Reklama

Więzienia bez krat

Niedziela Ogólnopolska 7/2021, str. 23

W 2021 r. na całym świecie o prawie połowę wzrośnie liczba osób zdanych na pomoc humanitarną, czyli na to, żeby zjeść dzienną porcję: ryżu, manioku, kaszy, makaronu czy kawałek suchego chleba. ONZ szacuje, że trzeba się przygotować na wyżywienie 240 mln ludzi, bo sami sobie z różnych względów nie poradzą. To oczywiście efekt pandemii. Tyle że bogatszego świata specjalnie to nie interesuje, a przynajmniej użytkowników sieci – zainteresowanie internautów np. premierą nowej konsoli do gier, a nie wojną domową w Republice Środkowoafrykańskiej, jest nieporównywalnie większe. Dlaczego tak jest? Staliśmy się więźniami swoich przyzwyczajeń i stylu życia.

Nikt z nas prawdopodobnie nie wyobraża sobie życia w więzieniu. Ja też nie. Zadajmy sobie jednak pytanie: czy my już teraz, pozostając zamknięci w swoich uprzedzeniach, będąc niewolnikami bożków fałszywego dobrobytu, obracając się w obrębie schematów ideologicznych lub absolutyzując prawa rynku, które miażdżą ludzi, sami nie wchodzimy dobrowolnie – lub dajemy się bez protestów wprowadzać – do więzień bez krat? Takie pytanie zadał w listopadzie 2016 r. papież Franciszek podczas Mszy św. sprawowanej w Bazylice Watykańskiej dla tysiąca więźniów, których na ten czas wyprowadzono z zakładów karnych, oraz 3 tys. osób, które przybyły do Watykanu z wolnego świata – z tego „więzienia iluzji”, w którym na co dzień posłusznie siedzimy.

Pamiętam, jak w latach 80. ubiegłego wieku jako młodzieniaszek śpiewałem wraz z kolegami: „Wyrwij murom zęby krat,/ zerwij kajdany, połam bat,/ a mury runą, runą, runą/ i pogrzebią stary świat”. Co dziś jest dla mnie tą kratą, tymi kajdanami, tym batem i kto jest moim panem?

Tylko jedna niewola jest dopuszczalna, a nawet chwalebna: niewola miłości. W taką niewolę z własnej i nieprzymuszonej woli oddał się św. Józef, patron tego roku. Może za jego przykładem uda się nam coś w tym roku i w czasie Wielkiego Postu zmienić?

2021-02-10 08:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak często się spowiadać?

[ TEMATY ]

spowiedź

sakrament pokuty i pojednania

sakramenty

cykl o sakramentach

Karol Porwich/Niedziela

„Drugie przykazanie («Przynajmniej raz w roku spowiadać się») zapewnia przygotowanie do Eucharystii przez przyjęcie sakramentu pojednania, który jest kontynuacją dzieła nawrócenia i przebaczenia zapoczątkowanego na chrzcie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 2042).

Zasłyszane w jednym z włoskich sanktuariów:

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce, karne 4-2

2022-12-09 19:22

[ TEMATY ]

Brazylia

Chorwacja

MŚ 2022

PAP/Friedemann Vogel

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

Radość drużyny Chorwacji po zwycięstwie z Brazylią

1/4 finału: Chorwacja - Brazylia 1:1 po dogrywce (0:0, 0:0), karne 4-2.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję