. w ramach Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury, które artysta otrzymał na realizację projektu: „Magia tradycji ludowych w malarstwie na szkle w oparciu o szkołę żywiecką i jeleśniańską”. W 2020 r. prowadził również warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Żywcu oraz indywidualne. Uczestnicy malowali na szkle Boże Narodzenie i kolędników.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sercem malowane. Jak powstaje malarstwo na szkle?

[ TEMATY ]

sztuka sakralna

malarstwo na szkle

MJscreen MOK Jastrzębie-Zdrój

Artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle. Fot.

Artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle. Fot.

Zbigniew Micherdziński wystawia swoje prace obecnie w Żywcu oraz w Jastrzębiu-Zdroju. Można tam zobaczyć malarstwo sakralne na szkle. A w internecie dostępne są nagrania, na których artysta opowiada, jak powstaje malarstwo na szkle.

Artysta z Żywiecczyzny, który na co dzień kieruje Galerią Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, podkreśla na wernisażach, że malowanie jest dla niego wielką przygodą i radością. – Staram się malować w sposób nowoczesny: przestrzegam pewnych zasad, zwracając uwagę na kolor tła, kontury, dekoracje kwietne. Jednocześnie staram się, aby nie była to kopia tego, co było, ale żeby zaprezentować coś nowego. Moim ulubionym tematem są anioły, wizerunki Matki Boskiej i wybrani święci. Najbardziej lubię malować Madonny z elementami sztuki ludowej – zaznacza.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Młodych na Ślęży - [relacja]

2021-09-18 20:03

ks. Łukasz Romańczuk

Soli Deo - Idź na całość! Pod tym hasłem odbyło się Spotkanie Młodych na Ślęży. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 500 osób. Był czas na spotkanie, spacer, modlitwę, rozważanie słowa Bożego i zabawę.

Punktem kulminacyjnym była Msza święta, która pierwotnie miała się odbyć na placu przed kościołem, jednakże warunki pogodowe sprawiły, że odbyła się ona w kościele na Ślęży. Mimo mocnego ścisku każdy znalazł dla siebie miejsce.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję