Reklama

Niedziela Świdnicka

Powrócimy za rok!

W trosce o zdrowie uczestników Orszaku Trzech Króli, organizatorzy tego wydarzenia w mieście biskupim podjęli decyzję o odwołaniu najbliższej edycji barwnego korowodu.

Niedziela świdnicka 1/2021, str. I

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

FB Jan Jaśkowiak

Zeszłoroczny Orszak Trzech Króli w Świdnicy zgromadził ponad 6 tys. wiernych

Zeszłoroczny Orszak Trzech Króli w Świdnicy zgromadził ponad 6 tys. wiernych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podobnie sytuacja ma się w innych miejscowościach diecezji świdnickiej.

Orszak odwołany

– Czekaliśmy długo, zarówno przez listopad, jak i przez połowę grudnia, i zastanawialiśmy się, czy w tym roku odbędzie się Orszak Trzech Króli. Bardzo chcieliśmy zorganizować to wydarzenie, jednak z uwagi na obecną sytuację związaną z pandemią, w trosce o wszystkich, którzy mogliby uczestniczyć w tej publicznej manifestacji wiary, doszliśmy do wniosku, że w tym roku musimy orszak odwołać. Zwłaszcza, że 6 stycznia cały kraj będzie objęty narodową kwarantanną – mówi dla Niedzieli Świdnickiej Jan Jaśkowiak, organizator świdnickiego Orszaku Trzech Króli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Alternatywa tylko w Internecie

Ze względu na pandemię COVID-19 orszaki Trzech Króli, które są organizowane od 11 lat w uroczystość Objawienia Pańskiego na ulicach wielu miast, miały przyjąć nieco inną formą. Fundacja Orszaku Trzech Króli zaproponowała nawet alternatywę w postaci mini orszaków, spacerów orszakowych w gronie rodziny, Orszaku Kolęd, jednak te propozycje nie zostaną zrealizowane.

Reklama

Jedną z bezpiecznych form świętowania tego dnia będzie wspólne kolędowanie w gronie najbliższych lub wzięcie udziału w tzw. Orszakowym Challengu Kolędowym, który polegałby na nagraniu kolęd lub pastorałek i nominowaniu kolejnych rodzin, parafii, wspólnot, szkół czy innych grup do wspólnego śpiewania. Filmiki należy umieścić w mediach społecznościowych z hasztagiem #KoledujmyRazem. – W czasie pandemii COVID-19 wspólny śpiew będzie dla nas nadzieją na nowe życie, którego narodziny właśnie świętujemy – zachęcają pomysłodawcy.

Pamiętajmy o bliskich i seniorach

W ramach atmosfery świątecznej organizatorzy orszaku zachęcają do szczególnej pamięci o bliskich osobach, o rodzinach, seniorach, aby się z nimi skontaktować, zatroszczyć się, a nawet pomóc. – Troska i pamięć o najbliższych, mimo odległości, niech będą najlepszym sposobem zastąpienia atmosfery świąt Bożego Narodzenia, którą tworzyliśmy w ostatnich latach. Za rok powrócimy z przytupem! – zapewnia Jan Jaśkowiak.

W czasie pandemii COVID-19 wspólny śpiew kolęd będzie nadzieją na nowe życie, którego narodziny właśnie świętujemy.

Podziel się cytatem

Przypomnijmy, że w 2020 r. w 872 orszakach Trzech Króli w Polsce wzięło udział 1,3 mln uczestników. Orszaki Trzech Króli przeszły też w 18 miejscowościach za granicą. Natomiast w diecezji świdnickiej orszak zawitał do 22 miejscowości. Najliczniejszy był ten w Świdnicy, w którym wzięło udział ponad 6 tys. wiernych.

2020-12-28 16:23

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

6 stycznia – budzenie Kolosa

Już za kilka dni po raz ósmy wyruszą w całej Polsce Orszaki Trzech Króli. W tym roku zgłosiło się około czterysta miejscowości

Wśród nich również te z naszej diecezji: Dzierżoniów, Bielawa, Wałbrzych, Świdnica, Świebodzice, Strzegom, Jedlina-Zdrój, Nowa Ruda, Bardo, Głuszyca, Kudowa-Zdrój, Kłodzko, Lądek-Zdrój, Piława Górna i Ząbkowice Śląskie. 6 stycznia zwykli ludzie, rodziny, sąsiedzi na ulicach wiosek, miast i miasteczek złączą się razem, opowiadając tak jak potrafią, swoimi słowami i swoim sercem historię sprzed 2000 lat.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Lwów: władze regionu podkreśliły znaczenie pielgrzymki Jana Pawła II w 2001 roku

2026-06-25 18:08

[ TEMATY ]

Lwów

św. Jan Paweł II

#Pielgrzymka

Vatican Media

24 czerwca w siedzibie Rady Obwodowej we Lwowie odbyła się uroczystość upamiętniająca historyczną wizytę Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainie w 2001 roku. W wydarzeniu uczestniczyli arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich, duchowni, reprezentanci władz państwowych i samorządowych, parlamentarzyści, naukowcy, artyści oraz działacze społeczni.

Jak informuje Archidiecezja Lwowska, uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego Ukrainy. Następnie uczestnicy uczcili minutą ciszy pamięć poległych obrońców Ukrainy oraz odmówili wspólną modlitwę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję