Reklama

Niedziela Wrocławska

#WrocławOrszalał

Tegoroczny Orszak Trzech Króli, który miał rozpocząć się w wielu miejscach w Polsce, będzie wyglądał inaczej. 6 stycznia spotkamy się w rodzinnym gronie. O tym, jakie propozycje przygotowali organizatorzy OTK, z Elżbietą Woźniak-Łojczuk, rzecznikiem prasowym wrocławskiego orszaku rozmawia Grzegorz Kryszczuk.

Niedziela wrocławska 1/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

Agata Pieszko

Trzej Królowie na Orszaku we Wrocławiu, 2019 r.

Trzej Królowie na Orszaku we Wrocławiu, 2019 r.

Grzegorz Kryszczuk: Od 28 grudnia została wprowadzona kwarantanna narodowa, która wyklucza zorganizowanie tradycyjnych orszaków w święto Objawienia Pańskiego. Mogliśmy się domyślać, że te uroczystości i tak będą wyglądać inaczej niż w poprzednich latach?

Elżbieta Woźniak-Łojczuk: Jako organizatorzy spodziewaliśmy się sporych utrudnień. Informacje, które do nas docierały z centrali orszakowej, wskazywały jasno, że we wszystkich miejscowościach, gdzie będziemy maszerować, jest potrzeba zmiany formuły. W tym roku będzie inaczej we Wrocławiu. Jest nam bardzo smutno i przykro, że nie będziemy mogli świętować tak jak co roku. Pierwszy raz nie będziemy mogli uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Staramy się zatem inaczej wyrażać naszą radość z Bożego Narodzenia.

W jaki sposób będziemy świętować?

Postanowiliśmy przenieść Orszak Trzech Króli do Internetu, tak jak obecnie większość wydarzeń. Będziemy zapraszać wrocławian do tego, aby byli z nami wirtualnie, przede wszystkim w mediach społecznościowych. Zachęcamy, żeby uskuteczniać tę Bożą radość poprzez nagrywanie filmików z kolędowania albo linkowania kolęd, które najbardziej lubimy. Zachęcamy, żeby to wszystko zadziało się 6 stycznia. Aby na naszych facebookowych tablicach, „instagramach” i w innych mediach społecznościowych zaroiło się od kolęd.

Reklama

Trzeba oznaczyć lub podpisać te publikacje?

Uruchomiliśmy hashtag pod nazwą #WrocławskiOrszakTrzechKróli. Każdy materiał, o którym wspomniałam, najlepiej podpisywać właśnie w taki sposób. Szybciej odnajdziemy się razem w Internecie. Dodatkowo mamy inny hashtag.

Jaki?

Jest to #WrocławOrszalał. Dzięki niemu zobaczymy, ilu z nas świętuje Objawienie Pańskie w zupełnie inny sposób. Po prostu chcemy zbudować wspólnotę. Pozwoli nam też zaakcentować to, że 6 stycznia jest dniem szczególnym, radosnym. Chcemy w tej radości wspólnotowej trwać, mimo kwarantanny i tego, że będziemy ten czas spędzać wyłącznie w gronie rodzinnym. Taka internetowa formuła nie pozwoli nam o tym wydarzeniu zapomnieć.

Kiedy wejdziemy na stronę internetową Orszaku Trzech Króli, pojawi nam się mapa z oznaczonymi lokalizacjami i podpisem Orszak 2021. Na Dolnym Śląsku są to m.in. Gniechowice, Brzezia Łąka, Oława czy Brzeg Dolny.

Wiedząc, że tradycyjnych orszaków nie będzie, zaproponowaliśmy, żeby kontynuując tę tradycję, zostać w kościele chwilę dłużej po Mszy św. i trochę pokolędować. Jeżeli uda się przeprowadzić takie miniinicjatywy to sukces. Mapa jest dostępna na stronie internetowej www.orszak.org.

2020-12-28 16:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: Chrześcijanie mają wnosić światło tam, gdzie panują ciemności

[ TEMATY ]

Orszak Trzech Króli

abp Józef Kupny

Radio Rodzina

Po prawie 30 miejscowościach archidiecezji wrocławskiej przeszły dziś Orszaki trzech króli. Największy – w stolicy Dolnego Śląska zgromadził 22 tys. osób. Wspólnie z nimi Świętej Rodzinie pokłonił się abp Józef Kupny.

W swoim przesłaniu do uczestników orszaku hierarcha nawiązał do słów z Księgi Izajasza: „Powstań! Świeć, bo przyszło twe światło i chwała Pańska rozbłyska nad tobą. Bo oto ciemność okrywa ziemię i gęsty mrok spowija ludy, a ponad tobą jaśnieje Pan i jego chwała jawi się nad tobą. I pójdą narody do twojego światła, królowie do blasku twojego wschodu”. Tłumaczył przy tym, że chrześcijanie są ludźmi obdarowanymi światłem Boga po to, by wnosili światło tam, gdzie panują ciemności. Metropolia dodał, że światłem Boga można być tylko wtedy, kiedy ludzie nie są podzieleni, żyją w zgodzie i miłości jako wspólnota. - Obrazem tego jest Orszak Trzech Króli, który od lat gromadzi tysiące Dolnoślązaków – mówił ksiądz arcybiskup, dopowiadając: To piękne wydarzenie na stałe wpisało się w krajobraz naszego miasta i bardzo się cieszę, że gromadzi całe rodziny i różne środowiska. To jedna z takich inicjatyw, które uświadamiają, jak ważne jest wspólne kroczenie w wyznaczonym kierunku, wzajemne wspieranie się na tej drodze, by ostatecznie cieszyć się i radować po dotarciu do celu.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

W Wielki Odpust Wiślicki

2021-09-20 09:15

[ TEMATY ]

diecezja kielecka

Wiślica

Agnieszka Dziarmaga

Dzięki pielgrzymkom diecezjalnym do Uśmiechniętej Madonny Łokietkowej w Wiślicy przywrócono rangę Wielkiego Odpustu Wiślickiego. 8 września bowiem, od stuleci w święto Narodzenia NMP gościli tutaj monarchowie, dostojnicy Kościoła i państwa, a kapituła wiślicka liczy co najmniej 600 lat.

Uroczystości odpustowe trwały od 5 do 8 września, z konferencjami, koncertami muzyki klasycznej, specjalnymi nabożeństwami i błogosławieństwem udzielanym relikwią krwi św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję