Reklama

Niedziela Małopolska

Wejdźmy na szczyt

Większość z nas nie pamięta najważniejszego dnia naszego życia.

Niedziela małopolska 2/2021, str. III

[ TEMATY ]

chrzest

Archiwum Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego/D. Grześkowiak OP

Dorosłe osoby, które zapragnęły otrzymać chrzest

Dorosłe osoby, które zapragnęły otrzymać chrzest

Nie czynię dobra, którego chcę, ale zło, którego nie chcę” – pisał w Liście do Rzymian św. Paweł (Rz 9, 17). Co sprawia, że niemal każdego dnia działamy na przekór sobie? Pragniemy dobra, ale narzuca nam się zło. Ulegamy pokusom, odrzucamy natchnienia Ducha Świętego, poddajemy się zniechęceniu. Czy łaska chrztu św. nie miała nas uzdolnić do życia w pełni miłości, w przyjaźni z Bogiem i drugim człowiekiem?

Ponowne narodziny

Niedziela Chrztu Pańskiego może być dobrą okazją do zadania sobie pytania o konsekwencje i zobowiązania chrzcielne. We fragmencie Ewangelii wg św. Marka, czytanej w kościołach 10 stycznia, słyszymy, że Jezus tuż po chrzcie, wychodząc z wód Jordanu, usłyszał: „Ty jesteś mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” (Mk 1, 17).

Reklama

Od tego momentu, umocniony słowami Ojca, po 30 latach od dnia narodzin, Chrystus rozpoczyna publiczną posługę. To punkt zwrotny w Jego życiu i tych, których powoła na uczniów.

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej 2 sierpnia 2017 r. pytał: „Ilu z was pamięta datę swojego chrztu? (...) Twoim dzisiejszym zadaniem jest poznać datę chrztu lub ją sobie przypomnieć, jest to bowiem data powtórnych narodzin. (...) Urodziliśmy się dwa razy: pierwszy raz do życia w świecie, a drugi – dzięki spotkaniu z Chrystusem, przy chrzcielnicy. Tam umarliśmy dla śmierci, aby żyć jako dzieci Boga na tym świecie. Tam staliśmy się ludźmi w taki sposób, jakiego nigdy byśmy sobie nie wyobrazili”.

Dorośli na drodze do wiary

Wartość sakramentu chrztu głęboko zrozumieli katechumeni, którzy jako osoby dorosłe zapragnęli dołączyć do chrześcijańskiej rodziny. W wielu diecezjach, a także i w Krakowie, są parafie i ośrodki, które przygotowują chętne osoby do wstąpienia do Kościoła.

Reklama

Takim miejscem jest np. kościół św. Marka, gdzie 3 grudnia 2020 r. na uroczystej Mszy św. do grona katechumenów dołączyły cztery osoby, które przygotowują się do przyjęcia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej. Kurs współprowadzą siostry jadwiżanki wawelskie, na co dzień towarzyszące ludziom w ich drodze do Pana.

Z kolei Dominikański Ośrodek Liturgiczny, prowadzony przez krakowskich dominikanów, w październiku 2020 r. rozpoczął 11. rocznik przygotowania do chrztu (i bierzmowania). Szczytowym momentem narodzin wiary jest Wigilia Paschalna lub uroczystość Pięćdziesiątnicy, podczas której katechumen otrzymuje nowe życie w Bogu. W ubiegłym roku w dominikańskiej grupie ochrzczonych zostało pięć osób, w tym trzech obcokrajowców. Kapłanom pomaga grupa katechistów, czyli ochrzczonych katolików, którzy z katechumenami dzielą się przeżywaniem wiary w codzienności. Grupę wspierają też diakoni, bracia studenci, rodzice chrzestni oraz świeccy katechiści wywodzący się z duszpasterstwa Beczka, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii czy Ruchu Światło-Życie.

– By pokonać tę drogę, potrzeba przewodnika i osób, które pomogą iść – przekonuje o. Łukasz Miśko z Ośrodka Liturgicznego na stronie krakow.dominikanie.pl. – Dlatego katechumenat przeżywa się w grupie katechumenów i chrześcijan wraz z duszpasterzem. Pierwsi przygotowują się do przyjęcia sakramentów. Pozostali mają pomóc poznać, zrozumieć i żyć wiarą – tłumaczy.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ogłoszono program centralnych obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski

[ TEMATY ]

chrzest

Chrzest Polski

program

Marcin Chady / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Uroczyste obrady Zgromadzenia Narodowego, orędzie prezydenta RP, jubileuszowa celebracja na Ostrowie Lednickim i specjalne obrady Episkopatu – to główne elementy kwietniowych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ich program przedstawiono dziś na konferencji prasowej w Warszawie, z udziałem marszałków Sejmu i Senatu oraz przewodniczącego KEP.

Jubileuszowe obchody rozpoczną się w czwartek 14 kwietnia o godz. 15, celebracją jubileuszową na Ostrowie Lednickim. Episkopat Polski, zaproszeni goście i wierni będą tam dziękować za Chrzest Polski, zabrzmi też dzwon „Mieszko i Dobrawa”.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia/Hiszpania: media przypominają o akcie męczeństwa o. Kolbego

2021-07-30 20:40

[ TEMATY ]

Hiszpania

Portugalia

o. Maksymilian Kolbe

Mat.prasowy

Portugalskie i hiszpańskie media katolickie przypominają o 80. rocznicy ofiarowania przez o. Maksymiliana Marię Kolbego swego życia za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, skazanego na karę śmierci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Odnotowują, że polski franciszkanin stał się jednym z największych świętych XX wieku poprzez ofiarę ze swojego życia. Przypominają, że od czasu pontyfikatu św. Jana Pawła II cela śmierci w bloku 11, w której 14 sierpnia 1941 r. o. Kolbe został zabity zastrzykiem fenolu, była odwiedzana przez następców pochodzącego z Polski papieża: Benedykta XVI oraz Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Z sercem na dłoni

2021-07-30 19:18

ks. Łukasz Romańczuk

p. Władysława Czerwińska

p. Władysława Czerwińska

Dbała o kleryków jak o swoich synów. Dla alumnów była to „pani Władzia”, która często zastępowała w Henrykowie mamę i babcię. Wraz z końcem czerwca br. pani Władysława Czerwińska przeszła na emeryturę. 

Od ponad 25 lat pani Władysława Czerwińska pracowała w kuchni w henrykowskim klasztorze, a końcem czerwca przeszła na zasłużoną emeryturę. - To, że zaczęłam pracę w kuchni w Henrykowie, było bardzo opatrznościowe. Nie miałam potrzeby, aby pracować, bo w Jasienicy, gdzie mieszkam, wraz z mężem prowadziliśmy gospodarstwo rolne. Jednak potrzebne były nam pieniądze, aby spłacić raty związane z remontem. Swój pierwszy dzień w pracy pamiętam, jakby to było wczoraj. 18 listopada 1995 roku do pracy przyjął mnie ks. Franciszek. Nie planowałam zostać dłużej niż do kwietnia, a praca tam mi się spodobała, że zostałam na ponad 20 lat. Dziękuję Panu Bogu, że miałam tę pracę - wspomina Władysława Czerwińska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję