Reklama

Polska

Książki, dyskusje, warsztaty – ruszają Targi Wydawców Katolickich

Blisko 130 oficyn książkowych zaprezentuje swoją ofertę podczas 21. Targów Wydawców Katolickich, które potrwają od czwartku do niedzieli 16-19 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Szczególną atrakcją tegorocznej edycji będzie Salon Stolicy Apostolskiej, który zaprezentuje m.in. fragment rękopisu "Boskiej Komedii" Dantego. W namiocie "Muza Dei" będzie można uczestniczyć w warsztatach dla blogerów.

[ TEMATY ]

nagroda

targi

Artur Stelmasiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkania autorskie, prezentacje, debaty i promocje odbędą się także w specjalnym namiocie w pobliżu Arkad Kubickiego. "Poprzednie edycje naszych Targów ukazały, że to dobre miejsce dla naszej wciąż rozwijającej się imprezy targowej" – ocenia ks. Roman Szpakowski, organizator imprezy i prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Szczegółowy program Targów przedstawiono we wtorek podczas konferencji prasowej w Sali Kinowej Zamku Królewskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Roman Szpakowski wyraził nadzieję, że impreza będzie po raz kolejny okazją do wzajemnego promowania swojej bogatej działalności przez instytucje Kościoła katolickiego. - Cieszę się, że nie ma między nimi rywalizacji, a jest wzajemne wsparcie. W jedności jest siła, w ten sposób więcej można siać dobra. Czasem takie drobne uczynki lub słowa mogą sprawić, że będziemy lepsi – dodał.

21. Targi odbywają się w Roku Jana Pawła II, stąd honorowym gościem imprezy będzie Państwo Watykańskie. Będzie to, jak zaznacza ks. Szpakowski, okazja do odkrycia i bliższego bogactwa kulturalnego tego państwa – małego geograficznie, ale wielkiego pod względem znaczenia duchowego.

Na czele watykańskiej delegacji stanie kard. Gianfranco Ravasi. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury, który jest wybitnym biblistą i autorem wielu książek z tej dziedziny, spotka się w piątek z polskimi czytelnikami. Początek o godz. 14.00 na stanowisku Wydawnictwa Jedność.

Wcześniej, w czwartek o godz. 12.00 kard. Ravasi dokona uroczystego otwarcia XXI Targów Wydawców Katolickich. Towarzyszyć mu będą m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore oraz metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Gość z Watykanu wygłosi podczas otwarcia swoje przesłanie na temat zalet i niebezpieczeństw komunikowania się oraz jego wartości w relacjach wewnątrzkościelnych.

W ramach honorowego uczestnictwa Państwa Watykańskiego zaprezentowany zostanie Salon Stolicy Apostolskiej, a w nim zasoby m.in. Muzeów Watykańskich, Tajnego Archiwum Papieskiego, Papieskiej Komisji Archeologicznej oraz Wydziału Filatelistycznego i Numizmatycznego.

Reklama

Można też będzie podziwiać marmurowe rzeźby z Muzeów Watykańskich oraz książki z artystycznymi ilustracjami watykańskiej kolekcji sztuki współczesnej.

Prawdziwymi perłami będą oryginalne rękopisy Piekła z "Boskiej Komedii" Dantego z ilustracjami Sandro Botticellego oraz "Iliada" Homera z zestawionym tekstem po grecku i łacinie.

Salon Stolicy Apostolskiej prezentowano m.in. w ub. roku w Turynie. Wykonana w archaizującym stylu drewniana kopuła z książkami wzbudziła tam podziw zwiedzających.

Św. Jan Paweł II patronować będzie kilku innym wydarzeniom targowym. W piątek 17 kwietnia zaplanowano jako „Dzień Młodzieży”, dedykowany szczególnie kontaktom Papieża Polaka z młodymi. W namiocie „Muza Cafe” w czwartek i piątek o godz. 16.00 oraz w sobotę o godz. 12.00 odbędzie się cykl praktycznych warsztatów „Ewangelizacja 2.0, czyli katolicy zarzucają w sieci”, podczas których można przyłączyć się do dyskusji na temat sposobów wykorzystania mediów społecznościowych w działalności ewangelizacyjnej.

Ciekawą inicjatywę przygotowała Redakcja Programów Katolickich Polskiego Radia. Oprócz prezentacji bieżącej działalności przedstawi multimedialną historię obecności Kościoła w PR z okazji 90-lecia rozgłośni. Początek w niedzielę 19 kwietnia o godz. 11.00 w Sali Kinowej Zamku Królewskiego.

Tradycyjnie już podczas Targów wręczone zostaną Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. Do tegorocznej nagrody przyznawanej w 11 kategoriach 72 oficyny wydawnicze zgłosiły ponad 260 pozycji. Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę 18 kwietnia o godz. 19.30 w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej 53 na warszawskiej Pradze.

W trakcie gali uhonorowani zostaną także laureaci nagrody Mały Feniks 2015, przyznawanej przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich dla osób i instytucji mogących poszczycić się największymi dokonaniami na rzecz promocji książek oraz wartości chrześcijańskich w mediach.

Reklama

Mały Feniks Specjalny przypadł w tym roku Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której założycielem jest o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja. Drugiego Małego Feniksa Specjalnego otrzyma Salezjański Okręg Europa Środkowo-Północna.

Statuetki Małego Feniksa otrzymają natomiast: Rafał Porzeziński, dziennikarz, właściciel wydawnictwa Raj Media i studia audio Słowodaje, rzecznik Stowarzyszenia Twoja Sprawa, które broni interesów konsumenta w walce o zachowanie dobrego smaku w przestrzeni publicznej; Jan Pniewski - od 1990 związany z Redakcją Katolicką Polskiego Radia, specjalizuje się w programach z pogranicza wiary i kultury; Radio Fiat - katolicka rozgłośnia archidiecezji częstochowskiej, założona w 1991 r., promuje wartości katolickie i narodowe, angażuje się w wiele akcji charytatywnych dla Polaków w kraju i na emigracji.

Targi to nie tylko przegląd kilku tysięcy tytułów katolickich oficyn, ale też spotkana autorskie, dyskusje i warsztaty. Z czytelnikami spotkają się znani dziennikarze telewizyjni Bogdan Rymanowski i Krzysztof Ziemiec.

Portal Stacja7.pl i Stowarzyszenie Muza Dei zapraszają na cykl bardzo praktycznych warsztatów dla blogerów i nie tylko, które odbywać się będą w namiocie „Muza Cafe” przed Arkadami Kubickiego od czwartku do niedzieli. Poprowadzą je znani blogerzy i dziennikarze, między innymi Katarzyna Olubińska (autorka blogu Bóg w wielkim mieście), Aneta Liberacka (Dyrektor Stacja7.pl), o. Jacek Szymczak OP z KAI, Mateusz Ochman i Tomasz Adamski (Bez imprimatur i Stacja7.pl), oraz specjaliści od social media.

Namiot „Muza Dei” będzie miejscem pełnym kultury i muzyki. Ciekawie zapowiada się spotkanie z Agatą Puścikowską (publicystką Gościa Niedzielnego) o tym, jak pogodzić macierzyństwo z karierą. Poprowadzi Beata Mencel. Punktem wyjścia do gorącej dyskusji będzie książka „I co my z tego mamy?”.

Reklama

Ponadto od czwartku do niedzieli w namiocie Muza Dei będzie można spotkać muzyków oraz ludzi ze świata polityki. W piątek 17 kwietnia o godz. 14.00 odbędzie się spotkanie z Markiem Jurkiem i Jarosławem Gowinem, które poprowadzi Piotr Semka (publicysta Do Rzeczy).

Tego samego dnia o godz. 16.00 rozpocznie się spotkanie "Księża, parafie i wierzący siłą w social media". W dyskusji udział wezmą: Adrian Wawrzyczek (specjalista social media i strategii marketingowej Stacja7.pl), Jacek Szymczak OP (@duchownionline, KAI, Stacja7.pl) i Kamil Lipiński (szef agencji Create24).

Natomiast o godz. 17.30 pod hasłem "Muzycy chrześcijańscy. Debiuty", odbędzie się rozmowa ze znanymi muzykami o tym, jak dobrze zagrać i jak zaistnieć na scenie.

Podczas wszystkich dni targowych otwarty będzie specjalny kącik zabaw dla dzieci, przeznaczony dla najmłodszych, którzy przyszli na Targi z rodzicami. Rodzice pragnący pobuszować wśród nowości wydawniczych będą mogli bez przeszkód zostawić dzieci pod fachową opieką. Dla najmłodszych zaplanowano gry, zabawy, konkursy i wspólne czytanie książek.

2015-04-14 14:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zbigniew Cierniak z nagrodą „Człowiek Sukcesu”

[ TEMATY ]

nagroda

Zespół Śląsk

Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Zbigniew Cierniak otrzymał statuetkę „Człowiek Sukcesu” – wyróżnienie za wyjątkowe dokonania w dziedzinie twórczości, przedsiębiorczości oraz inicjatyw społecznych. Gala VIII edycji „Osobowości i Sukcesy” odbyła się 30 marca w Łochowie. To prestiżowe wydarzenie, które gromadzi wyjątkowych ludzi z różnych środowisk.

Podczas Gali statuetki odbierają najwybitniejsze osobowości, które swoją postawą w danym roku zasłużyły na to wyróżnienie. Statuetki przyznawane są w kategoriach: „Osobowość Roku”, „Super Osobowość Roku”, „Sukces Roku”, „Człowiek Sukcesu”, „Super Sukces” oraz „Najlepszy Produkt”, a laureaci wyłaniani są spośród osobowości ze świata polityki, sportu, filmu, nauki, kultury, sztuki, mody, biznesu, muzyki i mediów. Rok temu podczas Gali Osobowości i Sukcesy statuetkę za „Super Sukces 2018” odebrał Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który także w tym roku uświetnił Galę koncertem pieśni ludowych.

CZYTAJ DALEJ

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Werona

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Misyjne zaangażowanie na rzecz pokoju

CZYTAJ DALEJ

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych o. Samuel Pacholski, przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję