Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Droga do beatyfikacji

Pomimo pandemii, 12. dnia każdego miesiąca sprawowana jest Msza św. o beatyfikację czcigodnej sługi Bożej Matki Teresy od św. Józefa, zwanej Matką Zagłębia.

Niedziela sosnowiecka 2/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Sosnowiec

matka Kierocińska

Archiwum Zgromadzenia

Sarkofag sł. Bożej Matki Teresy od św. Józefa w domu sióstr w Sosnowcu

Sarkofag sł. Bożej Matki Teresy od św. Józefa w domu sióstr w Sosnowcu

Matka Teresa od św. Józefa Janina Kierocińska to godna naśladowania postać. Jako współzałożycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus na stałe wpisała się w krajobraz zagłębiowskiej ziemi i serca wiernych zamieszkujących diecezję sosnowiecką.

Rok 2021 obfituje w jubileusze i rocznice: cały Karmel świętuje 100-lecie swego istnienia, 14 czerwca obchodzić będziemy 136. rocznicę urodzin Matki Teresy od św. Józefa, 12 lipca – 75. rocznicę jej śmierci, 3 października – 87. rocznicę złożenia przez nią profesji wieczystej (ślubów wieczystych). Wydarzenia te, wpisane w historię Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i wiernych, są doskonałą okazją do przypomnienia jej osoby, i – jak mówił św. Jan Paweł II podczas wizyty w Sosnowcu w 1999 r. – zachętą, by realizować program uwrażliwienia na drugiego człowieka, który „jest zawsze aktualny”.

Reklama

Ze wspomnień dotyczących życia Matki Teresy od św. Józefa Janiny Kierocińskiej warto przywołać fragment świadectwa s. Cecylii Czerwińskiej: „Wzruszające były oznaki czci społeczeństwa sosnowieckiego dla tej cichej zakonnicy. Matka Teresa była bowiem nie tylko matką dla swych duchowych córek, ale matką całego niemal miasta, i stąd tyle czci, miłości i żalu po jej śmierci. Pogrzeb był prawdziwą manifestacją religijną”. Jaką osobą była Matka Teresa od św. Józefa? Świadczą o tym m.in. liczne świadectwa, wystawa w Muzeum Domu Macierzystego Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu oraz publikacje i prowadzone prezentacje.

Możemy wciąż prosić Boga o cud za jej przyczyną potrzebny do oficjalnego ogłoszenia jej błogosławioną Kościoła katolickiego. Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus, których dom macierzysty znajduje się w Sosnowcu, zwracają się do wszystkich z prośbą o dar modlitwy i zgłaszanie doznanych łask na adres: Wicepostulacja i Archiwum Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej, ul. M. Teresy Kierocińskiej 25, 41-209 Sosnowiec (osoba odpowiedzialna: s. Bogdana Batog).

W dzisiejszych czasach, także niełatwych, możemy się uczyć od Matki Teresy Kierocińskiej zawierzenia Bogu. Ona nigdy nie załamywała rąk. Była twórcza i starała się zaradzić niedoli innych, osób potrzebujących i opuszczonych, najsłabszych. Była także niezwykle odważna i mężna. Jako Matka Zagłębia ma także i dzisiaj do spełnienia swoją misję. Może się wstawiać za nami do Boga i dodawać nam odwagi do większej aktywności i zapominania o sobie na rzecz naszych bliźnich – stwierdzają siostry Karmelitanki.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękny jubileusz

Niedziela sosnowiecka 40/2020, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

katedra

Sosnowiec

Adam Gołębiowski

Tablica pamiątkowa na ścianie katedry

Tablica pamiątkowa na ścianie katedry

W sierpniu minęła 110. rocznica poświęcenia (konsekracji) sosnowieckiej bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Bazylika katedralna, nazywana matką wszystkich kościołów w diecezji, to nasza najważniejsza świątynia. Jest kościołem biskupa diecezjalnego, a także miejscem sprawowania głównych uroczystości diecezjalnych.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję