Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W walce o trzeźwość

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbywają się comiesięczne dni skupienia w intencji o trzeźwość Polaków.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 6/2021, str. I

[ TEMATY ]

trzeźwość

Ruch Trzeźwości Ziem Zachodnich

Ks. Grzegorz Niedźwiedź

Spotkanie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Rokitnie

Spotkanie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski w Rokitnie

W Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu we wrześniu 2019 r. odbył się I Kongres Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski, który zgromadził ponad 400 osób duchownych i świeckich. Wypracowano wówczas dokument, który stał się fundamentem codziennej, wytrwałej pracy duszpasterskiej i terapeutycznej.

Nasza archidiecezja pod przewodnictwem ks. dr. Przemysława Pokorskiego ofiaruje konkretną pomoc medyczną, psychologiczną i modlitewną. Są też organizowane rekolekcje na Golęcinie, comiesięczne dni skupienia w sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie, adoracje i nabożeństwa trzeźwościowe.

Troska o trzeźwość

Reklama

Największym dramatem naszego społeczeństwa jest nadużywanie alkoholu, uzależnienie od niego, a także straty moralne, emocjonalne, zdrowotne i finansowe, które dotykają setek tysięcy polskich rodzin. Od wielu pokoleń w różnorodnych formach jest podejmowana wytrwała praca nad trzeźwością naszego narodu. Obok instytucji państwowych i szerokiej gamy wsparcia terapeutycznego, w pracę tę od kilku wieków angażuje się także Kościół, który oferuje wiele form wsparcia dla wychodzących z alkoholizmu.

16 stycznia 2021 r. w sanktuarium w Rokitnie odbyło się spotkanie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski. Była to modlitewna kontynuacja wspomnianego kongresu. U stóp Maryi spotkała się reprezentatywna grupa abstynentów i osób wspierających tych, którzy weszli na drogę trzeźwości. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, który nieustannie wspiera całą posługę na rzecz abstynencji, którą w naszej metropolii prowadzi ks. kan. Henryk Grządka z Gorzowa Wlkp. – Nasze środowiska rodzinne, społeczne i kościelne potrzebują tego świadectwa, pełnych miłości spojrzeń i gestów, które będą zaproszeniem do przemiany życia – powiedział w homilii bp Tadeusz Lityński. W rokitniańskim spotkaniu uczestniczyła spora grupa z naszej archidiecezji, która śpiewem i modlitwą włączyła się w Liturgię.

Ponad 400 osób uczestniczyło w I Kongresie Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

Podziel się cytatem

Pokorna modlitwa

Od kilku miesięcy w duchową pomoc wpisują się także nabożeństwa, które odbywają się w pierwsze soboty miesiąca w parafii Opatrzności Bożej na os. Majowym. Animatorami są: Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji, Oaza Rodzin i Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Dzięki otwartości serca ks. kan. Tadeusza Szponara, co miesiąc zatroskani o trzeźwość spotykają się na modlitwie w intencji tych, którzy uwikłali się w różne uzależnienia. Modlitwę w Godzinie Miłosierdzia rozpoczyna wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z Koronką do Miłosierdzia Bożego odmawianą w intencji trzeźwości naszej ojczyzny i naszych rodzin. Godzinę później jest sprawowana Eucharystia w intencji trzeźwości w Polsce oraz za wspólnoty trzeźwościowe, aby ich działanie zaowocowało abstynencją dzieci i młodzieży, cnotą trzeźwości dorosłych oraz odzyskiwaniem wolności przez tych, którzy popadli w uzależnienia. W nabożeństwach uczestniczy duża grupa abstynentów, ich rodzin i terapeutów. Każdy, kto chce uczestniczyć w tej pokornej modlitwie, może się w nią włączyć przez transmisję w internecie na stronie parafii.

2021-02-03 10:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odnowa wychodzi z Rokitna

[ TEMATY ]

Rokitno

Ruch Trzeźwości Ziem Zachodnich

Karolina Krasowska

Członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski spotkali się z biskupem w Rokitnie

Członkowie Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski spotkali się z biskupem w Rokitnie

Bp Tadeusz Lityński 16 stycznia w Rokitnie spotkał się z członkami Ruchu Trzeźwości Ziem Zachodnich Polski.

- Chcemy przede wszystkim podtrzymywać wspólnotę. Trzeźwość musi być podtrzymywana przez wspólnotę, ona ma być radosna. Chcemy się modlić, spotykać się, ze względu na sytuację, nawet w mniejszych grupach. Ten czas jest dla nas czasem przygotowania, czasem utrzymywania gotowości do tego, żeby ograniczyć spożycie alkoholu w Polsce, żeby służyć naszej Ojczyźnie do odnowy, do uzdrowienia. Chcemy podtrzymywać poczucie misji, którą Pan Bóg nam dał, a Rokitno na pewno jest takim ośrodkiem, z którego wychodzi odnowa także gdy chodzi o trzeźwość - powiedział diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Henryk Grządko. 

CZYTAJ DALEJ

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

2021-09-22 07:26

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

"To słowo stało się symbolicznym wyznacznikiem naszej polityki, jej ideałem. Gdy mówię solidarność, myślę także o solidarności w kontekście Covid-19. I nie jest to łatwa refleksja. Zwłaszcza pod adresem nas, przywódców bogatego świata, bogatej Północy" - powiedział Duda, wskazując m.in. na nierówny dostęp do szczepionek przeciwko Covid-19. Zaznaczył jednocześnie, że Polskę uważa za część tej bogatej Północy.

CZYTAJ DALEJ

Rozpocznij weekend z Chrystusem

2021-09-22 21:10

Fot. Mężczyźni św. Józefa we Wrocławiu

Jesteś mężczyzną i nie masz pomysłu na dobre rozpoczęcie weekendu? A może chcesz choć na chwilę zapomnieć o trudach mijającego tygodnia?

Z propozycją modlitwy i wielbienia Jezusa przychodzi wspólnota Mężczyźni św. Józefa. Spotkanie rozpocznie się od adoracji, a później Eucharystii. Do uczestników konferencję pt. „Wierzę, więc jestem” skieruje ks. Jakub Bartczak - duszpasterz, raper, autor tekstów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję