Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Stoczniowcy, strajkujmy aż do zwycięstwa

To hasło umieszczone na płocie Stoczni Szczecińskiej towarzyszyło robotniczym protestom w 1970, 1971 i 1980 r.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 1/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Solidarność

protesty

stocznia

Z. P. Cywiński

Mural na ul. Antosiewicza 1

Mural na ul. Antosiewicza 1

Protesty te doprowadziły do zrodzenia się Solidarności. Przypomniał je nowy mural przy ul. Antosiewicza 1 w Szczecinie.

50 lat temu

17 grudnia 1970 r. w Szczecinie w centrum miasta doszło do krwawej konfrontacji władzy komunistycznej z demonstrantami. W jej wyniku życie straciło 16 osób, w większości młodych robotników i uczniów. Kilkaset demonstrantów odniosło poważne rany, niektórzy zostali inwalidami. Przyczyną protestu była podwyżka cen artykułów żywnościowych. Był on częścią wystąpień w miastach wybrzeża (Gdańsk, Gdynia, Elbląg, Słupsk). Przyniósł doświadczenia wykorzystane później w rewolucji Sierpnia ’80, który był przedostatnim etapem przed upadkiem systemu komunistycznego w Polsce w 1989 r. Twierdzi się wręcz, że bez Grudnia ’70 nie byłoby Sierpnia ’80.

Szczecińskie obchody

Reklama

Tegoroczna, 50. rocznica wydarzeń Grudnia ’70 z racji pandemii była obchodzona kameralnie. Nie było oficjalnych przemówień, tradycyjnego przemarszu z krzyżami z nazwiskami ofiar. Uroczystości odbyły się w miejscach symbolicznych dla tragedii.

W przededniu rocznicy miały miejsce wydarzenia z udziałem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka. Złożono kwiaty i zapalono znicze na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, gdzie pochowano 13 zamordowanych ofiar. Tego dnia odbyła się prezentacja wystawy Powstanie Grudniowe 1970. Wystawa plenerowa przygotowana przez pracowników IPN została ustawiona w Parku Żeromskiego na pl. Adama Mickiewicza. Opowiada ona o robotniczym buncie i przypomina, że za popełnioną zbrodnię nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Prezes IPN złożył też kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970 przy bramie stoczni.

Modlitwa za poległych

Uroczystości rocznicowe rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny w kościele św. Stanisława Kostki. Przewodniczył jej abp Andrzej Dzięga. W modlitwie za poległych i prosząc Opatrzność o opiekę nad wolną, suwerenną, demokratyczną Polską łączyli się prezydent i premier RP, których listy zostały odczytane.

Reklama

„Szczecin stanowi jedno z najważniejszych miejsc, w których pół wieku temu robotnicy stanęli do walki z opresyjnym systemem komunistycznej władzy” – napisał prezydent Andrzej Duda. – „To tutaj, w stolicy Pomorza Zachodniego, w 1970 roku – niestety, za cenę krwi i śmiertelnych ofiar – rozpoczęła się długa droga do fundamentalnych przemian w naszej Ojczyźnie oraz w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. To wtedy, przed pięćdziesięciu laty, sformułowane zostało po raz pierwszy żądanie wolnych, niezależnych od PRL-owskiej władzy związków zawodowych. To tu, w Szczecinie, zawiązał się Ogólnomiejski Komitet Strajkowy, który skupił ponad sto zakładów pracy i praktycznie przejął kontrolę nad miastem. Z tragicznych, ale i chlubnych doświadczeń Grudnia 1970 wyrósł historyczny sukces Sierpnia 1980”.

Pamiątkowy mural

W południe przed bramą stoczni odmówiono modlitwę Anioł Pański, nieliczne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Ofiar Grudnia. Następnie dokonano odsłonięcia muralu na ścianie budynku udostępnionej przez Szczeciński Park Przemysłowy przy ul. Antosiewicza 1. Powstał on na zlecenie szczecińskiego oddziału IPN przy wsparciu Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego oraz Stowarzyszenia Społecznego „Grudzień ’70 – Styczeń ‘71”. Wykonawcą muralu jest absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych Sabina Twardowska.

Kwiaty złożono także pod pomnikiem Anioła Wolności na pl. Solidarności w Szczecinie. Po zmroku zapłonęły tu światła pamięci. Późnym wieczorem na pl. Żołnierza odbyła się inscenizacja historycznych wydarzeń sprzed 50 lat, które rozegrały się przed ówczesnym budynkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Solidarność z Białorusią

Niedziela szczecińsko-kamieńska 35/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

Solidarność

Białoruś

Przemysław Fenrych

Przemysław Fenrych

Przed czterdziestu laty nauczyliśmy się słowa „solidarność”. Wiemy, że oznacza ono: „nikt nie może być samotny wobec prześladowania i wyzysku”. Teraz jest pilna potrzeba, by udowodnić, że to słowo nie jest dla nas pustym dźwiękiem.

Dziś, 30 sierpnia 2020 r., przypada 40. rocznica podpisania w Szczecinie porozumienia strajkujących stoczniowców z komunistycznymi władzami. Z pewnością każdy Czytelnik wie, że to porozumienie wraz podpisanym następnego dnia porozumieniem w Gdańsku otwarło drogę do utworzenia Solidarności, że – czego wówczas nie wiedzieliśmy – był to pierwszy krok do odzyskania 10 lat później niepodległości. Kusiło mnie zatem, by powspominać, w końcu uczestniczyłem w tych wydarzeniach duszą i sercem, byłem w stoczni przy podpisaniu tych porozumień, a potem zaangażowałem się w budowanie solidarnościowych struktur. Ale nie czas na wspominki, gdy rozpoczęta wtedy historia zdaje się toczyć dalej, gdy w miłej sercu sąsiedniej Białorusi dzieją się rzeczy, które wprost nawiązują do polskich doświadczeń sprzed czterech dekad. Przed czterdziestu laty nauczyliśmy się słowa „solidarność”. Wiemy, że oznacza ono: „nikt nie może być samotny wobec prześladowania i wyzysku”. Teraz jest pilna potrzeba, by udowodnić, że to słowo nie jest dla nas pustym dźwiękiem.

CZYTAJ DALEJ

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia Pana Jezusa

2021-07-23 16:46

[ TEMATY ]

św. Anna

Podlasie

Prostyń

Archiwum CIDD

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Bazylika Trójcy Przenajświętszej w Prostyni

Na mocy decyzji papieża Franciszka, niedziela 25 lipca br. jest obchodzona jako I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Wedle miejscowej tradycji, w XVI w. w Prostyni we wschodniej Polsce, miały miejsce objawienia babci Jezusa Chrystusa. Znajduje się tam sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny. To miejsce ważne także dla rodziny przyszłego błogosławionego – kard. Stefana Wyszyńskiego.

Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej i św. Anny liczy ponad 500 lat. Dokumenty archiwalne podają, że w 1510 roku w Prostyni św. Anna objawiła się Małgorzacie, żonie Błażeja. Święta poleciła, aby wybudowano kościół pw. Trójcy Przenajświętszej oraz kaplicę pw. św. Anny w miejscu jej objawienia.

CZYTAJ DALEJ

S. Becquart: synod ma być wydarzeniem duchowym

2021-07-23 20:31

[ TEMATY ]

duchowość

synod

Vatican News

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

S. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów

Nie ma synodu bez duchowości, bo synodalność to wspólne podążanie za Chrystusem i słuchanie Ducha Świętego – mówi s. Nathalie Becquart, podsekretarz Synodu Biskupów. W całym Kościele trwają przygotowania do procesu synodalnego, który rozpocznie się 9 i 10 października. Francuska zakonnica podkreśla, że nie wolno zapomnieć, iż synod ma być przede wszystkim wydarzeniem duchowym.

O tego roku synod zmienia swą formułę. Nie będzie jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem, który rozpocznie się na szczeblu lokalnym w diecezjach, a następnie będzie miał etap kontynentalny i dopiero po nim odbędzie się zgromadzenie synodalne w Rzymie. Procesu synodalnego nie należy jednak mylić z narodową drogą synodalną, która została zainicjowana w Niemczech. Tym razem chodzi o wydarzenie powszechne, w które mają się włączyć wszystkie Kościoły lokalne i wszystkie formy życia chrześcijańskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję