Reklama

Niedziela Podlaska

Kolędowanie z przesłaniem misyjnym

Okres Bożego Narodzenia jest ubogacony wieloma pięknymi zwyczajami i tradycjami, które pomagają w radosnym przeżywaniu tajemnicy wcielenia Syna Bożego.

Niedziela podlaska 2/2021, str. I

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Archiwum autora

Kolędnicy Misyjni dzielą się w kościele radością z narodzin Dzieciątka Jezus

Kolędnicy Misyjni dzielą się w kościele radością z narodzin Dzieciątka Jezus

Jedną z nich są kolędnicy, którzy w przebraniu postaci biblijnych odwiedzają rodziny i śpiewem kolęd dzielą się Dobrą Nowiną o przyjściu na świat Zbawiciela.

Siemiatycze wspierają Masajów

Tegoroczny projekt Kolędników Misyjnych dedykowany jest najmłodszym Masajom. To dzieci półkoczowniczego ludu afrykańskich wojowników, które od najmłodszych lat zajmują się zwierzętami i zbieraniem miodu, ale bardzo często nie umieją czytać i pisać. Nie są też objęte żadną opieką lekarską. Często żyją w bardzo ubogich warunkach, pozbawieni nadziei na lepsze życie.

Reklama

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Siemiatyczach, kierując się nauczaniem swojego patrona, od wielu lat brali udział w ogólnopolskiej akcji Kolędnicy Misyjni. Odwiedzali rodziny i ludzi pracujących w instytucjach, aby wraz z radosną nowiną o narodzeniu Chrystusa zanieść również przesłanie misyjne o tych, którzy czekają na Ewangelię.

W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, kolędnicy wystąpili w kościele parafialnym św. Andrzeja Boboli, przed Mszą św., w Niedzielę Świętej Rodziny. Niektórzy z nich kolędowali już po raz czwarty, kierując się głównie tym, aby dawać świadectwo swojej wiary i z miłości do Boga pomagać rówieśnikom w krajach misyjnych.

Głębszy sens kolędowania

Od 40 lat w Polsce organizowane jest kolędowanie misyjne. Dzieci przebrane w postaci z jasełek, np. Maryję, Józefa, anioła, pastuszka oraz osobę reprezentującą kraj, do którego w danym roku przeznaczona jest pomoc, zanoszą radość Bożego Narodzenia do odwiedzanych domów. Składają życzenia oraz zachęcają do modlitwy i pomocy materialnej potrzebującym w krajach misyjnych.

Dzieci, przygotowując kilkuminutową scenkę, potrzebne rekwizyty, śpiew kolęd oraz poznając problemy rówieśników, otwierają się na Boga i drugiego człowieka.

Podziel się cytatem

Reklama

Kolędowanie ma również charakter ewangelizacyjny. Dzieci przez swoje zaangażowanie ewangelizują nie tylko innych ludzi, ale także siebie wzajemnie. Przygotowując kilkuminutową scenkę, potrzebne rekwizyty, śpiew kolęd oraz poznając problemy swoich rówieśników, otwierają się na Boga i drugiego człowieka. Kolędnicy Misyjni uczą się wrażliwości, ponoszenia trudu i składania ofiary z własnego czasu wolnego, a także rezygnacji z możliwości wzięcia dla siebie zebranych ofiar.

Dziękujemy parafianom za odpowiedź na wezwanie wsparcia materialnego biednych dzieci w Afryce.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie misyjne

Niedziela sandomierska 4/2015, str. 1, 8

[ TEMATY ]

kolędnicy misyjni

Ks. Adam Stachowicz

Barwne korowody kolędników misyjnych zawitały do Radomyśla nad Sanem

Barwne korowody kolędników misyjnych zawitały do Radomyśla nad Sanem

Już po raz czwarty Radomyśl nad Sanem stał się gospodarzem Diecezjalnego Spotkania Grup Kolędników Misyjnych. Ks. Daniel Koryciński, dyrektor diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych, wyjaśnia: – Idea kolędników misyjnych zrodziła się w latach 90. ubiegłego wieku mając za cel promowanie idei misyjnej oraz kultywowanie ludowych jasełek. A mottem tegorocznego spotkania są słowa: „Ewangelia źródłem radości”. Tegoroczna akcja kolędników misyjnych wesprze dzieło misyjne pomocy dzieciom w Indiach – poinformował Ksiądz Dyrektor. Do Radomyśla przyjechało 35 grup dziecięco-młodzieżowych z naszej diecezji oraz zespoły kolędników z diecezji płockiej, lubelskiej, siedleckiej i rzeszowskiej. Organizatorzy podają, że w Radomyślu zjawiło się blisko 500 kolędników misyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Sierra Leone znosi karę śmierci

2021-07-24 18:11

[ TEMATY ]

śmierć

Sierra Leone

Graziako

Większość parlamentarzystów w Sierra Leone zagłosowała za zniesieniem kary śmierci. Aby decyzja ta stała się obowiązującym prawem wymagany jest jeszcze podpis prezydenta Juliusa Maady Bio.

Ostatnie egzekucje w tym afrykańskim kraju wykonano w 1988 r. Życie straciło wówczas 24 żołnierzy skazanych na śmierć pod zarzutem zorganizowania zamachu stanu.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję