Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Smaczki diecezji

Dzieci utracone w ramionach Boga

Tak naprawdę są to smaczki diecezji i lokalnego samorządu. Jednak, jak widać, współpraca ta może przynieść wiele dobrego, dlatego trzeba ją zauważyć.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 2/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

dzieci nienarodzone

Ewa Monastyrska

Tomaszowski pomnik dzieci utraconych

Tomaszowski pomnik dzieci utraconych

Mowa o Tomaszowie Lubelskim i pierwszym pochówku dzieci utraconych. Jest to ważny krok dla cywilizacji i lokalnej społeczności. Wierzę, że stanie się tradycją, nie tylko w Tomaszowie.

Nie wszyscy mają świadomość, że od kilku lat, zgodnie z prawem, szczątki dzieci, które umarły przed urodzeniem, należy godnie pochować. Nie mogą być traktowane jako „odpad medyczny” i bezkarnie wyrzucane do pieca. Jeżeli rodzice dziecka sami nie podejmą się pochówku, wówczas obowiązek ten spada na lokalny samorząd. Urząd Miasta w Tomaszowie Lubelskim zdecydował, że szczątki dzieci, które zmarły przed narodzinami, zostaną pochowane na cmentarzu komunalnym, gdzie przygotowano odpowiedni nagrobek. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 28 grudnia, w dzień upamiętniający Świętych Młodzianków, pierwszych męczenników, których zabił Herod, by śmierci doświadczył także Nowonarodzony Jezus. Dla ks. prał. Czesława Grzyba, który modlił się przy grobie dzieci utraconych, był to wymowny symbol, wskazujący na wagę życia każdego człowieka.

Szacunek dla życia

– Cieszymy się, że w naszym mieście jest szacunek do każdego życia ludzkiego. To dzieciątko się poczęło, bez względu na to, ile dane mu było żyć. Cieszę się z tej inicjatywy. Pan burmistrz i władze miasta zadbały o to, by był tu stosowny grób i krótkie nabożeństwo. Warto, by nie tylko tutaj dokonywano takiego pochówku, ale zwłaszcza w miastach, gdzie znajdują się szpitale. Musimy pokazać, że my, Polacy mamy szacunek do życia. Jest to świadectwo wiary oraz tego, że jesteśmy zwolennikami cywilizacji miłości i życia, a nie cywilizacji śmierci – powiedział ks. prał. Czesław Grzyb.

Zdumiewającym jest fakt, że pochówek dzieci utraconych był dla władz samorządowych czymś zupełnie normalnym i koniecznym. Nie wszystkie miasta w Polsce podchodzą w ten sposób do dzieci, które nie miały szansy się narodzić. Te, które zmarły w Tomaszowie, choć bez nadanych imion, otrzymały swój pomnik i miejsce, do którego będą mogli przychodzić ich rodzice.

Reklama

– Wydaje się to naturalne. Jeśli uznajemy, że życie ludzkie rozpoczyna się od poczęcia, to w każdym momencie, kiedy ono ustaje, należy się mu godny pochówek. Dobrze, że w naszym mieście to życie, które zostało przerwane, również jest uhonorowane. To jest cywilizacyjna zmiana, że nie traktujemy tych szczątków jak „odpad medyczny”, ale jak życie ludzkie i jako człowieka. Być może będą tu wracali rodzice tych dzieci. To miejsce będzie już zawsze przeznaczone dla tych małych dzieci i będziemy je odwiedzać, choćby podczas uroczystości Wszystkich Świętych – stwierdził burmistrz miasta, Wojciech Żukowski.

Wartość życia

Jest to pierwszy pochówek dzieci utraconych w Tomaszowie. Choć wydarzenie należało raczej do smutnych uroczystości, to tak naprawdę przyczynia się do zmiany w postrzeganiu wartości ludzkiego życia, które pojawia się już od poczęcia. Nikt nie dokonuje pochówku odpadu medycznego ani nawet organu ciała. Dzieci, które zostały umieszczone w jednej mogile, odnalazły swoje miejsce. Grób ich ma także ważne znaczenie psychologiczne dla ich rodziców, którzy wielokrotnie po poronieniu przeżywają wszystkie etapy żałoby. Brak miejsca, w którym można pożegnać się ze zmarłym dzieckiem, powoduje pominięcie jednego z etapów, a tym samym, utrudnia godzenie się ze stratą. Tu, wszyscy, którzy cierpią z powodu straty dziecka, mogą przyjść, pomodlić się i oczekiwać kiedyś spotkania twarzą w twarz. W imieniu dzieci i ich rodziców mogę powiedzieć tylko: Dziękuję.

2021-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We czwartek w całej Polsce obchody Dnia Dziecka Utraconego

[ TEMATY ]

dzieci nienarodzone

Bożena Sztajner/Niedziela

Eucharystie, rekolekcje, symboliczne pochówki, wspólne modlitwy i spotkania rodzin po stracie składają się na coroczne obchody Dnia Dziecka Utraconego, przypadającego 15 października. Tego dnia mija symbolicznie 9 miesięcy ciąży, liczone od dnia 1 stycznia. Jak zwykle w wielu parafiach w całej Polsce zaplanowano wydarzenia, które mają pomóc rodzicom w uporaniu się ze śmiercią dziecka.

Tarnów

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Tadeusz Wójcik

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Mszy św. żałobnej w sanktuarium Miłosierdzia Bożego i Krzyża Świętego w Zawierciu-Blanowicach w czwartek, 9 lutego o godz. 15 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

[ TEMATY ]

Ukraina

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Podkreśla on, że wojna okazała się wielkim wzywaniem dla kapłanów i w pewnym sensie nauczyła ich synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję