Reklama

Niedziela Częstochowska

Rezydencja Matki Bożej

Otoczony blokami kościół jest naturalnym sercem osiedla Północ. Nie brakuje tych, którzy z bicia tego serca chętnie korzystają. Witamy w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, w której 7 lutego będą gościć redaktorzy naszego tygodnika podczas kolejnej „Niedzieli z Niedzielą”.

Niedziela częstochowska 6/2021, str. V

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Maciej Orman/Niedziela

Kościół – geograficzne i duchowe centrum osiedla

Kościół – geograficzne i duchowe centrum osiedla

W przerwie między wizytami kolędowymi spotykamy się z ks. Zbigniewem Jeżem, który jest proboszczem parafii od października 2020 r. Miło zaskoczyły go pierwsze wizyty duszpasterskie. – Osoby, które zapraszają kapłana do domu, rozumieją Kościół oraz znaczenie błogosławieństwa rodziny i domu. Ich otwartość jest budująca – cieszy się.

Dojrzali

Parafia powstała 31 lipca 1995 r. – Według urzędu skarbowego, liczy 6500 wiernych – informuje z uśmiechem proboszcz. Trzon wspólnoty stanowią osoby w średnim wieku. – W kościele zauważa się też dzieci z rodzicami młodszego pokolenia. Trochę gorzej wygląda to w przypadku nastolatków, ale nie jest też tak, że nie ma ich w ogóle. Po prostu przechodzą trudny okres w życiu – przedstawia realia duszpasterz.

Również dla facetów

Reklama

W parafii działają m.in. Rycerze Kolumba, Żywy Różaniec, który założyła Genowefa Karol, i charytatywno-modlitewna grupa Ojca Pio. W tych wspólnotach udziela się Andrzej Bera, delegat rejonowy Rycerzy Kolumba i zelator męskiej róży św. Józefa. – Róż jest sporo, bo 15, w tym 2 męskie. Uważam to za łaskę – mówi z dumą. Co ciekawe, pierwszą zelatorką męskiej róży była... kobieta. – Później ktoś poszedł po rozum do głowy – śmieje się Andrzej Bera.

Tyle, ile mogą

Rycerze Kolumba organizowali w parafii bezpłatne badania w mammobusie i krwiobusie. Włączają się w przygotowanie paczek czy obiadów dla potrzebujących oraz w pomoc przy organizacji odpustów i pikników. Od wielu lat służą również przy ołtarzu podczas „rycerskiej” Mszy św. w niedzielę o godz. 10.30. – Jesteśmy czynnymi parafianami wspomagającymi świeckich i księży. Mamy szerokie pole do działania. Dajemy z siebie tyle, ile możemy – dodaje Stanisław Dziwiński.

Potrzebującym pomaga również grupa Ojca Pio, a w parafii działają ponadto: Liturgiczna Służba Ołtarza, krąg biblijny, Pomocnicy Matki Kościoła i bractwo eucharystyczne. Należące do niego osoby deklarują przynajmniej godzinę adoracji Najświętszego Sakramentu raz w tygodniu.

Dużo modlitwy

Reklama

Rytm dnia w parafii wyznacza całodzienna adoracja. W pierwszy poniedziałek miesiąca odmawiana jest nowenna do św. Jana Pawła II. Rycerze Kolumba prowadzą w pierwszy czwartek Różaniec w intencji powołań kapłańskich i zakonnych. Pierwsza sobota gromadzi na Mszy św., modlitwie różańcowej i wymianie tajemnic Żywy Różaniec. Raz na miesiąc Różańcem modli się też grupa Ojca Pio, a w pierwszą niedzielę miesiąca rodzice odmawiają dziesięć „zdrowasiek” w intencji dzieci. Środa to z kolei dzień nabożeństwa i Mszy św. do Matki Bożej Częstochowskiej. Dosyć dużym kultem cieszy się również Boże Miłosierdzie.

Z inicjatywy proboszcza na ławkach wyłożone są Modlitwy codzienne po nowemu, wydane przez Bibliotekę Niedzieli. – Chcieliśmy sprowokować do modlitwy tych, którzy przychodzą na Mszę św. wcześniej i się nudzą – przyznaje gospodarz parafii.

Złapać oddech

Kościół jest położony w samym sercu osiedla. Warto do niego zajrzeć, aby odkryć parafię, którą poprzedni proboszcz nazywał „letnią rezydencją Matki Bożej”. – Zapraszam do tego, aby zobaczyć, że taka „rezydencja” w Częstochowie jest. Polecam szczególnie adorację, jeżeli ktoś chce się wyciszyć i złapać oddech pośród codzienności – zachęca ksiądz proboszcz.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W sercach i w kamieniu

Niedziela lubelska 4/2021, str. IV

[ TEMATY ]

wspomnienie

prezentacja parafii

Archiwum parafii

Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Baba

Msza św. pod przewodnictwem bp. Adama Baba

Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Osinach upamiętniła ks. Eugeniusza Mikitę, budowniczego kościoła.

Dzięki zaangażowaniu i wielkiej ofiarności wiernych, bp Adam Bab poświęcił i odsłonił tablicę, która na zawsze będzie świadectwem posługi śp. ks. kan. Eugeniusza Mikity. W 1. niedzielę roku, 2 miesiące po śmierci ks. Mikity, Mszy w jego intencji przewodniczył bp Bab. Sprawowali ją dziekan ks. Piotr Trela z Puław oraz miejscowy proboszcz ks. Janusz Widelski.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję