Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W oczekiwaniu na beatyfikację

Rok 2021 poświęcony czcigodnemu słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu jest czasem 120. rocznicy jego urodzin i 40. rocznicy śmierci.

Prymasowi Tysiąclecia archidiecezja szczecińsko-kamieńska jest bardzo wdzięczna. W swoim 33-letnim posługiwaniu prymasowskim 9-krotnie nawiedzał teren obecnej archidiecezji, przy czym aż 7-krotnie Szczecin. Ponadto w latach 1951-67 był ordynariuszem tych ziem, a w latach 1972-81 – metropolitą.

Szczeciński kardynał

Reklama

To w Szczecinie w 1952 r. dowiedział się, że papież Pius XII wyniósł go do godności kardynalskiej. Dlatego powiedział: „«Kardynał Szczeciński» – bardzo Wam dziękuje, Dzieci Boże ze Szczecina, Gorzowa i Kołobrzegu, za waszą obecność, za braterską wspólnotę”. Ale też zastanawiał się: „Bóg jeden wie, jakie to ma znaczenie, że z polskiego Szczecina Prymas Polski, który tu przybył pełnić swą pracę duszpasterską – dziękuje Ojcu Świętemu za wyróżnienie”. Wobec Episkopatu Polski w Szczecinie, w 1974 r. powiedział: „Wiara umacnia człowieka, rodzinę, naród, pomaga do przetrwania największych nawet przeciwności. Doświadczyły tego ziemie, na których dzisiaj działają w duchu pokoju Bożego, odnowione przez papieża Pawła VI diecezje”.

Otwarte drzwi

Troska prymasa Polski o stałą organizację na Pomorzu Zachodnim w konsekwencji przyczyniła się do powołania wszystkich struktur diecezjalnych, w tym również seminarium duchownego. Czterdzieści lat temu, 24 marca 1981 r., bp Kazimierz Majdański erygował Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie. Słowa prymasa Polski skierowane do kapłanów tych ziem: „skoro zachowaliście jedność, o którą tak Chrystus dla swego Kościoła się modlił, to dowód, że jesteście Kościołowi Bożemu oddanymi i wiernymi sługami” – były pochwałą ich posługi, ale i też zadaniem na przyszłość. Stąd też prosił ich, aby prowadzili rzetelną pracę duszpasterską, której środkami powinny być: „młodość i świeżość duchowa, umiejętne wyszukiwanie współpracowników wśród świeckich, szerokie otworzenie drzwi plebanii (aperire, aperire, aperire!) i opera caritatis”.

Wiara umacnia człowieka, rodzinę, naród, pomaga do przetrwania największych nawet przeciwności. Kard. Stefan Wyszyński

Podziel się cytatem

Cud beatyfikacyjny

Dlatego Opatrzność Boża wdzięczna za jego posługę na tej ziemi dała stąd znak w postaci uzdrowienia za jego wstawiennictwem młodej, 19-letniej kobiety, dzisiaj siostry zakonnej Nulli, z nowotworu tarczycy. To cud potrzebny do beatyfikacji. Specjalne komisje zbadały przypadek kobiety i uznały, że zdrowie zawdzięcza wstawiennictwu Prymasa Tysiąclecia. Do tej opinii przychyli się papież Franciszek, który zatwierdził cud. Trwamy więc na modlitwie i czekamy na jego beatyfikację.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przez Maryję – samemu Bogu. Wystawa poświęcona kard. Wyszyńskiemu

W Książnicy Beskidzkiej można było oglądać wystawę fotograficzną pt.: „Per Mariam – Soli Deo” (Przez Maryję – samemu Bogu). Jest ona dostępna również w wersji internetowej.

W tym roku przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego (ur. 3 sierpnia 1901 r. w Zuzeli, zm. 28 maja 1981 r. w Warszawie). Ponadto Polacy oczekują na jego beatyfikację, przesuniętą w czasie z powodu epidemii. To wszystko stanowiło okazję do pokazania w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej ekspozycji poświęconej kardynałowi. – Wystawa składa się z 17 plansz obrazujących poszczególne etapy duszpasterstwa Prymasa Tysiąclecia. Teksty na planszach zaczerpnięto z nauczania papieża Jana Pawła II i kard. S. Wyszyńskiego – poinformował dyrektor Książnicy Beskidzkiej Bogdan Kocurek. W placówce można było ją oglądać do połowy marca.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję