Reklama

Niedziela Rzeszowska

Być przy chorym i dla chorego

Niedziela rzeszowska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Ks. Jacek Kaszycki

Dzień Chorego 2018 r. błogosławieństwo Lourdzkie w bazylice Ojców Bernardynów

Dzień Chorego 2018 r. błogosławieństwo Lourdzkie w bazylice Ojców Bernardynów

Światowy Dzień Chorego, który z ustanowienia św. Jana Pawła II obchodzimy od 29 lat jest okazją, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują.

Papież Franciszek w tegorocznym orędziu napisanym na czas trwającej epidemii przypomina, że u podstaw opieki nad chorymi zawsze powinna istnieć relacja zaufania i bliskości, bycia przy chorym i dla chorego, bo człowiek chory nie może być i nie może się czuć lekceważonym, wykluczonym. A tymczasem miniony rok był czasem lęku i obaw, czasem epidemii i różnorakich ograniczeń, a w związku z tym był to także czas uczenia się odpowiedzialności za wiarę, modlitwę i życie sakramentalne. Czas uczenia się dojrzałości w wierze, ale i uczenia się człowieczeństwa. Nie ma co ukrywać – epidemia w dużym stopniu oddaliła i nadal oddala nas od siebie, od sakramentalnych spotkań z Jezusem, od Słowa Bożego, od tego, co duchowe. A w kontekście medycyny holistycznej należy pamiętać, że skuteczność leczenia nie zależy wyłącznie od stanu immunologicznego pacjenta, lecz w dużym stopniu także od jego psychiki i realizacji potrzeb duchowych. Zatem, niezależnie od tego jak trudne nastały czasy, konieczna jest posługa duchowa.

Reklama

Trzeba też podkreślić i to, że czas obecny uwydatnił poświęcenie i wielkoduszność wielu osób. Budująca była postawa sióstr zakonnych, które gdy nie było chętnych do pomocy, pospieszyły z posługą do zakażonych pensjonariuszy domów pomocy społecznej. Może już nie pamiętamy, jak wiele było inicjatyw wspierających finansowo szpitale. Budująca jest też postawa wielu księży kapelanów, którzy mimo zagrożenia, ale z zachowaniem zasad sanitarnych, podobnie jak lekarze, pielęgniarki, położne, panie sprzątające i inni pracownicy szpitali posługiwali i posługują chorym. Niestety, niektórzy z tego grona, zarówno medycy jak i kapłani zmarli wskutek zakażenia. Styl pracy i posługi kapelanów szpitali w okresie minionego roku zmieniał się. Oprócz naturalnej posługi duszpasterskiej, kapelani stali się łącznikami między rodziną a chorymi. A wielką satysfakcję daje to, że gdy posługujemy sakramentalnie na oddziałach zwykłych i tych „covidowych”, słyszymy słowa: „Dziękuję, że przynajmniej ksiądz tu przyszedł, bo rodzina tu wejść nie może”.

Msza św. dla chorych pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby odbędzie się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie 11 lutego o godz. 9.

Podziel się cytatem

W tym roku obchody Światowego Dnia Chorego będą przeżywane w skromniejszym wymiarze i w rygorze obostrzeń sanitarnych. Msza św. dla chorych pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby odbędzie się w Bazylice Ojców Bernardynów w Rzeszowie 11 lutego o godz. 9.

Jako kapelan szpitala i diecezjalny duszpasterz służby zdrowia – dziękuję kolegom księżom kapelanom oraz całemu personelowi szpitalnemu i medycznemu za trwanie wśród chorych, mimo niepewności i obaw, ale zawsze w duchu zaufania Opatrzności Bożej. Powierzam wszystkich chorych, pracowników służby zdrowia i tych, którzy troszczą się o cierpiących, Bogu Miłosiernemu przez przyczynę Maryi – Panny Niepokalanej z Lourdes.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Chorego - Msza św. na Parkitce

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie był trzecim szpitalem, który podczas Światowego Dnia Chorego odwiedził bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Wieczorem w szpitalnej kaplicy wraz z ks. Wojciechem Krasowskim, kapelanem tutejszego szpitala celebrował Eucharystię dla pacjentów. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Częstochowskiej, którzy przygotowali oprawę muzyczną, i którzy raz na miesiąc jako wolontariusze przychodzą do pacjentów, aby się z nimi wspólnie modlić.

Ksiądz Biskup, by być bliżej chorych, na czas głoszenia homilii podszedł do ławek, w których siedzieli. Mówił o tym, jak wielką wartość ma cierpienie, gdy zostanie przyjęte i ofiarowane Bogu w jakiejś konkretnej intencji, pokoju na świecie, czy nawrócenia ludzi pogubionych. Przypomniał, że Bóg w swoim zamyśle stwórczym, stwarzał wszystko tak, żeby było dobre. Stworzył człowieka wolnym i ta wolność sprawiła, że człowiek, będąc nieposłusznym Bogu, wszedł w grzech.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję