Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 9

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka parlamentarzystów

Zgodnie z wieloletnim zwyczajem 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, na Jasną Górę przybyła 32. Pielgrzymka Parlamentarzystów z udziałem posłów i senatorów z różnych klubów parlamentarnych. – To wyjątkowa tradycja, bo miejsce, w którym się znajdujemy, jest naprawdę wyjątkowe – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. – Kiedy mamy problemy, kiedy jest nam ciężko, kiedy nie umiemy sobie z czymś poradzić, to szukamy wsparcia i pomocy u Matki Bożej, szczególnie tutaj, na Jasnej Górze.

Ta pielgrzymka odbywa się w nietypowym roku, roku pandemii, dlatego myślę, że każdy z nas, kto tutaj dzisiaj przyjechał, oprócz zanoszenia próśb bardzo osobistych, podobnie jak ja, z pewnością będzie się także modlił i zawierzał wszystkich naszych obywateli, żeby byli zdrowi, żeby ta pandemia w końcu od nas odeszła, żebyśmy mogli zacząć normalnie funkcjonować.

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Posłowie i senatorowie wysłuchali też w kaplicy Różańcowej konferencji, którą wygłosił kapelan Sejmu i duszpasterz parlamentarzystów ks. Piotr Burgoński.

Poznań u Matki

Od 30 lat w każdą pierwszą sobotę miesiąca na Jasną Górę przybywa Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego z Poznania. Choć w czasie pandemii pielgrzymowanie było ograniczone, pątnikom udało się przyjechać do Częstochowy w pierwszą sobotę lutego 2021 r., w roku okrągłego jubileuszu spotkań jasnogórskich. – Wspólnota jest jak rodzina – podkreśla Helena Czarnecka. – Teraz, w czasie odosobnienia, jesteśmy nadal w łączności – telefonicznej lub podczas Mszy św.

– Mój wzrost wiary zaczął się w tej wspólnocie – dodaje Tomasz Strojny. – Między sobą mówimy, że jesteśmy już zaszczepieni, ponieważ nosimy Cudowny Medalik, czyli nasz szkaplerz, który chroni od zła. Maryja jest naszym drogowskazem.

Spotkanie rozpoczęło się konferencją w Sali Papieskiej. Wierni uczestniczyli także we Mszy św. i w Drodze Krzyżowej. Nad spotkaniem czuwał o. Jan Poteralski, paulin, opiekun grupy.

Reklama

Paulini na Śląsku

Strategię Rozwoju Szlaku Paulinów na terenie województwa śląskiego zaprezentowano 8 lutego na Jasnej Górze.

Projekt ma na celu pokazanie dziedzictwa Zakonu Paulinów szerszemu gronu odbiorców. Chodzi nie tylko o dziedzictwo duchowe, wypracowane przez wieki przez zakonników, ale także o ogromne dziedzictwo materialne – zabytki architektury, sztuki i kultury na terenie Polski, Węgier, Słowacji i Chorwacji, gdzie od wieków posługują paulini. Inspiracją do powstania projektu był jubileusz 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów, przeżywany w 2020 r.

Inicjatywę zrealizują wspólnie: Zakon Paulinów i Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach. W pierwszym etapie, obok klasztoru na Jasnej Górze, do projektu wpisane zostały dwie inne perły kultury paulińskiej z terenu województwa śląskiego – klasztor w Leśniowie oraz kompleks klasztorny św. Barbary w Częstochowie. Szlak ma zostać rozbudowany o inne regiony w Polsce i poza jej granicami.

Legnica czuwa

Reprezentacja uczestników Pieszej Pielgrzymki Diecezji Legnickiej, która w sierpniu wędruje na Jasną Górę, od lat gromadzi się na nocnym czuwaniu z 5 na 6 lutego. Modlitwie przewodniczył ks. Mateusz Rycek – wikariusz parafii katedralnej w Legnicy, odpowiedzialny za sprawy logistyczne pielgrzymki. – Ta noc była przez wszystkich naprawdę długo wyczekiwana. W tym roku wahaliśmy się: przyjechać czy nie przyjechać, ale postanowiliśmy wysłać ok. 30 osób, aby reprezentowały grupę, która co roku przybywa do tego miejsca – zaznaczył ks. Rycek. – To już nie jest jakieś przyzwyczajenie, ale potrzeba serca, aby spędzić tę noc u Matki Bożej. Tyle spraw nosimy w sercu, tyle rzeczy się dzieje i gdzie mamy to zanieść, jak nie tutaj, na Jasną Górę? Jak podkreślił kapłan, w 2020 r. nie wszyscy chętni mogli się wybrać na trasę 28. Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Z powodu obostrzeń epidemicznych odbywała się ona w dniach 29 lipca – 7 sierpnia ub.r. w systemie sztafetowym.

2021-02-10 08:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przygotowania duchowe i zewnętrzne do Bożego Narodzenia

2022-12-09 19:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Boże Narodzenie

BPJG

Przygotowania, duchowe i zewnętrzne, do Bożego Narodzenia widać także na Jasnej Górze. Paulini i pielgrzymi podkreślają, że najważniejszy jest „porządek w sercu”, a pomóc może nam w tym Maryja. Spowiedź odbywa się w Kaplicy Sakramentu Pokuty w godz. 6.15-19.30.

Do Sanktuarium dotarły już ogromne choinki, które złożone są na dziedzińcu. Staną w Bazylice. - Świąteczne dekoracje też są ważne, bo pomagają w przeżywaniu spotkania z Jezusem - mówiła pani Małgorzata.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w sprawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo

2022-12-09 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, by w razie czego nasze państwo obronić - powiedział w piątek w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Zakliczyna prezydent mówił o wojnie na Ukrainie. "Wojna, do której doprowadziła Rosja swoją napaścią na Ukrainę, nieszczęście, do którego doprowadziła społeczeństwo ukraińskie, napadając ich, mordując, niszcząc ukraińskie państwo, jest udziałem także i naszym, jest udziałem większości Europy i świata" - podkreślił Duda, wskazując, że wojna wywołała kryzys energetyczny i przyczyniła się do wzrostu inflacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję